Vládní podpora OSVČ a vykonavatelům svobodného povolání může pro mnohé z nich skončit vracením 57 tisíc korun a v krajním případě i osmiletým vězením za krácení daně v době nouzového stavu. Upozornil na to bývalý ředitel jednoho z finančních úřadů v Praze.
Nedávný příslib ministryně financí Aleny Schillerové, že podporu samostatně výdělečně činným osobám bude stát poskytovat plošně, byl planý. Lidem, kteří si o pomoc zažádali, stát většinou peníze bez dalšího poslal jen proto, že úředníci vznášené nároky neprověřovali. To v příštích třech letech může vést ke zpětnému vymáhání poskytnutých částek. Spolu s příslušenstvím půjde až o 57 tisíc korun. Na chybu žadatele ovšem bude možné pohlížet i jako na krácení daně v době nouzového stavu, za což hrozí až osmileté vězení.
Upozornil na to na sociální síti reportér pořadu A DOST! TelevizeSeznam.cz Jan Tuna, jemuž tuto informaci poskytl bývalý ředitel jednoho z finančních úřadů v Praze, který je dobře obeznámený s aktuální praxí. Deník FORUM 24 identitu dotyčného bývalého ředitele zná.
Jak Tuna připomněl na Facebooku, ministryně financí Alena Schillerová se v dubnu zmínila o tom, že pomoc pro OSVČ bude plošná. Tedy že pro její přiznání nebude podstatný pokles příjmů. „Příklady z praxe nás přesvědčily o tom, že co největší plošnost je v tuto chvíli správná. Vypustíme podmínku, že tržby OSVČ musely za poslední tři měsíce oproti loňskému roku poklesnout o deset procent,“ tvrdila Schillerová ještě 3. dubna 2020.
Povzbuzena uvedeným příslibem Schillerové si o pomoc zažádala řada živnostníků i OSVČ, a peníze skutečně dostali. „Jen na základě žádosti. Teď to nikdo na finančním úřadě neprověřuje a rovnou odesílají na účet,“ říká Tuna s odvoláním na svůj zdroj. Ten upřesňuje, že diskutovanou „pomoc“ vláda poskytuje na základě zákona o kompenzačním bonusu, kdy se v podstatě jedná o vratku daně.
Potíže na živnostníky a OSVČ mohou dolehnout v okamžiku, kdy budou muset dokládat pokles služeb. „Za dva roky prostě přijde na všechny finančáky befel, hromadný mail shora: ‚Začnete prověřovat kompenzační bonusy.‘ Takhle už se třeba prověřoval Uber a Airbnb,“ cituje Tuna svůj zdroj.