Otakar Foltýn je voják a specialista na mezinárodní právo se zkušenostmi z misí v Kosovu a Afghánistánu. Působil v Generálním štábu Armády České republiky a v letech 2022–2023 byl náčelníkem Vojenské policie. Jako expert na problematiku hybridních konfliktů komentuje i válku Ruska proti Ukrajině.
Ukrajinská protiofenziva začala testováním ruské obranné linie. Kterým směrem se Ukrajinci vydají?
Aktuálně vidíme dílčí posuny u Bachmutu, ale značný tlak je též v záporožském a vuhledarském směru. Proražení hlavních ruských opevnění by při prodloužení úderu na jih vedlo k přerušení či ohrožení pozemního spojení Krymu s Ruskem. Mimořádně tvrdé boje probíhají na přístupových směrech k hlavní linii ruských opevnění, okupanti zaminovali obrovské plochy a během pohybu ukrajinských jednotek ruská armáda pokládá další miny na dálku. Spolu s dělostřeleckou palbou jde o hlavní nástroj, jak zpomalovat ukrajinský postup. Ukrajinci hledají slabá místa a jejich průzkum bojem pomáhá odhalovat dosud skryté ruské pozice, protože nutí ruské velitele k přesunu záloh.
Jak hodnotíte strategickou komunikaci ukrajinské vlády?
Strategická komunikace Ukrajinců je skvělá, osvobození okupovaných území má drtivou podporu téměř celé populace. Velmi profesionální je i komunikace navenek při získávání a udržování mezinárodní podpory. Významně se na tom podílí fakt, že ukrajinská vláda sice používá propagandu, bez níž to ve válce nejde, ale přitom nemusí lhát. Stačí upozorňovat na pravdivé skutečnosti. Nicméně dobře komunikuje směrem dovnitř i kremelský režim. Jeho propaganda je postavena na soustavném lhaní, ale je účinná a většina ruské populace akceptuje za vlasy přitažený narativ o velikosti Ruska, které je ohroženo.
Jaký je hlavní kvalitativní rozdíl mezi ukrajinskou a ruskou armádou?
Ruská armáda byla považována za druhou nejsilnější na světě, ovšem ukázalo se, že je sice druhá nejsilnější, ale jen na Ukrajině. Teď bez vtípků: Ten rozdíl je obrovský. Ukrajinci opustili sovětské dědictví a intenzivně přecházejí na západní standardy. Dokonale je to vidět v tzv. mission command, kdy dávají maximální svobodu rozhodování velitelům i na základní úrovni, využívají jejich iniciativu a schopnost…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.