Povodňová situace v Česku se zvolna uklidňuje. Extrémní nebezpečí již nikde nehrozí. Nejhorší situace je na jihu Čech, kde začal přetékat rybník Rožmberk. Voda se zatím volně rozlévá do krajiny. Jinde začínají sčítat škody. Podle moravskoslezského hejtmana Josefa Bělici (ANO) by mohly jít do desítek miliard korun. O miliardových škodách mluví i opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO). Pojišťovny zatím odhadují škody za 17 miliard Kč. V zemi jsou stále desetitisíce domácností bez proudu, přetrvávají problémy v dopravě, uzavřené jsou desítky škol.
Rybník Rožmberk začal přetékat bezpečnostním přelivem před 10:00. Má trvat několik hodin, než se řekou Lužnice dostane voda do první obce, kterou je Lužnice na Jindřichohradecku s přibližně 400 obyvateli. Zasáhnout by tam ale mohla jen pár objektů. Dále po proudu se nachází větší město Veselí nad Lužnicí na Táborsku, jehož části za určitých podmínek při velkém stoupání hladiny hrozí evakuace.
Odpoledne by také měla začít přetékat voda přes stavidla Brněnské přehrady. Odtok z nádrže se snížil kvůli technické závadě. Podle vodohospodářů by ale průtok měl být neškodný a neměl by ohrožovat obyvatele ani domy.
Uklidňuje se situace v Ostravě, začíná se pracovat na likvidaci následků. Město rozmisťuje velkoobjemové kontejnery, sběrné dvory navýší svou kapacitu a prodlouží otevírací dobu. Ostrava je ale stále bez tepla a teplé vody. Zatím není možné říct, kdy budou obnovené dodávky ze zaplavené Elektrárny Třebovice. Záležet bude na tom, jak rychle se podaří vysušit a zkontrolovat všechna zařízení.
Hladina Moravy v Olomouci už stagnuje
V pondělí večer stoupala hladina řeky Moravy například v Kroměříži a Olomouci. V hanácké metropoli v 6 hodin dosahovala 492 centimetrů, víc než půl metru nad stavem ohrožení. Hlavní nápor vody ve městě zadržela protipovodňová ochrana, voda však zaplavila městskou část Chomoutov. Voda se do tamních ulic vylila místy až po pás, hladina tam však již začala klesat.
Nejhorší má za sebou již také Litovel, kterou Morava zaplavila v noci na pondělí, místy až do výšky jednoho metru. Kromě samotného města s vodou bojovali i lidé v místních částech, zaplaveny byly například Tři Dvory.
Starosta Viktor Kohout na doporučení hasičů apeloval, aby lidé nečerpali vodu, dokud neklesne hladina toku a spodní vody. Obnovovat by se měla ve městě i dodávka elektřiny a jezdit by měla taky autobusová doprava kromě zaplaveného úseku mezi Třemi Dvory a Pňovicemi. Spoje Červenka – Senice budou minimálně týden mimo provoz, napsal starosta na sociální síti.
Na jižní Moravě se očekává pokles hladin
Na jižní Moravě i v úterý ráno přetrvává třetí povodňový stupeň na Dyji, Svratce a Moravě. Na většině míst se očekává postupný pokles hladin, avšak více vody začne během dne téct Brnem, protože hladina Brněnské přehrady se blíží k hraně přelivu.
Přítok Svratky do přehrady klesá jen velmi pomalu a zatím stále převyšuje odtok. V 5:20 přitékalo do přehrady 77,5 metru krychlového za vteřinu a hladina přehrady v noci stoupala tempem jeden až dva centimetry za hodinu, v 5:00 zbývalo podle dat Povodí Moravy 12 centimetrů. Dosud z přehrady vytéká 60 metrů krychlových.
Vodohospodáři nechají poté vodu přetékat přelivem, nicméně množství mezi 70 a 80 metry krychlovými podle jejich slov nemá ohrozit domy, zaplaví nejvýše některé zahrady v Jundrově a Komíně a louky v Komárově. Podle odhadu meteorologů by měl přítok do přehrady klesnout pod 60 metrů krychlových koncem týdne.
