Čtyři české organizace pro ochranu zvířat vytvořily projekt Evropa pro zvířata, jenž před volbami do Evropského parlamentu mapuje, kteří kandidáti se zavázali toto téma prosazovat. K nejvíce závazkům se přihlásili Piráti a Zelení, naopak nejhůř na tom je Přísaha a Motoristé, Stačilo! a STAN, uvedly organizace v tiskové zprávě.
Kampaň Evropa pro zvířata usiluje o získání co největší podpory budoucích europoslanců a europoslankyň pro změny ve prospěch zvířat. Upozorňuje například na nesplněný závazek, který dala Evropské komise v reakci na evropskou občanskou
iniciativu Konec doby klecové, že do roku 2023 předloží návrh na ukončení klecových chovů. Zároveň chce informovat o postojích kandidujících voliče a voličky.
„Chtěli bychom vyzvat Čechy a Češky, kterým záleží na zvířatech, aby určitě přišli k volbám. Výsledky naší kampaně jim mohou pomoci se rozhodnout, koho volit. V končícím volebním období Evropský parlament velmi nedostatečně zohledňoval postoje a přání občanů a občanek. Právě to mohou lidé změnit svým hlasem,“ upozornila Romana Šonková, vedoucí organizace CIWF Česko.
V rámci kampaně bylo osloveno celkem 45 kandidujících z 9 politických stran a uskupení s největším volebním potenciálem. První pětice kandidujících z těchto 9 subjektů dostala možnost vyjádřit svůj postoj k sedmi závazkům týkajícím se významných oblastí ochrany zvířat. „Nejvíce kladných postojů od jednotlivých kandidujících získaly závazky k podpoře zákazu klecových chovů, k ukončení chovu kožešinových zvířat, k postupnému ukončení pokusů na zvířatech a k lepší ochraně vodních živočichů,“ uvedly organizace. Podrobné odpovědi kandidátů jsou dostupné na webových stránkách kampaně.
„Do kampaně se aktivně zapojily dva tisíce lidí, kteří zasílali své vlastní vzkazy kandidujícím se žádostí o podporu sedmi důležitých závazků. Někteří kandidující se i přesto k našim závazkům nijak nevyjádřili*y. Je z toho patrné, že pro ně není téma lepších podmínek pro zvířata důležité,“ myslí si Renata Ládyová z NESEHNUTÍ.
„Evropský parlament se musí začít věnovat celé řadě opomíjených témat souvisejících s
ochranou zvířat. Kandidáty a kandidátky jsme proto s tématy seznámili a požádali je o závazek, že věc v případě zvolení podpoří. Voliči a voličky, kterým záleží na zvířatech, teď mají k dispozici výsledky našeho snažení,“ řekl Daniel Kostić z Obránců zvířat.
„Rádi bychom upozornili na problém, který v Evropském parlamentu nastává. Politici velmi často jednají jinak, než si občané a jejich voliči přejí, a to v řadě důležitých témat. Proto pro nás bylo důležité zjistit, jak se staví k otázkám ochrany zvířat současní kandidující a jsme rádi, že nám průzkum ukázal spoustu zajímavých výsledků. Doufáme, že pomůže občanům v rozhodování před touto důležitou volbou,“ dodala Karolína Zapotilová ze Svobody zvířat.
Otřesné podmínky chovu kuřat
Obránci zvířat nedávno zveřejnili záběry, na kterých jsou vidět otřesné podmínky kuřat na několika farmách společnosti RABBIT podnikatele Zdeňka Jandejska. Ten kandiduje ve volbách do Evropského parlamentu za koalici STAČILO! Soud ale následně spolku zakázal záběry používat.
V reakci na to europoslanci Veronika Vrecionová (ODS) a Jiří Pospíšil (TOP 09) Jandejska vyzvali, aby byl transparentní a dokázal, že na jeho farmách netrpí kuřata zbytečnou bolestí. „My jsme přesvědčeni, že veřejnost má právo vědět, za jakých podmínek se chová drůbež a jak šíleně u toho trpí. Osvěta je základ, protože chceme-li zlepšit podmínky hospodářských zvířat, musíme ukázat, co se děje za zdmi agrobarona a politika Jandejska,“ zdůraznil tehdy Pospíšil ve vyjádření pro FORUM 24. Oba europoslanci také slíbili, že se budou zasazovat o zavedení povinného kamerového systému v halách.