Už nějaký čas sbírají proruští organizátoři protivládních demonstrací, Ladislav Vrabel a Jiří Havel, podpisy pod petici, ve které žádají prezidenta republiky, aby odvolal vládu Petra Fialy (ODS). Zklamalo je, že si Miloš Zeman krabice s archy na Hradě od nich nepřevzal osobně. A rozladění ještě větší nastalo, když na setkání s občany v Děčíně 17. října prezident prohlásil, že vládu neodvolá. Lituje však, že mu to zákon nedovoluje, neodpustil si slova podpory lidem volajícím veřejně po sblížení s Ruskem.
Skupina prorusky naladěných osob semknutá kolem zadluženého podnikatele v exekucích Ladislava Vrabela a jeho spolupracovníka Jiřího Havla uspořádala už několik demonstrací v centru Prahy. Zatímco tu první, konanou 3. září na Václavském náměstí, se jim ještě více či méně dařilo vydávat za legitimní protest proti vysokým cenám a drahým energiím, při té druhé, 28. září, už bylo víc než zřejmé, o co jde doopravdy. O kolaboraci s Putinovým režimem, jehož armáda na Ukrajině páchá teroristické činy, vraždí, mučí a znásilňuje.
Řečníci na pódiu jasně vyslovili přání „změnit systém“, zpřetrhat naše vazby na EU i NATO a přiklonit se zase zpátky k Rusku. „Klucí dojedou do Ruska a řeknou, že chceme být politicky neutrální,“ nastínil svou představu o budoucím směřování naší země Vrabel.
Společně s Jiřím Havlem, poté, co se veřejně rozhádali o nemalé peníze vybrané od svých fanoušků a opět se usmířili, se Vrabel 12. října vydal na Hrad, aby v Kanceláři prezidenta republiky předal petici za odvolání vlády. Provázelo jej několik stovek příznivců, kteří volali například po zastavení dodávek zbraní Ukrajině, křičeli nadávky na adresu vlády a premiéra a uráželi přítomné novináře. Krabice s podpisovými archy ale museli předat úřednici a byli viditelně zklamáni, že Miloš Zeman osobně si na ně čas neudělal. Doufali prý, že prezident s nimi „zahájí jednání“ o odvolání kabinetu.
Ladislav Vrabel momentálně zřejmě už zase v České republice, kde je předvolán k soudu kvůli svým exekucím a nevyjasněným finančním záležitostem, nepobývá. Do Děčína, kam Miloš Zeman v pondělí 17. října přijel v rámci své návštěvy Ústeckého kraje, se tedy se svou žádostí o odvolání vlády za prezidentem vypravil pouze Jiří Havel. Na břehu Labe, kde prezident usedl pod přístřeškem za stolem asi 20 metrů od občanů usazených na lavicích, mu předal dopis, který uvedl slovy: „Já bych si strašně přál, aby se jednou v učebnicích dějepisu kromě Přemysla Oráče, Karla IV. a Tomáše Garrigue Masaryka také učili o vás.“ Dále vyslovil naději, že se Miloš Zeman postaví za národ a „naše země zůstane zachovaná“.
„Je mi hrozně líto, že vás musím zklamat. Kdybych byl diktátor, tak bych to udělal. Ale jsem demokraticky zvolený prezident. Nepodnikl jsem tedy žádné ústavní kroky, abych se dotázal ústavních soudců, zda mohu odvolat vládu, protože vím, že podle vámi citovaného článku 62 prezident vládu odvolat může pouze za předem jasně určených podmínek,“ odpověděl prezident Zeman. A to, jak jmenovitě doplnil, výhradně v případě, že poslanecká sněmovna vysloví vládě nedůvěru, načež je kabinet povinen podat demisi, nebo v případě, že demisi podá předseda vlády.
Na závěr si ale Miloš Zeman nedokázal odpustit vyjádření podpory lidem, kteří na náměstích volají po návratu do ruské náruče; svého pochopení pro ty, kteří jsou skutečnou a nezpochybnitelnou Putinovou „pátou kolonou“ v Česku a nijak se netají tím, že by rádi otočili západní kurz naší země. „Ani nevíte, jakou bych měl někdy chuť udělat to, co mi navrhujete, ale porušil bych zákon. A v právním státě se zákon musí dodržovat,“ řekl.