Vláda dokončuje návrh jednotného daňového paušálu, který má podle Aleny Schillerové a Karla Havlíčka ulevit živnostníkům. Zatajují ovšem, že pro stovky tisíc nejmenších podnikatelů bude nevýhodný, protože zaplatí víc. Jana Maláčová navíc uvažuje, že jim zvýší sociální odvody.
[ctete postid=“261473″ title=“Výdaje na výběr daní stouply o 5,7 miliardy, vzrostla i zátěž podnikatelů. Finance tvrdí opak“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Schillerová-exekuce-385×230.jpeg“ excerpt=“Ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu o daních vyplývá, že u nás od roku 2014 “ permalink=“https://www.forum24.cz/vydaje-na-vyber-dani-stouply-o-57-miliardy-vzrostla-i-zatez-podnikatelu-finance-tvrdi-opak/“]261473[/ctete]
Vláda po pěti letech rekordního růstu státní represe v podnikání prohlašuje, že se zaměří na podporu živnostníků. Každé snížení papírování a vynaložené energie je vítané. Jenže, jak se ukazuje, žádná sleva není zadarmo. Některé návrhy mohly platit už několik let, kdyby je tehdejší ministr financí Andrej Babiš nezrušil. Do této kategorie patří Jednotné inkasní místo, umožňující podnikatelům platit všechny odvody na jednom místě a na jednom formuláři. Původně mělo fungovat už od roku 2015.
Byrokracie prudce narostla
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) jako předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků celou dobu jen přihlížel zvyšování povinností a sankcí, dokonce je v podobě EET veřejně podporoval. Dnes hovoří o legislativní „smršti“, která ovšem nepřináší jen změny s plusovým znaménkem, naopak.
Mezitím ministr podpořil třetí a čtvrtou vlnu EET, zpřísnění pokut za nesprávně vyplněné kontrolní hlášení DPH, prodloužení lhůty pro vratku DPH a ztížení přístupu k odškodnění firem, nezákonně poškozených státní exekucí. Schillerová trojnásobně snižuje sankční úroky, které se jim v těchto případech vyplácejí.
Havlíček prozradil České televizi (13. 8. 2019), že živnostníci s ročním příjmem do jednoho milionu korun by mohli od roku 2021 místo daní, sociálních a zdravotních odvodů platit jednotný paušál. Ministerstvo financí tento záměr oznámilo už v únoru a v základních obrysech se nemění. Vychází tak prý vstříc drobným podnikatelům a nechá na jejich dobrovolné úvaze, zda jej využijí.
Absurdní situace
Vláda vytváří absurdní situaci, kdy počítá se spuštěním třetí a čtvrté vlny EET na jaře příštího roku, jak v červnu oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Stovky tisíc malých podnikatelů zastupujících téměř 800 profesí si budou muset pořídit elektronické systémy, aby se o rok později mohli rozhodnout, zda je budou nadále využívat. Nikdo jim tyto náklady neproplatí.
Manažerská neschopnost Babišovy vlády metodou pokus-omyl sice už nemůže překvapit, ale mnohým bohužel leze do peněz. Propočty navíc ukazují, že se jednotný paušál prodraží právě nejmenším podnikatelům, kterým měl podle Havlíčka a Schillerové nejvíce pomoci.
Jak by vypadal v letošním roce? Živnostník by platil měsíční zálohy na sociální a zdravotní pojištění v celkové výši 4.596 korun, ke kterým by přibyla daň 500 korun. Jelikož se zálohy každý rok zvyšují, úměrně tomu by rostl i jednotný paušál.
Mnohým by odvody stouply
Jeho výhodou je snížení administrativy a vyjmutí z povinnosti provozovat EET. Z výpočtů finančního serveru Měšec však vyplývá, že platit paušálně 500 korun měsíčně by se vůbec nevyplatilo živnostníkům, jejichž měsíční příjem se pohybuje kolem hranice 27 tisíc korun. Platí to pro všechny úrovně výdajových paušálů od 40 do 80 procent, které mohou využívat.
Podnikatelé s tímto příjmem dnes daň z příjmu neplatí kvůli odečtu základní nezdanitelné položky na poplatníka (24.840 korun ročně). A pokud ještě uplatňují daňovou slevu na děti, vyplácí jim stát daňový bonus. Jestliže by se tedy přihlásili k paušální dani, tratili by ročně minimálně 6.000 korun, s nárokem na bonus ještě více.
S rostoucím výdělkem je situace složitější. Jednotný paušál není výhodný pro živnostníky, kteří uplatňují výdajový paušál 80 procent. To platí i pro podnikatele vykazující účetnictví, kteří dnes neplatí žádnou, nebo velmi nízkou daň.
