Premiér Andrej Babiš odletěl do Bruselu a v České republice sám sebe prezentoval jako silného lídra, který nás ochrání před hordami migrantů a třeba kvůli tomu i zavře hranice. Jenomže zároveň na summit premiérů odjel s dalším problémem: Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se bude zabývat dalšími dvěma firmami z koncernu Agrofert, které měly neoprávněně čerpat dotace pro malé a střední podniky.
Pro deník FORUM 24 se k tomuto případu vyjádřila šéfka evropského Výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Gräßleová, která uvedla, že doufá, že OLAF brzy zveřejní výsledky svého nového vyšetřování.
„Vítám vyšetřování OLAFu a doufám, že brzy dojde k nějakému závěru. Pokud se jedná o případy podobné Čapímu hnízdu, je nutné podobné praktiky v České republice sledovat,“ sdělila Gräßleová deníku FORUM 24 s tím, že se o dění bude i nadále zajímat.
Na fakt, že OLAF bude zkoumat další Babišovy firmy, a nezůstane tak „pouze“ u Čapího hnízda, upozornil europoslanec Tomáš Zdechovský. Ten navíc Babišovy potíže považuje za zásadní problém pro postavení České republiky ve světě. „Kvůli kauzám premiéra Babiše je pozice České republiky oslabená. Všichni to o něm vědí, a proto s ním nechtějí někteří evropští politici jednat,“ řekl deníku FORUM 24. „Toto je nejhorší vláda od roku 1989,“ dodal Zdechovský.
#Olaf se bude zabývat informacemi pořadu #Reportéři @CzechTV ohledně možného neoprávněného vyplacení dotací pro firmy z holdingu #agrofert Minulý týden o tom rozhodli koordinátoři výboru @EP_BudgControl #babis pic.twitter.com/UHIcHwxohg
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) June 27, 2018
Informace o novém problému českého premiéra zazněly poprvé v pořadu Reportéři ČT. Dotace se týkaly pojištění a jedná se o společnosti Agroparkl a ZOD Zálabí.
„U těchto dvou dotačních smluv byly přímo v příloze napsány podmínky přidělení dotace. V těch se uvádí, že tuto podporu mohou čerpat jen malé a střední podniky. Při dalším vyhledávání jsme přitom zjistili, že smlouvy byly uzavřeny už v době, kdy se obě firmy staly součástí holdingu Agrofert,“ uvedl v tiskové zprávě Nadačního fondu proti korupci analytik Dan Urbánek.
Problém se tak přidal ke stále probíhající kauze Čapí hnízdo. Ve čtvrtek 28. června Výbor Regionálního operačního programu Střední Čechy schválil dohodu s firmou Imoba z holdingu Agrofert o vrácení padesátimilionové dotace.
Babiš věc označuje za „kampaň“, přestože nezávislý úřad OLAF již na konci roku 2017 konstatoval, že při čerpání dotace na Čapí hnízdo došlo k podvodu – a toto slovo ve své zprávě úřad několikrát explicitně použil. Premiér je kvůli tomu v České republice trestně stíhán. To nebránilo prezidentu Zemanovi v tom, aby ho již po druhé jmenoval do funkce.