Tím bude ovlivněn i stav Svratky za soutokem se Svitavou v Židlochovicích, kde nadále platí třetí stupeň povodňové aktivity, řeku se však podařilo udržet v korytě. Z maxima, které zde činilo 188 metrů krychlových za vteřinu, klesla za pondělí a noc na úterý Svratka na 154 metrů krychlových a ve středu ráno by se měla dostat na druhý stupeň. Pokračuje také pokles Svitavy, která by v úterý kolem poledne měla klesnout na první stupeň.
Mírně se zhoršila situace na Dyji v Podhradí na Dyjí, kam přitéká Dyje z Rakouska a kterou v pondělí ovlivnily ještě doznívající deště v oblasti Waldviertelu. V pondělí po 15:00 se průtok dostal již na 220 metrů krychlových a níže, poté však hladina začala znovu stoupat. Brzy ráno v úterý Dyje kulminovala na 241 metrech krychlových a nyní už je znovu na poklesu.
Díky volnému prostoru ve Vranovské přehradě zůstává ovšem průtok pod přehradou na 220 metrech krychlových. To znamená, že dále po toku včetně Znojma je na třetím stupni povodňové aktivity, zatopené jsou zahrady a sklepy některých domů blízko řeky a škody jsou malé. Vranovská přehrada se sice přes noc opět začala pomalu plnit, ke kótě přelivu však zůstávalo ráno 180 centimetrů a v úterý již bude hladina v Podhradí znovu klesat. Večer by se měla dostat pod úroveň třetího stupně, což odpovídá průtoku 166 metrů krychlových.
Setrvalá zůstává situace na Moravě ve Strážnici a v Lanžhotě, kde však voda neohrožuje zastavěné oblasti, a Povodí Moravy začalo v pondělí s rozlivem vody do lužních lesů na Soutoku. Díky tomu odlehčuje korytu řeky. Ve Strážnici je hladina stále nad sedmi metry a na průtoku 702 metrů krychlových. Pokles by měl začít po poledni. V Lanžhotě se v úterý očekává setrvalý stav a pokles má začít až před půlnocí.
Záplavy na severu Moravy mají tři oběti
Záplavy v Moravskoslezském kraji mají už tři oběti. Přibyli dva mrtví v Krnově na Bruntálsku. Jedna oběť byla nalezena v bytě, který byl úplně zaplavený, další pak v potoce. Už v neděli našli mrtvou ženu v říčce Krasovce v Krasově na Bruntálsku. Dva lidé se stále pohřešují.
„Máme tři potvrzené oběti při povodních v rámci Moravskoslezského kraje. Je to žena z Bruntálska a v Krnově jsme dnes našli dvě osoby, dva muže. Jeden muž byl v bytě, který byl zcela zatopen. Když opadla voda, tak byla nalezena mrtvola tohoto muže, a jeden muž byl nalezen v místním potoce. Dvě osoby jsou pořád ještě pohřešovány, zatím jsme je nenašli, takže můžeme předpokládat cokoli,“ oznámil po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje tamní policejní ředitel Tomáš Kužel.
Podle něj policie nyní začne více střežit lokality, kde už voda opadla. Jsou sice přístupné, ale evakuovaní lidé se tam zatím nemohli vrátit a obydlí jsou opuštěná. „Máme k dispozici i vrtulník, který nám v tomto pomáhá. Jednak dělá rekognoskaci terénu z hlediska silnic, ale také nám pomáhá odhalovat pachatele trestné činnosti,“ řekl Kužel. Policie už totiž v Ostravě zaznamenala rabování. „Na čerpací stanici v Přívoze došlo ke krádeži věcí, které tam byly. Šlo o alkohol a cigarety a nějaké potraviny.“
Z Ostravy-Přívozu hasiči zachránili 500 lidí
Třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, platí v Moravskoslezském kraji stále na čtyřech místech, tři jsou na řece Opavě a čtvrté na Odře v Bohumíně na Karvinsku. Na Odře v Ostravě je druhý stupeň a už jen na několika místech v kraji první stupeň povodňové aktivity.
Z Ostravy-Přívozu hasiči během pondělí zachránili 530 lidí včetně dětí. Na místě pomáhaly čluny i vrtulník. Lokalita se nyní už jen monitoruje. Voda se do oblasti dostala kvůli trhlinám v hrázi na pravém břehu řeky Odry. V úterý se budou ve městě evakuovat ještě dva domovy.
