Vztahy koaličních stran se dále vyostřují. Ústavně právní výbor změnil vládní návrh zákona o evidenci skutečných majitelů. Zrušil výjimku pro svěřenské fondy, která by premiéru Babišovi umožňovala obejít střet zájmů vlastnictvím Agrofertu. Proti těmto změnám hlasovali jen poslanci ANO.
Po sporu mezi ANO a ČSSD o zrušení superhrubé mzdy, kdy Andrej Babiš a Jan Hamáček bezprecedentně poslali do sněmovny rozdílné poslanecké návrhy, se rýsuje další rozkol. Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny projednal návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který by premiérovi velmi ulehčil situaci v jeho sporech kolem střetu zájmů na evropské úrovni.
Dva opoziční návrhy
Vládní předloha reaguje na evropskou směrnici, jelikož současný režim evidence majitelů firem neodpovídá jejím zpřísněným požadavkům kvůli čerpání unijních dotací. Rovněž chybí mechanismy kontroly pravdivosti údajů v evidenci a sankce za nesplnění povinností.
Výbor schválil dva opoziční pozměňovací návrhy rušící sporné ustanovení, podle kterého by mohl být premiér Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, nikoli do nich vloženého holdingu Agrofert, což by mělo zásadní význam pro jeho dotační penězovody. Nakonec může být paradoxně schválen jenom jeden z nich, přesto oba podpořili i zástupci ČSSD a KSČM. Proti bylo jen hnutí ANO.
Jeden z návrhů vypouští výjimku o svěřenských fondech. Druhý je alternativou a za skutečného majitele firem ve svěřenském fondu považuje i jeho zakladatele. Pozměňovací návrhy prošly přes nesouhlasné stanovisko ministerstva spravedlnosti.
Osamocené ANO
Nyní bude zákon projednávat sněmovna v závěrečném čtení. Pokud poslanecké kluby dodrží pozice z ústavně právního výboru, je šance na vypuštění sporné právní kličky velmi vysoká, a premiér Babiš by se octl ve vážných problémech. Musel by se holdingu vzdát, odejít z politiky, nebo oželet miliardové dotace.
Vládou prošla tato kontroverzní norma počátkem června. Původně ji chtěla projednávat už v polovině března krátce po vyhlášení nouzového stavu, ale po vlně kritiky ji stáhla z programu.
Předložila ji ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která od samého počátku zpochybňovala novelu zákona o střetu zájmů „lex Babiš“ jako protiústavní. Jako poradkyně prezidenta Miloše Zemana připravovala právní podklad pro jeho ústavní stížnost, kterou Ústavní soud letos zamítl.
Benešová se nyní pokouší premiérovi pomoci jinak a není v tom sama. Skandální ustanovení se v předloze objevilo v připomínkovém řízení na poslední chvíli na návrh ministryně financí Aleny Schillerové.
Výjimka není potřeba
Tento manévr je natolik průhledný, že se ministři ČSSD ve vládě zdrželi hlasování. „Jsme přesvědčeni, že výjimka pro svěřenské fondy není potřeba a jde nad rámec příslušné evropské směrnice. O výjimce tak rozhodne sněmovna svým hlasováním,“ napsal tehdy na twitter Jan Hamáček.
Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka nyní portálu Seznam Zprávy potvrdil, že ji klub nepodpoří, zatímco ministryně Benešová je jiného názoru.
„Nejedná se o žádnou výjimku, ale pouze o právní zpřesnění. My nepíšeme zákony tak, aby vyhověly jednotlivci. Je to odborný názor, za nímž si stojíme,“ ohradila se proti nařčením, že výjimka pro svěřenské fondy pomůže majiteli Agrofertu zakrýt jeho střet zájmů.
Zároveň platí, že jako faktický spolumajitel Agrofertu je Andrej Babiš už nyní uveden v podobných rejstřících na Slovensku nebo ve Velké Británii. Ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru je zařazen mezi konečné uživatele výhod, společně se správci jeho dvou svěřenských fondů Zbyňkem Průšou, Alexejem Bílkem, Monikou Babišovou a Václavem Knotkem.
Ministři mi nejdou na ruku
Premiér Babiš sehrál nevěrohodné divadlo, když před červnovým projednáváním tohoto bodu ve vládě oznámil, že půjde za dveře. Ani prý netušil, co tento zákon obsahuje, nezajímá ho to. Popřel, že mu má pomoci v jeho kolizi s evropskými institucemi.
„Je to nesmysl. Myslím, že právníci to dostatečně vysvětlili. A podsouvat tady, že naši ministři mi jdou s něčím na ruku, to já zásadně odmítám,“ reagoval. Naznačil také, že mu údajně nezáleží na tom, jak předloha ve sněmovně dopadne.
„Je to evropská směrnice, není to můj zákon. A je mi jedno, jestli projde, nebo neprojde. Nepochybuji, že to bude zase debata o Babišovi, ale odmítám, že to bude v můj prospěch. Je to lež,“ zdůraznil.
Babiš nechápe, proč je kolem zákona o evidenci skutečných majitelů takový rozruch. V čem je problém, když je vše vysvětleno? Nejde o účelovou výjimku, která mu hraje do karet, ale o „zpřesnění“ zákona. Ministři ANO mu na ruku nejdou, opozice má jen program antibabiš a nic jiného neumí.
A ještě tu o Popelce.