Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová na sebe v poslední době upozornila dvěma výroky: jednak tím, že stát se nemá starat o lidi, ale o rovná pravidla, aby se lidé o sebe a své blízké mohli co nejlépe postarat sami, a pak tím, že už nemůžeme žít nad poměry a nezdravě zvyšovat platy. Také premiér Petr Fiala prohlásil, že všichni trochu zchudneme a budeme mít problémy a nejde to jinak, protože vedle nás je válka a my nejsme izolovaný ostrov. Je očividné, že pozornost veřejnosti se stále více přesouvá k domácím tématům a k ekonomické situaci, a vláda na to musí nadále reagovat.
Vládní koalice se ocitla v nepříjemných kleštích, kdy na jedné straně chce plnit předvolební sliby a snižovat výši každoročních rozpočtových schodků, a na straně druhé je tlačena k tomu, aby přicházela s opatřeními, která pomůžou občanům, na něž dopadá a ještě dopadat bude současné zvyšování cen.
V rozhovoru pro deník Právo tak předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na otázku, kde chce vláda šetřit, odpověděla: „Na všech ministerstvech se určitě najdou rezervy, protože všude bobtnala byrokracie. Když ji omezíme, tak to samo o sobě přinese úspory. Ale jasně, není to jediná oblast. Budeme si muset zvyknout na to, že jsme v nelehké, tíživé situaci a nemůžeme si dovolit žít nad poměry, tak jako se žilo dosud, kdy se zvedaly důchody a platy ve veřejné sféře rychleji, než se zvedaly v soukromé. Pak nastával nezdravý jev, kdy životní úroveň těch, kteří nejvíce platí provoz státu ze svých daní, se zvyšovala pomaleji než těch, kteří jsou soukromým sektorem placeni.“
Otázka zní, kdo konkrétně si už nemůže dovolit žít nad poměry, jestli my všichni, nebo jen penzisté a lidé ve veřejné sféře, respektive kdo přesně si to vlastně doposud žil nad poměry? Ono samozřejmě záleží na tom, co to ony poměry jsou. Znamená žití nad poměry to, že dotyčný má dluhy? Nebo to, že se jeho dluhy zvyšují, anebo dokonce jen to, že jeho zadlužení narůstá rychleji, než rostou jeho příjmy?
V případě České republiky aktuálně platí všechny tři uvedené výroky, ovšem říct, že si všechny skupiny obyvatel žily nad poměry, je trochu ožehavá věc, protože pokud se někomu nežije dobře a rozhodně si nijak nevyskakuje, tak tvrdit, že si žije nad poměry, je ta nejlepší cesta k tomu, jak ho rozpálit doběla, a vždycky se jistě najde někdo, kdo je na tom dost špatně.
Pokles životní úrovně
Navíc i premiér Petr Fiala v rozhovoru pro Aktuálně.cz v souvislosti s narůstajícími cenami prohlásil: „Naše pomoc bude cílená. Budeme pomáhat těm, kteří to potřebují. Zároveň je ale lidem potřeba říct: Všichni trochu zchudneme, všichni budeme mít problémy. Nejde to jinak. Vedle nás je válka a my nejsme izolovaný ostrov.“
Kromě toho zde také hovořil o tom, jaká opatření vláda už provedla: „Zareagovali jsme rychle na krach velkých dodavatelů energií. Zvládli jsme to. Změnili jsme příspěvek na bydlení tak, aby na něj dosáhlo víc lidí. Zareagovali jsme na ceny energií i pohonných hmot. Připomenu silniční daň a přimíchávání biosložky. Snížili jsme spotřební daň u nafty prakticky na nejnižší hranici, kterou umožňuje Evropská unie, abychom cenu vyrovnali s ostatními zeměmi. Zvýšili jsme životní a existenční minimum. A dáme 20 miliard korun na zvýšení penzí,“ zdůraznil Fiala.
Vláda tak očividně hledá balanc mezi tím, že chce zastavit žití nad poměry, ale zároveň nechce dopustit, aby na některé skupiny občanů ekonomické problémy, které, jak říká Petr Fiala, budeme mít všichni, nedopadly příliš tíživě. Hledání takové rovnováhy je samozřejmě obtížné, zvlášť když Fialův kabinet přitom nechce rezignovat na rozpočtovou odpovědnost a na své odhodlání zpomalovat zadlužování státu.
Do toho někteří ekonomové, jako například bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, varují, že situace je opravdu vážná. V rozhovoru pro Seznam Zprávy upozornila na to, že všem významně klesne životní úroveň a že tento pokles bude větší než v 90. letech. Nerudová tvrdí, že vláda musí přijít se silným sociálním programem a že tu bude třetina domácností, které budou ohroženy chudobou, a že se to týká i střední třídy, která zchudne.
V takové situaci je hodně důležité nejenom to, jaká opatření vláda přijme, ale i to, jakým způsobem se vládní představitelé vyjadřují. Veřejnost na to v následujících měsících bude velmi citlivá. Ekonomika a ekonomická témata budou v nadcházejícím období dominovat veřejné debatě, a pokud si vláda a vládní strany chtějí udržet současnou vysokou oblibu a podporu, musí v nich být silní, přesvědčiví a kompetentní, jinak mohou začít ztrácet.