Symbolicky v 09:09 zahájila vládní TOP 09 celostátní sněm v Praze. Strana si po dvou letech vybírala vedení, které by ji mělo vést do příštích sněmovních voleb. Svou pozici obhájila šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Prvním místopředsedou strany se nově stal vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Během odpoledne pak delegáti zvolili další čtyři místopředsedy.
Funkci předsedkyně vládní TOP 09 obhájila na sobotním sněmu strany v Praze šéfka poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Ve volbě neměla protikandidáta, získala 142 hlasů ze 177. Stranu by tak měla vést do příštích sněmovních voleb za dva roky. Delegátům poděkovala za podporu a slíbila, že bude „makat“ na tom, aby strana byla vidět a plnila své sliby.
Novým prvním místopředsedou TOP 09 se na sněmu vládní strany v Praze stal vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Od delegátů získal 167 hlasů ze 177, protikandidáta neměl. Nahradil místopředsedu senátu Tomáše Czernina, který byl prvním místopředsedou TOP 09 poslední čtyři roky a dnes funkci neobhajoval. „Nesmírně si vážím důvěry a slibuji, že budu plnit to, co jsem slíbil. Budu pevně stát po boku Markétě, která ve mně bude mít vždy oporu. Jsem připraven přesvědčit prací,“ řekl Válek v děkovné řeči delegátům.
Pekarová Adamová při příchodu na jednání novinářům řekla, že se nynější tým ve vedení osvědčil, ale vždy je dobré ho mírně obměnit. „Myslím, že by měl být pestrý. Věřím, že dnes dojde k některým změnám, ale zároveň jsme v mnohém konzervativní, takže někteří obhájí své pozice, a tak je to také správně,“ uvedla. Konkrétní jména zmiňovat nechtěla, v poslední době se nicméně podle ní dobře politicky vypracovali někteří noví poslanci.
Sněm zvolil i řadové místopředsedy
Na čtyři místa řadových místopředsedů TOP 09 kandidovalo původně šest adeptů. Již v prvním kole úvodního hlasování vybrali delegáti trojici řadových místopředsedů. Zůstává mezi nimi poslanec Michal Kučera, z funkce prvního místopředsedy do pozice řadového se přesunul senátor Tomáš Czernin, nejužší vedení TOP 09 nově doplnil poslanec Matěj Ondřej Havel.
Czernin uvedl, že se dál chce podílet na vedení strany. Kvůli tomu, že je také místopředsedou Senátu a více se věnuje i svému senátorskému regionu, však nechtěl obhajovat post prvního místopředsedy. Poděkoval zakladatelům TOP 09 Miroslavu Kalouskovi a Karlu Schwarzenbergovi, kterému popřál zdraví. Schwarzenbergovy myšlenky budou podle Czernina i nadále součástí programového základu TOP 09.
Havel v kandidátském projevu označil program TOP 09 za promyšlený, odvážný, svěží a moderní, vyzdvihl její proevropskou orientaci. Dobrý program a hodnotové ukotvení strany považuje za zásadní. „Koalici Spolu pokládám za úspěšný projekt. Splnila, co jsme očekávali. I do budoucích sněmovních voleb je životaschopným a smysluplným projektem,“ řekl.
Kučera řekl, že vyprchalo nadšení z volebního výsledku před dvěma lety a nyní panuje nálada, jako by se strana vrátila do opozice. „Ale není to tak, máme všechny trumfy v ruce, abychom prosazovali svůj program a priority,“ uvedl. TOP 09 podle něj musí být chtěnou nevěstou, nikoliv trpěnou.
Čtvrté místo až na čtvrtý pokus
Čtvrtého místopředsedu strana nezvolila ani na tři pokusy. Jakoba s 84 hlasy v prvním kole předčil bývalý šéf strany a nynější europoslanec Pospíšil s 86 hlasy, ačkoliv sám v kandidátském projevu své šance zlehčoval a jeho ambicí bylo získat alespoň 23 hlasů pražských delegátů. (Nejméně, 77 hlasů, měl předseda karlovarské organizace Lukáš Otys.) Jakob si v druhém kole polepšil jen mírně na 86 hlasů, Pospíšil jich naopak dostal 83. Překvapivá a podle delegátů bezprecedentní situace způsobila zmatek, sněm si odhlasoval pětiminutovou pauzu, Pospíšil a Jakob pak dostali dodatečnou minutu na další projev.
Pospíšil dění při hlasování označil za důkaz toho, že se každý delegát rozhoduje svobodně bez ohledu na nějaké dohody. „Ať to dopadne jakkoliv, rozhodněte se hlavou a srdcem. Jsem spokojený, že jste prokázali, že TOP 09 je demokratická strana,“ uvedl. Jakob řekl, že za něj hovoří výsledky a odvedená práce. „Při jakémkoliv výsledku jsem připraven pro TOP 09 dál pracovat,“ řekl. Podpora však zůstala zhruba stejná, Jakob dostal 85 hlasů a Pospíšil 81.
Uskutečnila se tedy nová volba, ve které sestavu doplnila poslankyně Martina Ochodnická, naopak Jakob do opakované volby odmítl navzdory nominaci delegátů jít, podobně jako poslanec Ondřej Kolář.
Kandidovali Pospíšil, Ochodnická a poslanec Marek Ženíšek. Ochodnická uspěla hned v prvním kole se 104 hlasy, Pospíšila podpořilo 54 delegátů. Bývalého dlouholetého člena vedení TOP 09 Ženíška, který na sněmu nebyl a o hlasy se ucházel prostřednictvím předtočeného videa, volilo 12 delegátů.
Pekarová Adamová chce jasný a sebevědomý program
V materiálech určených pro sněm šéfka TOP 09 uvedla, že prioritami strany jsou čtyři E, tedy ekonomika, ekologie, Evropa a euro. „Vládnout musíme s jasným plánem, sebevědomým programem a zdravými ambicemi,“ napsala Pekarová Adamová. Odpovědný kabinet podle ní musí předkládat i nepopulární řešení, která mohou strany bolet z hlediska voličské podpory.
Naposledy rozhodovala TOP 09 o změně vedení před dvěma lety, těsně po sněmovních volbách, funkci vedle Pekarové Adamové obhájil i první místopředseda, senátor Tomáš Czernin. Řadovými místopředsedy zůstali Jan Jakob, Herbert Pavera a Vlastimil Válek, po dvou letech se do nejužšího vedení strany vrátil Michal Kučera.
Poslední sněm se kvůli epidemii covidu-19 konal částečně on-line, na místě bylo fyzicky jen 30 delegátů. Tentokrát se přes 180 delegátů sjelo osobně do pražského hotelu Clarion. Vedle volby nejužšího vedení jsou na programu i vystoupení hostů, volba členů předsednictva, výkonného výboru a dalších orgánů. Debatovat by se mělo i o změně stanov.