Před více než třiceti lety, v prosinci 1989, by nás jako stávkující studenty ani ve snu napadlo, že někdy v budoucnu bude chtít zase někdo něco znárodňovat. Podcenili jsme neměnnost levice a její pevné odhodlání přivlastnit si cizí majetek za všech okolností, režimů a ve všech tisíciletích. Takže je znovu – více než třicet let po pádu socialismu – v českém veřejném prostoru oživována myšlenka znárodnění. Tentokrát chce mladá levice znárodnit duševní vlastnictví farmaceutických firem, které za obrovských nákladů vyvinuly vakcíny proti nemoci covid-19.
Začnu citací: „Vakcíny jsou výsledkem kolektivního úsilí, které propojuje časy a místa napříč planetou. Jejich patentová ochrana je hrubou redukcí a přerozdělením mnoha veřejných vkladů do několika korporátních rukou.“ Ne, to nepsal soudruh Marx ani soudruh Lenin, ba dokonce ani soudruh Jakeš. Autorkou je Tereza Stöckelová, socioložka, působící v Sociologickém ústavu AV ČR, a tato socialistická výzva vyšla na serveru mladé levice A2arm.
Vlastnictví v očích levice
Ve stejné době, kdy v médiích doznívá causa Feri, je publikování statě o potřebě a správnosti znárodnění patentů k vakcínám doslova výsměchem.
Causu Feri odstartoval právě A2arm, a i když jsem tradiční volič pravice, jsem rád, že tuto věc novinářky odhalily a zveřejnily. Právo rozhodovat o svém těle je nezcizitelné a popis chování pana Feriho k řadě žen ukazuje, že na to příliš nedbal. Alespoň u žen, které se mu líbily, ale nehodlaly se s ním jakkoli dále sbližovat. A2arm zcela oprávněně a záslužně na tuto skutečnost upozornil, a Ferimu skončila slibná politická kariéra. V politice nemá co dělat.
Je však projevem čirého tajtrlictví, když ten samý subjekt – A2arm – hájí zároveň právo agresorů sahat někomu na cizí majetek. Znárodňování je krádež a zcela zavrženíhodný čin. Vynucovat si na někom, aby se s vámi na váš pokyn podělil o svůj majetek, je stejně nepřijatelné jako vynucovat si na nějaké dámě, aby se s mužem podělila o své tělo.
Levice má s dodržováním majetkových práv chronický problém. Platí to, ať už jde o padlý zlodějský „socialismus“, nebo o nové levicové trendy vedoucí ke vzniku celého pirátského hnutí. Socialismus vždy stojí na neúctě k majetku a krádeži. Socialismus nejprve znárodňoval, tedy kradl fabriky, později se přes Pirate Bay (server, díky kterému dnešní celoevropské pirátské hnutí vzniklo a podle kterého se jmenuje) kradly písničky a software. Levice je prostě k majetkovým právům druhých chronicky necitlivá a nerespektuje je, přitom stejnou necitlivost vztaženou k ženskému tělu ostře pranýřuje.
Kdo chce, ten dá…
Tentokrát je řeč o vakcínách. Existují subjekty, konkrétní firmy ve farmaceutickém průmyslu, které se skutečně rozhodly uvolnit, „rozdat“ své duševní vlastnictví, tedy technologie k výrobě vakcíny proti covidu-19. Některé, včetně společností Johnson & Johnson a AstraZeneca, se samy zavázaly, že nebudou mít ze své vakcíny majetkový prospěch. S tím, že tento závazek bude omezen na dobu pandemie.
Stejně tak je pravdivý (často užívaný) argument levice, že při vývoji vakcín hrál velkou roli dříve provedený základní výzkum, jenž je financován z veřejných zdrojů. Ovšem to platí pro jakýkoliv nový vynález, patent a objev. Něco nového vždy stojí na pyramidě dříve provedených výzkumů a experimentů, které byly ve fázi základního výzkumu placeny z veřejných peněz. On totiž základní výzkum, který nevede ke konkrétnímu zpeněžitelnému produktu, málokterý privátní subjekt zaplatí. Jenže to neplatí jen pro vakcíny. A už vůbec to neznamená, že výsledek nového výzkumu – třeba právě vakcína – není duševním vlastnictvím toho, kdo vše dotáhl do fáze komerčního produktu.
Každý spisovatel píše slovy vzniklými nikoliv jeho zásluhou, ale vývojem jazyka, ve kterém píše. Vývojem, který „platila“ celá společnost. To však neznamená, že kniha napsaná tímto „za veřejné peníze vzniklým jazykem“ je veřejným majetkem. Není, ač slova vznikla bez jeho investic, kniha je dílem autora, a nikdo mu ji nesmí ukrást. Pro farmaceutický průmysl platí to samé.
Jde o tutéž logiku, jako by veškeré patenty v oblasti jaderných elektráren a užití radioaktivity měly být „zadarmo“, neboť se na základním výzkumu podílely státní peníze v základním výzkumu a vojenské rozpočty při konstrukci jaderných zbraní. Přesto požadavek, aby byly patentové ochrany zbaveny všechny jaderné technologie, včetně protonové léčby, jen rozesměje. Tam, kde jsou ve hře emoce – jako v případě vakcín – se však požadavek na „znárodnění“ patentů objevil.
Princip dobrovolnosti je zásadní
Naštěstí máme BBC. Ta vše spočítala. A z jejích výpočtů vyplývá, že například AstraZeneca by měla být blahořečená, protože napumpovala do vakcíny obrovské prostředky (scéma ZDE), a přesto koketuje s myšlenkou omezení její patentové ochrany ve prospěch chudých zemí.
Také ostatní společnosti, především dominantní Pfizer/BioNTech, ale i čínské firmy, do vakcín investovaly tak obrovské peníze, že po nich nikdo nemůže chtít, aby své duševní vlastnictví rozdaly zadarmo. Pokud tak z křesťanského milosrdenství učiní, je to jistě úžasný čin. Ale k tomu se musí onen milosrdný rozhodnout sám. Nikdo – dokonce ani mladá levice – ho k tomu nesmí nutit. Návrh na znárodnění patentů na vakcíny, pokud se k němu nerozhodnou sami jejich tvůrci, tedy farmaceutické firmy, je stejně nehorázný, jako by byl požadavek, aby panu Ferimu coby členovi poslanecké sněmovny byla po vůli každá žena, na kterou si ukáže.