„V Ostravě je aktuálně největší problém průrva v protipovodňové hrázi na soutoku Odry s Opavou, což pro nás, když to řeknu zjednodušeně, znamená, že se nám napouští pravá strana vedle řeky Odry. Celou neděli jsme stavěli protipovodňové hráze, abychom zachránili městský obvod Nová Ves. Bohužel ta protipovodňová hráz, kterou jsme postavili, je degradovaná tím, že hráz praskla kilometr po proudu, a ta voda se nám tam vrací z druhé strany. Takže došlo k zatopení poloviny Nové Vsi, kde je výška vody okolo čtyř metrů,“ informoval v pondělí primátor Ostravy Jan Dohnal (ODS). Druhou část městské části se zatím podle něj daří ochránit.
„Nenapouští se nám pouze Nová Ves, voda potom směřuje do Mariánských Hor, zatápí koleje, Moravské chemické závody a následně voda pokračuje směrem na hlavní nádraží, které je taky zatopeno, a samozřejmě nám to zatopilo celou část Přívozu kolem hlavního nádraží,“ přiblížil primátor.
Podle něj je dobrou zprávou, že klesla hladina řeky Ostravice, do které se nyní fakticky vlévá rozteklá Odra, čímž se snižuje hladina rozlité vody. Počet evakuovaných oblastí by se tak v Ostravě už nemusel zvyšovat.
Průrvu, která na hrázi řeky Odry vznikla, se odborníci snažili co nejvíce utěsnit. Pomocí vrtulníku a jeřábu se na místo dodávaly pytle s pískem tak, aby byl průtok co nejmenší. „Podařilo se zpomalit proud vody tekoucí skrz protrhnutou hráz, práce hasičů a dalších složek však neustávají. Děkuji všem, kdo se podílejí na záchranných a evakuačních činnostech,“ oznámil v pondělí krátce před 21. hodinou primátor na sociální síti.
Podle náměstka primátora Aleše Boháče (Starostové pro Ostravu) se ve většině města, kde klesly hladiny menších toků, situace zlepšuje. Voda, která se rozlévala kvůli trhlině, měla podle něj ve špičce zhruba čtvrtinu objemu průtoku, jako má běžně řeka Odra.
„Dnes je to na hodnotách nějakých 40 metrů krychlových za sekundu. Podařilo se to pomocí těžké techniky a vrtulníku stabilizovat tak, aby se to dále nerozpadávalo,“ řekl v pondělí Boháč. V Nové Vsi podle něj výrazně pomohlo také to, že se podařilo severní a jižní část této městské části přehradit, mezi oběma stranami se zahradily průjezdy a průchody. Využila se těžká technika či autovraky.
Povodeň zřejmě nepoškodila žádnou z vodáren
Prozatím nejsou podle hlavní hygieničky Barbory Mackové informace o tom, že by povodeň poškodila některou z vodáren dodávající vodu do velké oblasti nebo měla dopad na kvalitu dodávané vody. Řekla to dnes před polednem ČTK, Českému rozhlasu a České televizi. Přesto by podle ní měli lidé vodu z kohoutku, pokud jim teče, před pitím převařit. Místo vody z vlastních studní by měli využívat balenou nebo z dovezených cisteren.
„V této chvíli nemáme informace, že by byl někde nějaký problém,“ uvedla. Zatím podle ní v žádném kraji nezaznamenali ani vyšší výskyt některého z infekčních onemocnění. „Ale samozřejmě v rámci zkušeností s povodněmi se mohou objevit infekce, ať už je to leptospiróza, nebo třeba žloutenka typu A,“ řekla. Dodala, že také začíná sezona respiračních nemocí.
Lidé, kteří pracují na čištění svých domovů, nebo dobrovolníci, kteří jim pomáhají, by podle ní měli mít kvalitní obuv a rukavice. „Vzhledem k tomu, že infekční onemocnění mohou hrozit i při vysychání a víření prachu, tak doporučujeme, aby měli roušky nebo respirátory,“ uvedla. Běžně se podle ní tyto ochranné pomůcky při práci v prašném prostředí používají.
Kvůli riziku otravy jídlem by se lidé podle ní měli také vyhýbat požívání zaplavených potravin. Po omytí je možné použít jen ty neprodyšně uzavřené, například konzervy. „V případě zavařenin nebo nějakých skleněných obalů mohlo dojít k pootevření, to znamená, že to nemusí být úplně hermeticky uzavřeno. Osobně bych doporučovala, aby jídlo, které prošlo povodní, aby se nepožívalo,“ dodala.