
Předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia


Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) se obrátili na americký Kongres kvůli financování stanic Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Upozornili, že jsou dnes stejně klíčové pro lidi v Rusku, Bělorusku a dalších zemích s utlačovanými médii, jako byly pro Československo v době totality.
„Rádio Svobodná Evropa je dnes stejně klíčové pro lidi v Rusku, Bělorusku a dalších zemích s utlačovanými médii, jako bylo pro Československo v době totality. Společně s předsedou senátu Milošem Vystrčilem jsme se obrátili na americký Kongres s naléhavou výzvou: Zachovejte prosím klíčové financování Radio Free Europe/Radio Liberty!“ oznámila šéfka sněmovny na síti X.
„Naše země je hrdým domovem této instituce a nechceme připustit její oslabení, protože by to byla voda na mlýn autoritářským režimům. Chci věřit, že americký Kongres, který před 35 lety tleskal Václavu Havlovi při jeho slovech díků za podporu naší země na cestě ke svobodě, nedopustí, aby tento hlas svobody oněměl,“ napsala.
Rádio Svobodná Evropa je dnes stejně klíčové pro lidi v Rusku, Bělorusku a dalších zemích s utlačovanými médii, jako bylo pro Československo v době totality.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) April 11, 2025
Společně s předsedou Senátu @Vystrcil_Milos jsme se obrátili na americký Kongres s naléhavou výzvou: Zachovejte prosím… pic.twitter.com/xxnU4QR2t6
Americký prezident Donald Trump v polovině března oznámil, že Spojené státy končí financování stanice RFE/RL. Odůvodnil to tím, že chce činnost Agentury Spojených států pro globální média (USAGM) omezit „v největším rozsahu dovoleném platným zákonem“. USAGM do té doby financovala chod RFE/RL.
Vedení rádia následně zažalovalo USAGM kvůli chystanému kroku, přičemž soud dal rádiu za pravdu. Agentura poté uvedla, že ruší své předchozí rozhodnutí o ukončení financování rádia, a dohoda o grantu na letošní fiskální rok tak opět platí. Americká agentura však doposud peníze rádiu nevyplatila. Část pražských zaměstnanců RFE/RL tak zůstává od minulého týdne doma s náhradou mzdy kvůli překážce v práci.
Americký Kongres na financování stanice do konce letošního září vyčlenil zhruba 77 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč). Američtí zákonodárci své rozhodnutí nezrušili, a tak snahy o ukončení financování RFE/RL vycházejí z exekutivních příkazů Trumpa. Tento postup ale podle rozhlasové stanice není možný, protože by o takovém kroku musel rozhodnout Kongres.
Česká republika se nyní snaží zajistit případný další provoz stanice s pomocí některých zemí Evropské unie, čeští ministři tuto otázku opakovaně zmiňují při jednáních s kolegy v Bruselu.