Nedávný průzkum renomované agentury FujtajblFactum přinesl šokující zjištění. V České republice je velké množství pouličních prodejen pizzy. Dokonce jich máme nejvíce v přepočtu na obyvatele v celé Evropě.
„Ten stav není normální. Nikdo se tedy nemůže divit tomu, že společnost chce, aby to na trhu vypadalo jinak,“ uvedl generální sekretář Asociace pouličních prodejců pizzy Václav Malina.
„A je také zřejmé, že pokud je u nás tak vysoký počet těch, kteří se touto profesí zabývají, tak nemohou být všichni řádně kvalifikováni. Spotřebitel si zaslouží, aby byl chráněn. A zároveň se tím chráníme i my. Zvýší se tím úroveň našich služeb, a tím pádem i zájem o ně,“ dodal Malina.
Do věci se už vložilo ministerstvo pro místní rozvoj. Začalo připravovat zákon, který by počet pouličních prodejců pizzy reguloval.
Připadá Vám to absurdní? Mně taky. Místo pouličních prodejců pizzy si dosaďte realitní makléře, místo Václava Maliny Jana Borůvku a máte neveselý, ale bohužel přesný popis reality.
Absurdní regulace
Povšimněte si prosím té starostlivé snahy o nás chudáky spotřebitele. Jsme nesvéprávné bytosti a potřebujeme, aby nás stát chránil před námi samými pomocí nového zákona. Také se tím pro nás mají zlepšit služby. Ale opak je pravdou. Spíše se zhorší, protože mezi makléři ubude konkurence, a už se nebudou muset jako dneska předhánět, kdo z nich lépe, rychleji a levněji splní naše přání.
Protože to je přece podstata celé věci. Reality jsou, nebo minimálně ještě nedávno byly dobrý byznys. Tak dobrý byznys, že v něm začalo podnikat hodně lidí. S počtem lidí v branži rostla konkurence. A konkurence vždycky tlačí ceny dolů. A když jdou ceny dolů, tenčí se marže a najednou začíná být příliš mnoho slimáčků na příliš málo kapustiček.
Takže si Asociace realitních kanceláří České republiky hezky povodila ministerstvo pro místní rozvoj a prolobovala si svůj speciální zákon. V jeho návrhu se mj. počítá se stanovením požadavku na odbornou způsobilost. Tou se rozumí vysokoškolské vzdělání magisterského stupně se zaměřením na realitní činnost, právo nebo oceňování majetku, nebo vysokoškolské vzdělání a jeden rok praxe v realitní činnosti, nebo středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou a tři roky praxe v oboru.
Jste třeba stavař s dvacetiletou praxí a chcete začít dělat do realit? Zapomeňte na to. Nejste odborně způsobilý.
Pokud tento návrh projde, vznikne u nás další kastovně oddělené povolání. Další regulované odvětví ekonomiky. Další byrokracie, jejímž jediným smyslem je chránit příjmy privilegované sorty lidí před konkurencí.
Vojtěch Kos
Autor je ekonom, podnikatel a místopředseda pražské ODS.
Článek vyšel na webu Pravý břeh.