„Lockdown bude kvůli nemocnicím přeplněným seniory. V takhle promořené populaci si k nim virus cestu skoro vždy najde. A senioři nejsou vždy důchodci – mezi neočkovanými v nemocnici je průměrný věk 61 (očkovanými 72),“ napsal včera na svůj facebook profesor Jaroslav Flegr, tedy v oblasti predikce vývoje epidemie jedna z největších odborných autorit u nás. Dnes proběhla tiskovka příští vlády – SPOLU, STAN a Pirátů. A vypadalo to, že chtějí ve věci epidemie podnikat skoro to samé co Micík. To je kocour profesora Flegra. Je fakt chytrej, ale v průběhu epidemie plánuje chytat myši. Vláda by se měla zmoci na víc.
Když vyhrál demokratický blok volby, považoval jsem to za začátek konce epidemie. Po Babišově neschopnosti konečně přichází někdo, kdo se nebude ohlížet při přijímání protiepidemických opatření na nálady na fejzbůčku. Konečně se koronavirus dostane do křížové palby skutečně účinné protiepidemické politiky. Po zahájení dnešní tiskovky, kde hovořila příští vláda, jsem se jako její divák ocitl v křížové palbě jasně formulovaných a srozumitelných prohlášení o tom, jak nebudeme dělat nic.
Co dělat, je známo
Před skoro měsícem pan profesor Flegr psal: „Naši politici jsou připraveni poslechnout hlas ulice, ignorovat počty nakažených a při nasazování bolestivých opatření se řídit jen obsazeností nemocnic. To ovšem znamená, že počty nakažených nechají růst déle než loni. Jestliže budeme ignorovat narůstající počet nakažených, tak jak to nyní politici svým voličům slibují, a necháme epidemii v podstatě volně šířit o týden déle, bude denní počet nakažených 30 tisíc, a když ji necháme růst o 14 dnů déle, bude už 60 tisíc. A nemocnice se nám opět přeplní. Veškerý možný efekt očkování na fungování našeho zdravotního systému tedy zahodíme a opět skončíme v lockdownu se zavřenými školami, přeplněnými nemocnicemi a stovkami umírajících denně.
I dnes bychom se možná ještě mohli vyhnout lockdownu, ale to by už chtělo mimořádná a odvážná řešení a k tomu ještě notnou dávku štěstí. Muselo by se do 3 týdnů začít s masivním preventivním PCR testováním ze slin u pracovníků, žáků a studentů. Kdyby se každý týden otestovalo asi 5 milionů osob (a ti pozitivní se poslali na týden do izolace), současná vlna by během 3 týdnů skončila. K udržení epidemie pod kontrolou by do ledna nejspíš stačilo testovat pracovníky, žáky a studenty jednou za 14 dnů; v lednu bychom se kvůli pravděpodobnému zvýšení infekčnosti viru na dvojnásobek nejspíš museli vrátit k sedmidenní frekvenci testování. Při takto masivním testování, které by vyžadovalo vyjmout PCR testování ze slin ze seznamu zdravotních úkonů a jeho financování z rozpočtu ministerstva zdravotnictví, by se cena za jeden test včetně odběru pohybovala kolem 160 korun. Otestovat 10 milionu lidí by tedy vyšlo na 1,6 miliardy. I kdyby to bylo dvakrát tolik, stejně by to bylo méně, než kolik nás stojí jeden den lockdownu. Jo a ještě – zvládli bychom to kapacitně? Zvládli.“
Nic z toho samozřejmě vláda – ještě Babišova vláda – neudělala. Ale dnešní tiskovka ukázala, že ani nová vláda nemá odhodlání říct lidem nepříjemnou pravdu a není připravena účinně konat.
Partička v akci
Je hezké, že nová vláda chce působit jako blok a že na tiskovce byla na pódiu hlava na hlavě. Jako jo, tyhle vzájemně schválený vystoupení, kde si všichni účastníci chvilku pomručí do mikrofonu, pokud možno nekonfliktně, působí – vizuálně – velmi demokraticky. Ale koronavirová epidemie není dostatečně demokraticky uvědomělá. V současnosti je už lockdown dle všech ukazatelů nezbytný. Profesor Flegr už hovoří o přeplnění nemocnic seniory, a na řadě míst v republice se už nemocnice chýlí k naplnění kapacit. Přišel čas na lockdown a každotýdenní celoplošné PCR testování. A čím déle ten lockdown budeme odkládat, tím pak bude delší. Pak je potřeba maximálně izolovat – do doby, než se hlavní vlna přežene – sociální zařízení pro nejohroženější seniory. Nějak rozumně zabránit přenosům na pracovištích, a opět rozumně – což dnes znamená poměrně restriktivně – omezit šíření ve školách. A zavést – i když se mi při té myšlence trochu zvedá žaludek – povinné očkování. Už to asi nejde jinak, i když mně podobné nařizování od státu dost vadí.
