Kdyby se nyní konaly volby do poslanecké sněmovny, v lavicích dolní komory parlamentu by usedli zástupci šesti politických stran a hnutí. Vyplývá to z dubnového modelu agentury Median. Podle něj by na prvním místě skončilo hnutí ANO s 31 % hlasů, druhá by skončila ODS s 15 %.
Třetí místo by obsadili Piráti (10,5 %), následuje hnutí SPD (8,5 %), STAN (7,5 %) a KDU-ČSL (5,5 %). Do poslanecké sněmovny by se nedoslala TOP 09, ČSSD ani komunisté. Průzkum však nezohledňuje koalici SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a právě TOP 09.
Do poslanecké sněmovny by se dle volebního modelu ve srovnání s volbami v říjnu 2021 nedostala TOP 09. Podpora ČSSD se pohybuje kolem hranice 5 % a nelze tak spolehlivě určit, zda je nad touto hranicí či pod ní.
I přesto, že hnutí ANO zůstává v průzkumu první, od minulého šetření agentury Median jeho preference klesly o 3,5 procentního bodu. Totožný výsledek udrželi občanští demokraté, oslabila naopak také hnutí SPD a STAN.
Hnutí ANO si podle výzkumníků udržuje vysokou podporu zejména mezi lidmi v důchodu (50 %) a ve věku 65 let a více (43 %). Babišovo uskupení je také nejčastější volbou pro lidi pouze se základním vzděláním (51 %) a absolventů středních škol bez maturity (38 %). Občanští demokraté mají naopak nejvyšší podporu mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi.
Voleb do poslanecké sněmovny by se v dubnu 2023 dle svého vyjádření určitě zúčastnilo 60,5 % respondentů. Dalších 13,5 % dotázaných účast zvažuje. Volební účast ve volbách do poslanecké sněmovny v říjnu 2021 byla 65,43 %. „Oproti minulému volebnímu modelu pozorujeme nárůst ochoty zúčastnit se voleb, nicméně deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší než skutečná účast,“ popsali výzkumníci z agentury Median.
Průzkumu se zúčastnilo 1015 respondentů ve věku 18 a více let. Metoda sběru dat proběhla formou osobního dotazování vyškolenými tazateli s využitím laptopů (CAPI), dotazování nezastižitelných skupin pak online (CAWI).