Atmosféra v okolí ruského prezidenta evidentně i nadále houstne. Mnoho lidí v Kremlu i u bezpečnostních služeb totiž cítí, že vývoj války na Ukrajině bude mít dopad nejen na Vladimira Putina, ale i na další osoby. Proto se vlivní oligarchové přesouvají na Západ, kam je následují i další vysoce postavení ruští představitelé. Mimo Putinův dosah se snaží dostat i někteří agenti tajných služeb.
Všem těmto lidem se podle zprávy serveru News.ro snaží pomoci Vladimir Osečkin, známý aktivista, který sám má s Putinovým režimem nepříjemné zkušenosti. V roce 2015 se do jeho domu vloupali maskovaní útočníci, kteří se pokusili zabít celou jeho rodinu. Proto Osečkin se svými nejbližšími utekl do Francie, kde požádal o azyl.
„Posledních deset let dělám spoustu věcí na ochranu lidských práv a ostatních lidí. Ale v tom okamžiku jsem pochopil, že moje poslání pomáhat jiným lidem vytváří velmi vysoké riziko pro mou rodinu,“ vzpomíná aktivista. Když působil jako novinář, často se dotýkal kauz, které měly návaznost na osoby spjaté s Putinem nebo spolupracovníky Kremlu.
Vysoce postaveným představitelům režimu se také nelíbilo, když před osmi lety založil portál Gulagu.net. Ten se věnuje převážně korupci a případům mučení v Rusku. Server například odhalil systematické znásilňování mužských vězňů v tamních věznicích.
Právě jeho práce dostala Osečkina na seznam lidí, na něž byla vypsána odměna. Čečenský zdroj prý Vladimirovi Osečkinovi jasně naznačil, aby byl opatrný. „Už přišla nabídka za tvé odstranění,“ prozradil mu informovaný člověk, aniž by uvedl, na kolik si aktivistovu smrt v Moskvě cení.
Na Osečkina se však po začátku války na Ukrajině začali překvapivě obracet agenti nástupnické organizace KGB, tedy FSB (Federální bezpečnostní služba, pozn. red.). Informovali ho o tom, že se postavili proti napadení sousední země, ale Putin si nedal říct. Výpovědi a žádosti o pomoc se časem začaly hromadit. Aktivista tak začal pomáhat při útěku mnoha Rusů na Západ.
Nejednalo se však pouze o civilisty, kteří se báli, že budou muset narukovat, a jejich rodiny. Mezi utečence patřili i vojáci s nízkou hodností a úředníci. Osečkin tvrdí, že pomáhal dostat se z Ruska i jednomu bývalému ministrovi a tříhvězdičkovému generálovi. CNN má zprávy o tom, že mezi těmi, kteří opustili Rusko, se nachází i důstojníci FSB a žoldáci z Wagnerovy skupiny. „Velmi dobře chápou, že pokud začnou otevřeně mluvit, je velmi vysoké riziko, že na ně bude spáchán třeba útok novičokem nebo atentát,“ vysvětluje aktivista za lidská práva.
Za pomoc při útěku si nebere peníze, ale žádá informace o fungování agentur, pro něž někteří z jeho klientů pracují. Ty pak předává evropským zpravodajcům, kteří je využívají k dalšímu postupu například proti ruské špionáži ve světě.