Okolí Tchaj-wanu už nebude další dny obklíčeno čínskou armádou, která zde prováděla vojenské manévry. K nim došlo na základě návštěvy předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na ostrově, kterou Peking ostře odmítal a varoval před ozbrojenou reakcí. Ta zatím nepřišla, nicméně Čína vzkázala, že válečné přípravy pokračují.
Peking to oznámil v návaznosti na dokument s názvem „Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře“, v němž se zavázal použít proti Tchaj-wanu sílu, pokud se mu nepodaří převzít kontrolu mírovými prostředky, informuje The Guardian.
Mluvčí velitelství východního křídla pekingské lidově osvobozenecké armády sdělil, že cvičení bez problému skončilo. Nadále však bude probíhat monitoring Tchajwanského průlivu. Čínská státní média posléze informovala, že se úspěšně podařilo prověřit součinnost všech vojenských složek.
Čínská vláda zdůraznila, že Tchaj-wan stále považuje za své území, které anektuje silou, pokud selžou mírové prostředky. „Vynaložíme maximální úsilí, abychom dosáhli mírového sjednocení,“ uvádí se v oficiální verzi dokumentu. „Nezřekneme se však použití síly a vyhrazujeme si možnost přijmout veškerá nezbytná opatření.”
Přestože „Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře“ konkrétně neuvádí, kdy by mělo k anexi dojít, částečně naznačuje, že se může jednat o blízkou budoucnost. „Neměli bychom dopustit, aby se tento problém přenášel z generace na generaci,“ stojí v dokumentu, který upozorňuje, že možné použití síly nepostihne Číňany žijící dlouhodobě na Tchaj-wanu a mělo by k němu dojít pouze v krajní situaci.
Dokument také obviňuje tchajwanskou vládnoucí Demokratickou pokrokovou stranu a USA z podněcování „separatistických“ sil. Takzvaná bílá kniha navíc tvrdí, že sjednocení je jediným způsobem, jak zabránit napadení Tchaj-wanu jinou zemí. „Separatismus uvrhne Tchaj-wan do propasti a nepřinese ostrovu nic jiného než katastrofu,“ zdůrazňuje dokument.
Dr. Lin Ying-yu z Institutu mezinárodních vztahů a strategických studií Tamkangské univerzity se domnívá, že dokument byl zřejmě připraven na dobu, kdy budou v okolí Tchaj-wanu probíhat čínská vojenská cvičení. „Po šavlovačce slovně zastrašují,“ řekl Lin. „Doufají, že přimějí obyvatele Tchaj-wanu reagovat různými způsoby a rozdělit jejich názory,“ dodal.