Předseda komunistů Vojtěch Filip zkritizoval koalici Pirátské strany a Starostů a nezávislých. Vyčetl jim, že se tváří, jací jsou demokraté, skutečnost je ale přitom podle 1. místopředsedy poslanecké sněmovny úplně jiná. Šéf KSČM si dal tu práci, prostudoval si koaliční smlouvu Pirátů a hnutí STAN a objevil tam „příšerné“ věci, nebo si to aspoň myslí.
Koaliční smlouva mezi Pirátskou stranou a Starosty a nezávislými je v první řadě dokument, který upravuje jejich vzájemné vztahy před volbami i po nich a který má vposledku umožnit jejich společnou kandidaturu v letošních sněmovních volbách tak, aby se jí ani jedna ze stran neobávala.
Šéfovi komunistické partaje Vojtěchu Filipovi to nedalo, aby uvedenou koaliční smlouvu podrobněji neprozkoumal. Výsledek svého bádání následně sepsal a zveřejnil v Haló novinách. Co ho k tomu vedlo? Proč něčím takovým trávil čas a energii? Nebylo by lepší ji věnovat tomu, aby se pracujícím, které podle svých slov KSČM tradičně zastupuje, dařilo lépe?
Komunistického funkcionáře ovšem trápí to, že komunisté nejsou považováni za úplně vzorné a příkladné demokraty, proto zatoužil ukázat, že ani jejich protivníci a kritici na tom nejsou o mnoho lépe. Takže nelenil a začetl se do dokumentu upravujícího spolupráci mezi Pirátskou stranou a hnutím STAN.
„Není den, aby někdo, kdo má slabý program, nenapadl Komunistickou stranu Čech a Moravy jako údajně nedemokratickou. Mezi naše hlavní posuzovatele patří zejména někteří mládežníci z Pirátské strany či hnutí STAN. Tak jsem si zběžně prošel návrh smlouvy o zájmovém »spojení«, která je smlouvou koaliční, ale z pohledu právní teorie po analýze je za hranou volebního zákona, zejména omezováním vyjádření preferencí samotným voličem. Vysvětlím proč,“ začíná Vojtěch Filip svůj článek v komunistických Haló novinách, který shrnuje závěry jeho rozboru koaliční smlouvy mezi Piráty a Starosty a nezávislými.
Největší demokrat ze všech?
Podle Filipa prý smlouva omezuje vyjádření preferencí samotným voličem. Zajímavé. Jak by ho asi mohla omezit? Každý občan má preferenční hlasy a při svém hlasování ve volbách je může použít. S tím žádná politická strana nic nenadělá a tím méně nějaká koaliční smlouva.
Předseda komunistické strany se odvolává na to, že se ve smlouvě uvádí, že „koaliční strany se zavazují nenavrhovat na nižší místa kandidátní listiny osobnosti se zjevným záměrem získat preferenční hlasy a změnit tak dohodnutý poměr na volitelných místech, zejména osobnosti stojící mimo struktury jedné z koaličních stran“.
Vojtěchu Filipovi se rovněž nelíbí to, že se v koaliční smlouvě obě uskupení zavázala k tomu, „zdržet se jakékoliv výzvy, přímé či nepřímé, veřejné či osobní, ke kroužkování“. Vrcholem je ale podle předsedy KSČM tohle: „Pokud v důsledku preferenčních hlasů získá mandát poslance jiná koaliční strana, než určuje dohodnuté pořadí na kandidátní listině, zohlední koaliční rada a celostátní lídři obou koaličních stran ve svých rozhodnutích vhodnou formu nefinanční kompenzace.“
Zmíněné body koaliční smlouvy mezi Piráty a Starosty a nezávislými mají své opodstatnění. Předně obě uskupení chtějí dosáhnout toho, aby jedno z nich nebylo dohodnutou koalicí znevýhodněné v tom smyslu, že jeho kandidáti budou ve volbách zásluhou preferenčních hlasů přeskákáni kandidáty toho druhého.
Chicagská mafie a nebetyčná drzost
To neznamená, že se to nemůže stát a že by voliči o tuhle možnost zasáhnout do toho, kdo bude zvolen poslancem, měli přijít. Tohle právo jim nikdo nebere a ani jim ho vzít nemůže, protože to by skutečně bylo v rozporu s volebním zákonem. Piráti a hnutí STAN se ale dohodli na tom, že se nebudou snažit preferenčních hlasů záměrně využívat k tomu, aby svého koaličního partnera připravili o dohodnutý podíl mandátů. Toť vše. Volební zákon to v ničem neporušuje.
Závěr Vojtěcha Filipa je ovšem následující: „Právní analýza je nudná, tak to zjednodušme, stranický sekretariát sestaví kandidátku, kdy nikdo nesmí být lepší než její vedoucí, poté zakáže jakoukoliv místní politickou soutěž, všichni musí velebit vedoucího kandidátky, kdyby přesto rozhodl volič jinak, tak si to vykompenzujte.“
O jakých stranických sekretariátech to šéf komunistické strany mluví? Ví vůbec, jak například u Pirátů vzniká pořadí na kandidátních listinách? Že straníci své kandidáty nominují a následně o nich hlasují ve vnitrostranických primárkách? Takže žádné sekretariáty sestavující kandidátky, ani zákaz politické soutěže. Naopak. Nominovaní na horní místa kandidátky musí své spolustraníky přesvědčit o tom, že jsou opravdu těmi nejlepšími kandidáty.
Vojtěch Filip se snaží obě strany očernit a nařknout je z nějakých nedemokratických metod, které popírají politickou soutěž, z toho, že z občanů dělají ovce, kterým vše dopředu vnutí stranické sekretariáty. Dokonce píše, že mu to přijde jako „jednání chicagské mafie ve 30. letech minulého století“. Filipova drzost nezná mezí. Pokud chce Pirátskou stranu kritizovat za to, že pokulhává v disciplíně zvané demokracie, měl by ve své partaji zavést alespoň tak vysokou úroveň vnitrostranické demokracie, jakou najdeme právě u Pirátů.
Navštivte e-shop FORUM ZDE a kupte si některou z našich knih!