Chaotická a nekoncepční komunikace vlády ke covidovým opatřením pokračuje s neztenčenou silou. Sotva nový ministr zdravotnictví Jan Blatný zpřísnil pravidla pro prodej v obchodech, jeho kolega Karel Havlíček je chce rozvolnit. Blatný s tím nesouhlasí, premiér Babiš vyčkává.
V pátek 13. listopadu představil ministr zdravotnictví Jan Blatný Protiepidemický systém ČR (PES), který vyhodnocuje pět pásem rizika šíření čínského koronaviru, a přiřazuje k nim jednotlivá opatření vlády. Tehdy se dostal pod palbu kritiky podnikatelského sektoru už jen z toho důvodu, že všechna opatření, včetně těch v nejnižším stupni rizika, vyžadují trvání nouzového stavu.
PES za zavřenými dveřmi
Hospodářská komora označila za velkou chybu, že PES vznikal za zavřenými dveřmi bez řádné diskuse s těmi, kterých se týká. Navržená opatření jsou podle ní v řadě případů nelogická, neprovázaná a nepodložená argumenty, proč byl zvolen jeden parametr a ne jiný.
„Rozhodující hlas vláda poskytla skupině odborníků z oblasti matematického modelování, jejichž razantně prosazované názory jsou vzdáleny ekonomické realitě do té míry, že navrhovaná opatření mohou být ekonomicky velmi riziková a z hlediska epidemického i kontraproduktivní,“ uvedla komora ve svém prohlášení.
Stejný názor jako Hospodářská komora má Svaz obchodu a cestovního ruchu na aktuální zpřísnění prodeje v obchodech, kdy je omezen počet nakupujících. Podnikatelé nepovažují jeho parametry za odborně podložené a poukazují na to, že v jiných zemích je regulovaná plocha menší.
Havlíčkův obrat
Vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček nebral zpočátku výhrady podnikatelů na vědomí a Blatného systém PES překlopený do tabulky veřejně hájil.
„V obchodech bude moci být jeden zákazník na 15 metrů čtverečních, budou se muset dodržovat dvoumetrové odstupy a bude se tvořit frontový management,“ uvedl univerzální ministr před týdnem. Avizoval, že k většímu rozvolnění restrikcí může dojít na přelomu listopadu a prosince, což rozporuje část odborné obce v čele s bývalým ministrem Romanem Prymulou.
Proto je zarážející, že Havlíček náhle otočil a zpochybnil nová přísnější vládní nařízení pro maloobchod téhož dne (18. listopadu), kdy začala platit.
„Na pátečním jednání navrhnu jako ministr odpovědný i za obchod, aby mohly být obchody znovu otevřené i v neděli a také aby v nich mohli být dva lidé na 15 metrů čtverečních, ne jenom jeden,“ řekl portálu iDNES.cz.
„Uzavření obchodů v neděli mělo svůj smysl, ale nyní, když určujeme, kolik maximálně lidí může do obchodu, bychom je v neděli znovu měli otevřít. Navrhnu také, aby mohly být obchody otevřeny déle než jen do 21 hodin, až do doby, od které bude platit zákaz nočního vycházení,“ doplnil Havlíček.
Kdo ve vládě rozhoduje?
Nyní pomiňme absurditu, že se konec prodejní doby nově časově kryje se zákazem nočního vycházení. Dnes obojí platí ve 21 hodin a Havlíček chce prodloužení o dvě hodiny. Vláda schvaluje v nouzovém stavu závažná omezení pohybu pod milionovými sankcemi, aby je vzápětí různými výjimkami devalvovala natolik, že ztrácejí smysl i už tak ze sporného epidemiologického hlediska.
Havlíčkův návrh jistě vychází vstříc zákazníkům i obchodníkům, kteří omezením prodeje přicházejí až o třicet procent tržeb, zatímco udržování vládních regulací zvyšuje nároky na provoz a náklady. Na druhou stranu je nutné znovu zvednout přetrvávající nejasnosti, na základě jakých dat vláda o takto vážných věcech rozhoduje. Nebo se už zase jen řídí pocity některých ministrů či premiéra, podle toho, jak se do rána vyspí?
Platí ještě PES?
Stejně tak jsou legitimní otázky, zda ještě platí aktuální verze Blatného tabulky PES, nebo už je hozena do koše jako překonaná po pouhém týdnu existence? Zdvojnásobení počtu zákazníků na prodejní ploše totiž odpovídá druhému stupni rizika, kam se Česko při takové úrovni rozhodování vlády dostane nejdřív někdy po Novém roce.
Co na Havlíčkovu náhlou aktivitu, jistě nepodloženou odbornou analýzou, říkají ostatní členové vlády? Nemluvě o tom, že přichází v době, kdy museli obchodníci v enormně krátkém čase s velkým vypětím přizpůsobit prodejní podmínky nové situaci.
„Já nejsem schopen to teď posoudit. Je to iniciativa ministra průmyslu, já s žádnou změnou nepřicházím. Uvidíme, jak na to bude reagovat ministr zdravotnictví, jaká bude zpětná vazba. Počet nakažených je stále vysoký,“ distancoval se opatrně premiér Babiš, jenž zřejmě v posledním období velmi špatných covidových čísel volí taktiku moc se nevyjadřovat, a hlavně nepůsobit dojmem, že něco rozhoduje.
Nechce se však věřit, že by hyperloajální Havlíček s takto závažným vládním nesouladem vystoupil bez premiérova vědomí. I když nelze vyloučit, že jen vypouští pokusný balónek s cílem se zalíbit a potom svést na ostatní, pokud by jeho „bohulibý“ záměr nevyšel.
Blatný: Havlíčka nepodpořím
Ministr zdravotnictví se už vyslovil proti. „Já bych tuto věc nepodpořil v případě, že by se jednalo o obecné rozhodnutí, protože dva na 15 metrů čtverečních, jinými slovy jeden na 7,5 metru, to je méně, než má jakákoliv země v Evropě,“ reagoval Blatný, a ukáže se, jak na vládě dopadne.
Havlíček problém v bourání pravidel prodeje v obchodech téhož dne, kdy vstoupila v platnost, nevidí. Chce prý jen zvednout diskusi, ale nedokáže odpovědět na jednoduchou otázku, co se tak zásadního z epidemiologického hlediska ze dne na den změnilo, že vůbec tuto iniciativu veřejně zvedá.
Stále větší počet lidí má dojem, že si z nich Babišova vláda utahuje, a teatrálním švejkováním odvádí pozornost od masivních miliardových transferů vybraným zájmovým skupinám. Od jara se příliš nepoučila a vytváří z Česka pokusnou covidovou laboratoř se zdrcujícími dopady na zdraví obyvatel a veřejné finance.