Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež se důrazně ohradil proti slovům ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o „prvních případech nákazy u lidí, kteří se vrátili z letní dovolené“. Původ nákazy není v daných případech průkazný, ministrova poznámka je nicneříkající a nejspíše jen plní funkci mlhy, s níž vláda zastírá svůj problém na Karvinsku.
Úvodem zmíněná slova, která ministr Vojtěch pronesl o víkendu, Jan Papež rázně odmítl s tím, že postrádají jakoukoli výpovědní hodnotu, neboť z nich nevyplývá, do které země by člověk neměl cestovat, ba není ani jisté, že se dotyční nakazili v zahraničí. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Vojtěcha ostře kritizoval v pořadu Prostor X.
Host pořadu připomněl demagogii, s níž politici v březnu nařkli ze zavlečení nákazy lyžaře, kteří se vrátili z italských Alp. Poukazuje na to, že prvními známými nakaženými byli vědci, kteří se vrátili z konference v Bostonu, a dále dvě americké turistky, které do Čech přijely z Dubrovníku – čili žádní lyžaři. Ve stejném duchu se podle Papeže nese i nedávné Vojtěchovo vyjádření. S ohledem na 14denní inkubační dobu koronaviru je docela možné, že se dotyční nakazili už v Česku a až po návratu z dovolené se jím způsobované onemocnění projevilo.
Papež mimo jiné zdůrazňuje, že dovolená slouží k tomu, aby se odboural nastřádaný stres, a pokud ministerstvo zdravotnictví podobnými prohlášeními lidem dovolenou kazí, je to kontraproduktivní. „Ministerstvo vypouští mlhu, aby odklonilo pozornost od svého problému na Karvinsku, který vůbec nemá pod kontrolou,“ usuzuje na možný důvod Vojtěchova nešťastného vyjádření. Potíž je podle něj v tom, že část z karvinských horníků nepřišla na testy, a dokonce odjela na dovolenou, odkud se „možná vrátili s koronavirem“. Naráží tím na skutečnost, že úřady na Karvinsku nevyhlásily karanténu a ani lidem z ohniska nákazy nic nebrání ve volném pohybu po Evropě. „Ministerstvo, které je za to zodpovědné, nyní vypouští různé balonky s informacemi, aby odklonilo pozornost…,“ kritizuje zástupce cestovních kanceláří Vojtěchův úřad.
Vláda podle Papeže vytváří chaos a šíří nedůvěru. Příkladem je akce, kdy Černou Horu s celkovým počtem 800 nakažených označila Česká republika, kde je 13 000 nakažených, ze dne na den pomyslnou červenou výstrahou. To ale postrádá smysl, neboť Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko i Černá Hora představují podobnou míru rizika nákazy, jaká je i v České republice. „Pokud někdo chytí koronavirus v Beskydech, nikdo o něm neprohlásí, že by ohrožoval lidi, protože byl v Beskydech, a že měl být doma,“ ilustruje na příkladu rozšířené uvažování lidí, kteří se podobnými prohlášeními ministrů nechávají ovlivňovat.
Vedle zmatečné komunikace Papež vládě vytkl i dvojí přístup k pomoci podnikatelům, kdy se oblast cestovního ruchu nedočkala žádné pomoci. Cestovním kancelářím by stát, případně Andrej Babiš osobně, měl kompenzovat storno poplatky, které letos podle Papeže v případě Černé Hory dosáhnou 15–20 milionů korun. „Pan Babiš dostal 90 milionů ze svých fondů, tak by něco mohl dát, když chce vypadat jako lidumil,“ dobíral si premiéra. Celý rozhovor najdete zde.