Velmi jsem doufal, že po volbách covidová impotence skončí a nové vedení země se odhodlá říkat lidem nepříjemnou pravdu rovnou a natvrdo – jako ji Churchill řekl za druhé světové války Angličanům. Seděl jsem před monitorem počítače, sledoval tiskovku, a jeden za druhým mi členové nové vlády, reprezentanti stran, kterým jsem věřil, že to bašišovské polovičáctví zarazí a začnou konat, názorně předváděli, že zvrat proticovidové politiky nenastává. Byla to jedna velká plácanda, na jejímž konci je otazník. A za ním nejspíš vykřičník – to jsou ti hospitalizovaní a mrtví, kteří se vinou pokračujícího nicnedělání nakazí a zemřou.
Kolik zaznělo hloupostí?
Na tiskovce hovořili účastníci ve shodě, ventilovali předem dohodnuté postoje a plány nového vedení země, tak asi není důležité, kdo konkrétní ty výroky, co mě opravdu zarazily, řekl. Zapisoval jsem si tedy jen ty výroky, které se mnou vždycky škubly, bez autora, a dovoluji si je prezentovat s krátkým komentářem.
Dozvěděl jsem se, že nelze zakázat návštěvy seniorů v ústavech sociální péče. Ale nedozvěděl jsem se, proč. Ano, je jistě důležité, aby stařenky a stařečci měli možnost vídat vnoučata a pravnoučata. Ovšem vzhledem k epidemické situaci může pro řadu z nich být takové setkání posledním. Vnoučata – z hlediska šíření nákazy vysoce riziková skupina – by se tedy měla při nejbližší návštěvě s prarodiči rozloučit. Ano, vím, že by lidé byli naštvaní při hygienické uzávěře zařízení pro seniory. Ale já doufal, že důraz na líbivost odešel s Babišem! Neuzavření těchto zařízení zákonitě povede k tomu, že v nich ubude klientů.
Dozvěděl jsem se, že by dámy a pánové z nové vlády chtěli zpřístupnit booster pro rizikové skupiny. V pondělí jsem byl díky laskavosti praktické lékařky, která mi to sama nabídla, poslala mi e-mail, na boosteru. Nepředběhl jsem ve frontě na nedostatkové zboží, ta moje dávka nechybí žádnému seniorovi, vakcín je dost. Ale mám už skoro pět měsíců od druhé dávky, což znamená, že mi imunita jede dolů, mám na to několik odborných článků. Když jsem se však v minulém týdnu pokoušel jako řadový občan na booster zaregistrovat, tak to nešlo. Ještě mi neuběhl onen potřebný půlrok od druhé dávky, aby mi dali třetí. A tak jsem s vděčností nabídku paní doktorky přijal. Nyní se dozvídám, že se nic nezmění, booster mají dostávat rizikové skupiny. Proč ne všichni, když pátý měsíc po druhé dávce klesá imunita všem?
Dozvěděl jsem se, že testovat chce nové vedení země očkované lidi, jen když mají příznaky covidu a po kontaktech s covid pacienty. Přitom – i když šíří menší dávky viru – může být pozitivní a infekční každý očkovaný. Proč tedy nebudeme testovat všechny, jak o tom už týdny a měsíce mluví a píše profesor Flegr? Finanční důvody jsou směšným a nepravdivým pseudoargumentem, jeden jediný den lockdownu navíc bude zemi stát větší peníze, než kdybychom se – všichni občané – testovali dvakrát týdně.
Milion občanů nemělo možnost dostat booster, zaznělo na tiskovce. Ano, to je pravda, ještě minulý týden to nešlo. Měli bychom zkrátit interval od třetí dávky – mě, jak píšu výše, na koronalince poslali „dopryč“. Ale proč si stěžovat na jev, který lze odstranit jedním škrtnutím pera? Takže členové nové vlády neměli říkat „občané neměli možnost“, ale „občané ode dneška, či nejpozději od momentu, kdy oficiálně převezmeme funkce, budou mít možnost dostat booster čtyři měsíce po druhé dávce, a bez ohledu na věk“. Nezaznělo to.
Povinné očkování pro seniory nelze zavést, zaznělo. Proboha proč? A proč se omezovat na seniory? Ano, představovali jsme si to optimističtěji, jak z hlediska životaschopnosti viru, tak z hlediska racionality našeho národa. Virus je životaschopnější, než jsme čekali, naši spoluobčané mají méně pudu sebezáchovy, než jsme čekali. Kdyby neočkovanci nešířili nákazu na očkované, tak ať si klidně se svými antivax postoji umřou. Ale oni už, jak ukazují čísla, ohrožují celou společnost. Takže je načase pomýšlet na povinné covid očkování pro všechny. Nová vláda nemá v úmyslu tuto povinnost dát ani seniorům, těm nejohroženějším nejen covidem, ale také dezinformacemi. Takže právě pro seniory by ta povinnost měla největší význam. Sami se vinou dezinformací vakcín bojí, povinnost očkovat se by jim pomohla ten strach překonat.