Výhodnost pro profese s výdajovými paušály 40 a 60 procent záleží na výši zisku a nezdanitelných částkách a daňových slevách, které podnikatelé uplatňují. Zároveň by museli počítat s tím, že se jim v budoucnu sníží vyměřený důchod.
Nezájem dvou třetin živnostníků
Proto se nelze příliš divit, když nesouhlasí teoretické předpoklady Ministerstva financí, že jednotný paušál využije až 422 tisíc lidí. Ve skutečnosti jich bude podstatně méně. Z nedávného průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků vyplývá, že daňový paušál ve výši 500 korun by byl nezajímavý pro dvě třetiny z nich.
Jenomže situace osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) by se mohla ještě podstatněji zhoršit. Server Seznam (13. 8. 2019) přinesl zprávu, že finišuje i Ministerstvo práce a sociálních věcí, připravující důchodovou reformu. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) ji chce představit už na podzim a její první obrysy jsou patrné už dnes.
Maláčová odmítá nedávný návrh vládní kolegyně Schillerové prodloužit věk odchodu do důchodu 65 let, zastropovaný Sobotkovou vládou. Ministryně nabízí jiné řešení, jak přispět k vylepšení bilance důchodového systému do budoucna, a vychází z návrhů vládní důchodové komise. Uvažuje o zvýšení sociálních odvodů pro živnostníky, jež jsou dlouhodobě trnem v oku i odborů.
Je to pro jejich dobro
„Pokud jde o odvody, může dojít k jistým dílčím změnám. Například víme, že osoby samostatně výdělečně činné do důchodového systému odvádějí velmi malou část svých příjmů. To znamená, že jejich důchody budou velmi malé. Tudíž mohou být změny pro OSVČ, ale je to pro jejich dobro,“ vysvětlil Seznamu záměr ministerstva vedoucí koncepčně analytického oddělení Jiří Šatava.
Zvýšení sociálních odvodů by se dotklo zhruba milionu živnostníků, ať už by pobírali jednotný paušál, či nikoli. Vláda začne návrhy Ministerstva práce a sociálních věcí projednávat v nejbližší době. Už nyní je ale zřejmé, že nic dobrého z toho pro budoucí udržitelnost systému kvůli demografickému vývoji a pro živnostníky nekyne.
[ctete postid=“255545″ title=“Vláda chce zvýšit daně o 30 miliard korun. Navzdory proklamacím a slibům ANO“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Schillerová-daně-385×230.jpeg“ excerpt=“Zhoršující se výkon ekonomiky, nepříznivý vývoj rozpočtu a historicky nejvyšší nárůst “ permalink=“https://www.forum24.cz/vlada-chce-zvysit-dane-o-30-miliard-korun-navzdory-proklamacim-a-slibum-ano/“]255545[/ctete]
Zatím si Babišova vláda počíná tak, že dvakrát zvýšila penze nad rámec zákonné valorizace, když předtím šéf ANO v roli ministra financí jejich růst čtyři roky brzdil. Nadále prudce zvyšuje vládní výdaje, příští rok o dalších 90 miliard korun, a neprojevuje viditelnější snahu šetřit. Veškeré náklady a rizika za stav veřejných rozpočtů přenáší na budoucí vlády a současnou mladou generaci. A dnes vychází najevo, že hrozící díry v důchodovém systému mohou zalátat živnostníci.
Živnostník v jiném postavení
Pokaždé, když se vláda rozhodne konat „dobro“, dopadne to špatně. Živnostník je v jiném postavení než zaměstnanec, je vystaven větším rizikům. Musí se postarat sám od sebe, sám si shání zakázky, ručí osobním majetkem, nemá nárok na pět týdnů dovolené a další zaměstnanecké benefity. Myslí přitom na zadní kolečka a šetří si na stáří. Jediné „dobro“, které od státu požaduje, aby se mu nepletl do cesty a nezatěžoval ho zbytečnými povinnostmi.
Pokud stát malé podnikatele zatíží dalšími odvody v řádu tisíců korun měsíčně, penze mu to zásadněji nezvýší. Mnozí ale ztratí motivaci podnikat, už tak těžce zkoušenou sociálním inženýrstvím a zvýšeným drábovským dozorem posledních let.
Vláda by udělala nejlépe, kdyby všem podnikatelům bez rozdílu snížila administrativní zátěž, zrušila EET s mizivým přínosem pro rozpočet a rozhodně jim nezvyšovala odvody. Jenže jak vidno, takto Babišův tým neuvažuje.