Populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ) publikovala ve stranickém plátku veršovaný pamflet proti migrantům, v němž přirovnává lidi ke krysám. Nenávistným projevem publikovaným spolu s přáním k Velikonocům, konkurují rakouští „Svobodní“ partnerským českým okamurovcům, jejichž předseda Okamura se výslovně na Velký pátek vyfotil s vepřovou pečení. Populistické nacionalisty obou zemí tak vedle papouškování stanovisek Kremlu spojuje i tragikomické pojetí obrany křesťanských tradic, jejíž nutnost tak hlasitě vyzdvihují.

Plátek s nenávistným textem FPÖ šířila ve městě Braunau v Horních Rakousích, kde dodnes stojí rodný dům Adolfa Hitlera. Kancléř  Sebastian Kurz – lidovec (ÖVP), který má FPÖ ve vládní koalici –  pamflet odsoudil jako znevažující i rasistický a vyzval hornorakouskou FPÖ, aby se od něj distancovala.

Twitter, Mirza Buljubasic
Plátek rakouské populistické strany FPÖ spojil křesťanský s vátek s nenávistnám výpadem.

Veršovaný pamflet s podivně koncipovaným názvem „…městská krysa (hlodavec z kanálu)“ zatracuje jakoukoli pomoc migrantům, varuje před mísením kultur a zavrhuje investice na integrační opatření pro migranty.

Braunauský radní Hubert Esterbauer (FPÖ), který za předmětný plátek zodpovídá, na dotaz rakouského deníku Der Standard řekl, že onu „báseň“ nepsal. Příměr ke krysám nicméně označil za ožehavý a problematický. Autor pamfletu, radní Christian Schilcher, rezignoval na svou funkci a opustil FPÖ.

Nenávistný velikonoční výpad FPÖ je dalším podnětem k rozporům v koalici Lidovců a „Svobodných“, která v prvním roce své existence držela až překvapivě pevně pohromadě. To už ale neplatí. FPÖ už dříve vyvolala napětí, když vyšly najevo její vazby na krajně pravicovou skupinu Identitární hnutí Rakouska (IBÖ), kromě toho komplikuje správu země i svými úzkými vazbami na Kreml, kvůli nimž se rakouská tajná služba ocitá v izolaci.

Revue Forum Banner