Dozvěděl jsem se, že noví politici nechtějí generální lockdown. Slíbili, že ho neudělají, měli to i na volebních plakátech, mysleli to vážně, ale neumějí věštit. Ale ono to bez lockdownu už, kvůli laxnosti odcházející Babišovy vlády a rozjezdu epidemie, asi nepůjde! A není to vina těch politiků, co mluvili na dnešní tiskovce. Přiznat, že jsem se mýlil, není žádná ostuda, všichni se mýlíme. Přiznat, že situace je horší, než jsme čekali, takže budeme muset podniknout i kroky, které jsme dělat nechtěli, není újma na cti či počestnosti. Přesto vláda ten, dle čísel zcela zjevně nutný, lockdown nechce. Je to furiantství, nebo strach, že antisystémové strany začnou okamžitě ječet „slibovali to bez lockdownu a lhali“? Přitom i z politického hlediska by bylo pro lidi méně problematické, kdyby nová vláda řekla „omlouváme se za náš nemístný optimismus, spletli jsme se,“ a lockdown nařídila. Pokud jej teď z furiantství, i když čísla nakažených po něm volají, kvůli dodržení (nerealistického) volebního slibu nevyhlásí, pravděpodobně jeho vyhlášení jen odsunou o pár týdnů. A prohlásit, že naše volební heslo bylo hloupé, protože jsme slibovali něco, co neumíme zařídit – virus neposlouchá ani Fialu – není nic, kvůli čemu by lidé na novou vládu plivali. Mýliti se je lidské. Ale pokud umře vinou nepřijetí lockdownu a nepovinnému očkování dalších deset tisíc lidí, lidi plivat začnou. Vláda se tím zkompromituje a znevěrohodní už na úplném začátku svého vládnutí. Tak proč na tom slibu, který byl tak nerealistický, že vůbec neměl zaznít, trvají?
Pak jsem zaslechl, že PCR test by měl stačit pro vstup do hospody. Jako jo – ale to by se museli testovat všichni! I očkovaní. Když bude nějaké nařízení měřit různým lidem jinak, nebude dodržováno a bude vyvolávat masivní odpor. Takže ano, PCR test by měl být podmínkou pro vstup do hospody. Ale pro všechny – nejen pro neočkované. Na tiskovce také říkali, že očkovaní by se měli testovat jen po kontaktu s nemocným. Což je další nesmysl, i když si očkovaný člověk není vědom kontaktu s nemocným, může být infekční, takže by se měli testovat jednou týdně všichni. To však nezaznělo.
Nezkompromitujte se ještě před startem!
Petr Fiala nakonec říkal, že chce „soubor opatření,“ která systémově epidemii potlačí. Ten termín připomíná bolševismus. Ale beru, a přistupuji na tu hru. Soubor opatření, o kterých dnes na konferenci mluvila vláda, nebude bez lockdownu a plošného testování k ničemu – takže se mnoho z nás nakazí. A v tu chvíli doporučuji „soubor opatření“ profesora Flegra: „Kupte si do domácí lékárničky testy na covid a v případě podezření se otestujte. V případě, že jste riziková osoba a máte covid, dožadujte se preventivního podání monoklonálních protilátek. Nehleďte na případný mírný průběh a nenechte se odbýt svým praktickým lékařem. Protilátky (i nové léky, co snad do Česka brzy dorazí) fungují tehdy, když se podají včas. Jestli nejste riziková osoba, izolujte se a nešiřte nákazu. Ale hlavně se snažte nenakazit – čím méně kontaktů, tím lépe, respirátory fakt fungují, vitamín D také. Vakcínu, jestli už můžete, tak i třetí dávku, už, doufám, máte.“
A na závěr mám k nové vládě prosbu: Řada z nás voličů vám dala hlas proto, že jste představovali návrat rozumu a demokracie do naší země. Že jsme doufali, že nás zbavíte Babišova vražedného populismu a že konečně (nejen) při zvládání epidemie zvítězí racionalita nad líbivostí. A tahle tiskovka ukázala, že se to zatím nedaří. Takže prosím, milá nová vládo: Ohledně těch protiepidemických opatření – znovu a lépe, než se zkompromitujete stejným populismem jako Babiš a vezmete vašim voličům poslední zbytky naděje, že v ČR může být normální západoevropská demokracie – ne jen hloupý postkomunistický populismus. Dali jsme vám důvěru – tak ji nezklamte!