Jedním z největších problémů týkajících se současné vlny pandemie koronaviru je neochota části společnosti se očkovat. Kvůli tomu se zpřísňují vládní opatření, zakazují se některé akce, další jsou omezeny tak, že ani nemá význam je provozovat. Existují ovšem případy, které v této dramatické době ukazují, že ne všichni se snaží o to, aby se společnost začala spojovat.
Množství dezinformací, které se objevují na téma covid a očkování, se stává neřešitelným problémem. Stále více lidí, kteří hledají nějaký důvod, proč si nenechat aplikovat vakcínu, má spoustu argumentů, které je těžké jim vyvrátit. Mnozí z těch, kteří by měli šířit osvětu, rezignovali s tím, že nemá cenu dokola vysvětlovat věci, které jsou pro vnímavé lidi pochopitelné a srozumitelné.
Na této půdě neorané se pak daří plevelu, který je zdatně živen mnoha radikály a dezinformacemi zmámenými zachránci země. V této chvíli je tedy velmi důležité nedělat chyby. Obzvlášť se to týká mediálních výstupů, které jsou častým ukazatelem toho, že ti, podle nichž bychom se měli řídit v pandemické době, sami tápou. Mnohdy se ovšem zdá, že pravidla platí jen pro někoho, což žene vodu na mlýn těm, kteří šíři lži o viru a jeho likvidaci.
Lidem, kteří dokážou věřit takovým blábolům, jako že se ve vakcínách nachází čipy Billa Gatese či o covidu hovoří jako o zbrani hromadného ničení, stačí málo. Třeba to, když ministr zdravotnictví oznámí, že je pozitivně testován na covid, ale kolegové z vlády do karantény nemusí, protože jsou očkováni. Takový výmysl by neprošel nikomu, kdo nenosí dres hnutí ANO, občan by se naopak musel pilně zpovídat minimálně hygieně, řeknou si někteří kritici vládních opatření.
Právě takovéto momenty mobilizují antivaxery a jim podobné skupinky, které dále mezi lid šíří nenávist a zlobu vůči autoritám. „My nemůžeme, a ti papaláši ano?“ ptají se na sociálních sítích mnozí z nich. Málokdo z nich si ovšem zjišťuje, jak je to s nutností jít do karantény, pokud je člověk naočkovaný a setká se s nakaženou osobou. Taková povinnost však skutečně neexistuje, stejně jako neplatí pro ty, kteří nemají příznaky a v uplynulých 180 dnech měli pozitivní výsledek testu.
Není to však pouze Babišův oddaný Adam Vojtěch, ale svůj díl „viny“ nesou třeba i Česká televize či TV NOVA. Pořádání takových akcí, jakými jsou StarDance, potažmo Český slavík, je krajně nezodpovědné a vzbuzuje to v lidech pocity naštvanosti a marnosti. „Normální“ občan se bez respirátoru nedostane téměř nikam a televize přitom prezentují pořady, v nichž není ani náznak po protiepidemických opatřeních.
V případě taneční soutěže ve veřejnoprávní televizi se navíc stalo nakažení některého z účinkujících koloritem. Místo toho, aby šla ČT příkladem a StarDance okamžitě přestala vysílat, vesele pokračuje a pouze jméno nakaženého se každý týden mění. Argument, že taneční páry věnovaly spoustu času tomu, aby natrénovaly složité tance, proto by bylo zlé soutěž rušit, neplatí.
Co by měli říkat všichni živnostníci, kteří nemohou dělat svou práci, protože jim to vláda svými opatřeními zakázala? Ti snad nevěnovali dostatek snahy, aby dokázali uživit sebe a své rodiny?
Už je skutečně třeba nastavit stejná pravidla pro všechny. Tím se může situace ve společnosti částečně uklidnit. Když k tomu přibude i snaha o debatu prostou agresivních výstupů, nakročili bychom správným směrem. Zapojit a zamyslet nad sebou se však musí úplně všichni.