Předseda komunistické strany Vojtěch Filip již 9. října na jednání výkonného výboru ÚV KSČM oznámil, že na nadcházejícím stranickém sjezdu už nebude obhajovat předsednický post. Celé vedení komunistické partaje zde také dalo kvůli neúspěchu v krajských volbách své funkce k dispozici. Přesto není v tuto chvíli vůbec jasné, jak dlouho Filip šéfem komunistů ještě bude a kdy přesně se uskuteční volba jeho nástupce, protože listopadovému sjezdu hrozí odklad kvůli aktuální situaci spojené s koronavirem.
Přitom je jasné, že současný předseda už KSČM nemůže přinést vůbec nic. Čím déle v jejím čele zůstane, tím pro ni hůře. Zároveň při pohledu na to, kdo by ho mohl nahradit, si lze položit otázku, jestli je to takový rozdíl a zda někdo z jeho případných následovníků by s propadem stranických preferencí mohl ještě něco udělat.
Sjezd Komunistické strany Čech a Moravy se měl původně konat už letos v dubnu, ale epidemie koronaviru tomu zabránila. Komunistická partaj má proto stále to samé vedení. Kromě Vojtěcha Filipa je jeho součástí první místopředseda KSČM pro řízení stranické práce, regionální a komunální politiku a volby Petr Šimůnek, europoslankyně Kateřina Konečná, která je místopředsedkyní pro evropské záležitosti a občanský sektor.
Dále je zde Václav Ort, který je místopředsedou pro ekonomiku a hospodářskou činnost, a samozřejmě také poslanec Jaroslav Grospič, který je místopředsedou pro odborné zázemí a teoreticko-ideovou práci. Už jen název těchto pozic svědčí o tom, že komunistická strana nepatří zrovna mezi ty nejmodernější a je zralá buď do šrotu, nebo na kompletní demolici a novou výstavbu, tak, aby na první pohled nepůsobila jako sto let stará relikvie, jejíž hlavní cností je starobylost, zatuchlost a zašlá patina.
Kdyby se výměna komunistického vedení uskutečnila už v dubnu, měli by noví představitelé KSČM alespoň nějaký čas na to, provést před volbami do dolní komory přinejmenším nějaké změny a vyhlásit nový kurz, který by při troše štěstí mohl propad voličské podpory zastavit. To se ale nestalo a nyní se navíc zdá, že i listopadová volba nového vedení se odsune až kdoví na kdy.
Dubnový a listopadový volební sjezd
Dubnový sjezd byl přesunut na 28. a 29. listopadu a konat se má v Brně. I tento termín je však nyní ohrožen a s nemalou pravděpodobností se sjezd bude muset ještě dále odložit, protože za současné situace si jeho konání nelze dost dobře představit.
V říjnu ve vysílání České televize Vojtěch Filip prohlásil, že jeho rozhodnutí už znovu do čela strany nekandidovat ovlivnil jeho zdravotní stav, kdy v únoru prodělal infarkt a již na dubnovém sjezdu neměl v úmyslu se o post předsedy dále ucházet. Jestli by se tak opravdu stalo a jakou roli v jeho rozhodování sehrál až debakl komunistů v krajských volbách, nevíme.
Na otázku ČT, nakolik je pravděpodobné, že sjezd v listopadu neproběhne a jeho termín se opět posune, předseda KSČM 9. října odpověděl: „Já myslím, že ten vrchol té druhé vlny bude teďko v říjnu a 28. listopadu je přece jenom téměř za dva měsíce, za sedm týdnů. Já myslím, že bych z toho neměl obavu a my děláme všechno pro to, abychom naplnili hygienické podmínky, které by nám to umožnily.“
Komunisté aktuálně stále nemají souhlas krajské hygieny s konáním sjezdu a bylo by s podivem, kdyby ho dostali. Ovšem pokud je tomu tak, jak Vojtěch Filip říká, může z pozice předsedy odejít hned bez ohledu na konání sjezdu a donutit tak partaj, aby nového stranického šéfa zvolila v nejkratším možném termínu, respektive aby našla cestu, jak to udělat i v případě, kdy souhlas hygieny s pořádáním sjezdu teď v listopadu nedostane.
Příliš drahý luxus
V každém případě komunistická strana stojí na rozcestí, což je vidět i z aktuálního vyjádření jejího místopředsedy Jaroslava Grospiče ohledně podpory vlády Andreje Babiše. Z jeho slov je patrné, že zde dochází k výraznému posunu v přístupu KSČM k vládnímu kabinetu a něco zásadního se tu láme.
„Komunisté drželi stávající vládu, protože přes tuto podporu prosadili své požadavky na zlepšení životní úrovně pracujících. Pokud však pracující budou ožebračováni kvůli zájmům kapitálu a zbohatlíků či kvůli nesmyslným nákupům vojenské techniky v době pandemie, bude na čase přitvrdit. Byli jsme před touto vládou, budeme i po ní!“ zdůrazňuje Grospič.
A pokračuje: „Možná jsme to s tolerancí přehnali. Přes podporu vlády jsme prosadili řadu vlastních programových bodů pro zlepšení života českých lidí. Byl to tlak komunistů, nikoho jiného. ANO nám tyto úspěchy vykradlo. Naše tolerance se v čase výstřelků vlády, pandemie a blížící se hospodářské krize ukazuje jako příliš drahý luxus!“
Komunistický poslanec následně útočí jak na hnutí ANO, tak na sociální demokraty a obě strany podrobuje neúprosné kritice: „Nezabývám se hašteřením koaličních partnerů, kteří se přes konflikty potřebují. Spojuje je touha po moci, oddanost kapitálu a kapitalistům, loajalita k EU i paktu NATO. Žádný výstřelek této vlády už po jejím nezvládnutí pandemie nebude překvapením, zdá se, že se naše tolerance přežila.“
Už jen z toho se dá odhadnout, jakým směrem se KSČM dále posouvá bez ohledu na to, jak to dopadne s předsedou Vojtěchem Filipem a zvolením nového vedení komunistické partaje. Komunisté se před sněmovními volbami zjevně budou snažit se co nejvíce od současné vládní koalice distancovat, tak aby jednak nikoho nenapadlo jim přisuzovat část odpovědnosti za nezvládnutý přístup vlády k nákaze koronavirem, a zároveň protože jsou si velmi dobře vědomi toho, že nejlépe na tom komunistická strana byla, když sloužila jako protestní alternativa nespokojených občanů.
Otázka je, jestli jim tuhle předvolební proměnu z politické síly držící vládu miliardáře Andreje Babiše u moci v neúprosného kritika toho, že hnutí ANO a sociální demokraté touží po moci a jsou oddaní kapitálu a kapitalistům, voliči uvěří. Spíše se to nestane, protože občané nejsou zase tak hloupí.