Od pondělí 26. září až do 7. října se ve Vojenském újezdu Hradiště uskuteční cvičení Joint Fires Experimental, do kterého se společně s jednotkami pozemních sil zapojí také vzdušné a kybernetické síly.
„Procvičíme nejen aktuální schopnosti armády při poskytování různých druhů palebné podpory manévrovým jednotkám. Zaměříme se hlavně na využití moderních, nedávno zavedených technologií a také je porovnáme s těmi, které máme v rámci projektů modernizace ještě získat,“ řekl velitel pozemních sil generálmajor Ladislav Jung.
Vojáci budou trénovat využití bezpilotních průzkumných prostředků ScanEagle a Raven, což se ukazuje jako zvláště důležité například i s přihlédnutím k využití dronů v probíhající válce na Ukrajině. Cvičit se však bude i s bezosádkovým pozemním průzkumným prostředkem UGV-Pz, dělostřeleckým systémem Arthur, modulárními bojovými komplety či ručními protiletadlovými systémy RBS-70 a řízenými střelami Spike a Javelin, které se opět ve velké míře osvědčily v boji proti ruským agresorům na Ukrajině.
Cílem cvičení je vyzkoušet a prověřit vzájemnou sladěnost a spolupráci pozemních jednotek a jednotek podpory, což jsou v tomto konkrétním případě vzdušné, kybernetické a také speciální síly. Velení armády si chce ověřit zapojení nově zaváděné techniky do bojové praxe.
Podle Jungových slov Joint Fires Experimental poslouží nejen k ověření toho, co již v rámci palebné podpory česká armáda umí, ale pomůže ukázat případné rezervy, a bude tak vlastně zkouškou toho, kam mohou třeba nové houfnice Caesar nebo vrtulníky Bell českou armádu posunout.
V čem se liší Joint Fires Experimental od běžných cvičení? U běžných cvičení se obvykle sestavuje více či méně podrobný scénář opírající se o smyšlenou historii konfliktu mezi fiktivními státy. „V případě Joint Fires Experimental se ale bavíme o několika samostatných, na sebe nenavazujících sekvencích, jejichž prostřednictvím hodláme demonstrovat přenos informací mezi těmi, kteří cíl pozorují, místem velení a těmi, kteří poskytují palebnou podporu manévrovým jednotkám brigádního úkolového uskupení,“ vysvětlil náplň cvičení podplukovník Tomáš Suchý z odboru bojové přípravy Velitelství pozemních sil.
Cvičení se připravuje již od ledna, ale po ruském vpádu na Ukrajinu bylo částečně upraveno, aby lépe reagovalo na současné potřeby armády. A tak například dělostřelci o síle osmi houfnic Dana se společně s letci zaměří na koordinaci palebné podpory ve prospěch pozemních manévrových jednotek.