V českých nemocnicích sice nedochází na nejhorší černé scénáře, situace s covidem však není jednoduchá. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek se snaží opakovaně vyzvat vládu, aby dala na rady nevládních odborníků a zavedla kvalitní opatření. Nová koncepce, kterou v pátek představil ministr zdravotnictví Jan Blatný, podle něj není dostačující.
„Situace je u nás sice stabilizovaná, ale na nejhorších číslech v celé Evropě, máme největší počty nových případů na počet obyvatel a největší počty úmrtí – za minulý týden zemřelo 1230 pacientů, tento týden to bude přes veškerou snahu zdravotníků dalších 1500,“ upozornil pro CNN Prima News prezident ČLK Milan Kubek.
Kubek opakovaně vyzývá ministerstvo zdravotnictví k okamžitému zpřísnění vládních opatření a tvrdému lockdownu, tak, jak k němu přistoupili v některých zahraničních zemích. Záchranná brzda omezí kontakty lidí a nákaza se přestane šířit, což je podle odborníků žádoucí k postupnému oplošťování křivky a ulevení lékařským kapacitám.
„Nemůžeme přežívat v tom stavu, ve kterém jsme, další týdny. Děti nechodí do školy, spousta lidí nemůže chodit do práce, ekonomika krvácí a kýžený efekt se nedostavuje,“ říká prezident ČLK.
Podle něj během obávaného data 10. listopadu nebude kolabovat zdravotnictví, jak se ministerstvo původně bálo, a je to díky zavedeným omezením, což však neznamená, že se nákazu daří řešit i v širším měřítku.
Koncepce, kterou představilo ministerstvo, je podle něj nedostatečná. „Je paradoxní, že dnes jsme na tom mnohem hůře, než jsme byli na jaře, a přitom platí mnohem méně přísná opatření. Máme za jediný den více nových případů, než jsme měli za celé první pololetí,“ řekl dále Kubek. Za celé první pololetí zemřelo na koronavirus 340 lidí, statistiky posledních dní však ukazují, že na dvě stovky lidí v Česku zemře za jediný den.
Jak Kubek uvedl také pro Český rozhlas, je chybou, že se ministerstvo snaží to skutečně přísné, ale účinné opatření obcházet. „Představa, že můžeme rozjetou epidemii zvládnout bez závažných ekonomických ztrát, je nebezpečnou iluzí. Čím déle se bude epidemie covid-19 nekontrolovaně šířit, tím budou nakonec i ekonomické ztráty vyšší. Ztratili jsme další týden, další stovky lidí přijdou zbytečně o život a ekonomika bude ztrácet dál miliardy korun,“ hovořil.
Česká lékařská komora i pro FORUM 24 promluvila o problematice tuzemského zdravotnictví, které postrádalo dostatečné kapacity ještě před covidovou krizí. „Nemáme tu dostatečné personální kapacity, nemáme rezervu, nejsou lékaři, ani sestry. Tato situace se zhoršila ještě s covidem, protože zdravotníci samozřejmě padají do karantény a jsou nemocní, situace se zhoršuje,“ varoval již před týdnem mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.
Covidová lůžka se zaplňují a zvláště v menších zařízeních je situace složitá. „Přesouvají se do covidové zóny, tím pádem se ale omezuje další péče. Omezují se odkladné operace, které nejsou v danou chvíli život zachraňující, nicméně ti pacienti mají obtíže, typickým příkladem je třeba totální endoprotéza,“ vysvětluje Sojka.
Ředitelé českých nemocnic se tak shodují, že se jim situaci daří držet pod kontrolou jen díky obětavosti zdravotnického personálu, i přes jeho absenci v mnoha zařízeních. Nemoc se totiž nevyhýbá ani jim.
Podle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bylo v České republice ke čtvrtku evidováno 13 807 nakažených pracovníků ve zdravotnictví, z nichž 2351 tvořili lékaři a 6613 zdravotní sestry. Jen pro srovnání – celkem je u nás na 50 tisíc lékařů a zhruba 80 tisíc sester.
Přesto zdravotníci museli na odměnu za zvládnutí první vlny čekat dlouhého půl roku. „To je nevýslovná trapnost, která jde za ministrem Adamem Vojtěchem, který nebyl příliš schopným ministrem, pro resort nic neudělal,“ myslí si Kubek. Přístup je pro něj nepochopitelný, soukromí lékaři totiž nedostali ani korunu, pracovníci v nemocnicích mají dostat svoji odměnu v průběhu listopadu.