Vláda propaguje aplikaci s názvem Tečka, která má pomoci lidem s tzv. evropským covidovým certifikátem. Neměli by mít pak problém prokazovat se všude, kde je to nezbytné, zdigitalizovaným negativním testem, proděláním covidu či právě uzavřeným očkováním, což může usnadnit například cestování. Právě při cestování je však nutná obezřetnost – digitální podoba v aplikaci vůbec nemusí stačit.
Aplikaci Tečka použije podle informací Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) alespoň jednou týdně 1,2 milionu uživatelů. Do ní je možné nahrát potvrzení o negativním testu, prodělaném covidu nebo očkování a pomocí vygenerovaného QR kódu se pak prokazovat na místech, kde je kontrola zapotřebí. Digitální covidový certifikát EU je od 1. července oficiální součástí legislativy Evropské unie.
Jenže česká aplikace nemusí při cestování do některých destinací stačit: každá země si podmínky určuje sama; aplikace Tečka však nemá legislativně schválenou podobu oficiálního covidového certifikátu a tak se na některých zahraničních letištních kontrolách mohou cestující setkat s nepříjemným problémem – certifikát z aplikace jim prostě neuznají. Některé informace, které mohou požadovat jednotlivé země, tam totiž úplně chybí.
Ministerstvo zahraničí proto doporučuje využívat certifikáty stažené přímo ze stránek ocko.uzis.cz ve formátu pdf a pro jistotu mít tento dokument i vytištěný, na hranicích některých států totiž jeho fyzickou podobu taktéž vyžadují. Na svých stránkách nabízí přehled aktuálních opatření pro každou zemi.
To samé radí i Letiště Praha. „Doporučujeme mít veškeré potřebné dokumenty ideálně vytištěné nebo jak vytištěné, tak elektronicky. Dokumenty, které splňují všechny náležitosti a jsou zároveň v anglickém jazyce, mohou mít různou podobu. Jednou z nich je právě standardizované potvrzení společné pro řadu zemí EU, tedy tzv. EU Digital COVID Certificate,“ vysvětlila pro deník FORUM 24 tisková mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.
„Doporučujeme proto cestujícím, aby si vždy zjišťovali, jaké podmínky vyžaduje jejich cílová destinace, a pečlivě si všechny dokumenty vytiskli a připravili již před příjezdem na letiště. U některých zemí je zároveň nutné vyplnit zmíněný vstupní formulář ve stanovených lhůtách, například nejpozději den před odletem,“ dodává.
Pokud cestující potřebuje před odletem do zahraničí doložit potvrzení o absolvovaném očkování, potvrzení o negativním výsledku testu či o prodělání onemocnění covid, předkládá ho před samotným odletem na přepážce odbavení nebo následně před nástupem do letadla v odletové čekárně.
Jak uvádí Pavlíková, splnění podmínek pro vstup do cílové destinace a zároveň veškeré potřebné dokumenty, které musí cestující splnit podle své tranzitní či cílové destinace, ověřují pracovníci handlingové společnosti, jež danou aerolinku na pražském letišti obsluhuje.
„Tito pracovníci tak cestující kontrolují, aby měli splněné vstupní podmínky dané země, do které letí, a eliminovali tak případy, kdy nejsou cestující vpuštěni přes hranice dané země až přímo na místě. Aerolinky také mohou rozhodnout o tom, že si určité podmínky pro nástup na palubu zpřísní. Všechny podmínky a dokumenty pak kontrolují jednotliví pracovníci odbavení, nicméně hlavní povinnost je vždy na složkách daného státu, tedy například na hranicích v cílové destinaci,“ upozornila mluvčí.