Ještě před pár měsíci to mohlo vypadat, že je u nás politické prostředí zabetonované. I když z mocenských poměrů vybočovaly krajské a senátní „mezivolby“, průzkumy voličských nálad dlouhodobě vykazovaly jen minimální pohyby. Nyní, krátce před sněmovním kláním, se ale voličské ledy pořádně hnuly.
Dynamiku nejdříve přinesl zrod dvou opozičních předvolebních koalic, tedy SPOLU (ODS, TOP 09 a lidovců) a Pirátů s hnutím STAN. Průzkumy ukázaly, že dokáží zdánlivě neporazitelné ANO zdolat. K pohybům ale začalo docházet i v odlehlejších koutech politického spektra.
Deklarovaný pokles popularity vládnoucího hnutí ANO Andreje Babiše zřejmě přiměl jeho marketingový tým k výraznému pootočení politickým kormidlem. Středopravicové vody, kde lovil v předminulých volbách, jsou pro něj dávno zapovězeným územím. Ať už kvůli chování jeho vlády, či díky prozření těch voličů, kteří byli zklamání z etablovaných stran a na chvíli uvěřili pohádce o „protikorupčním spasiteli“.
Teď se však ukazuje, že Babišově projektu nemusí stačit ani podporovatelé, které v pozdější době úspěšně ulovil ve vodách levicových, tedy od ČSSD po KSČM. Jsou to ti, kteří si přejí co nejvíce zaopatřovatelský stát, který maximálně přerozděluje peníze a je mu jedno, kde se na to vezme. Část voličů ANO už navíc prchla jinam – můžeme se dohadovat, zda spíš ke koalici Piráti – STAN, anebo k nové „policejní“ Přísaze.
Babišovu táboru každopádně došlo, že bude potřeba zalovit ještě jinde. Nedávný premiérův projev při neúspěšném pokusu vyjádřit nedůvěru vládě i jeho další slovní výlevy napovídají, do jakých politických úžin se to vydal. Zazněly proklamace o tom, co všechno nechce sdílet – včetně „naší země“(!) – nebo varování před nebezpečím, které k nám přichází od progresivistů, zvláště Pirátů, až po Brusel.
Do posledně jmenovaného vzorce se přitom Andrej Babiš pokusil vtlačit i rezoluci Evropského parlamentu o jeho střetu zájmů. Vzhledem k tomu, že s tím souvisí i ztráta dotací pro Českou republiku, znamenalo by to pro něj za jiných okolností jasný reputační problém. Takhle tu ale máme další premiérovu zkazku, tentokrát o obraně českých zájmů.
Za hlavního ideového protivníka si Andrej Babiš momentálně vybral Piráty. Což je logické vzhledem k jejich vysokým voličským preferencím. Neznamená to ale, že by si dělal nějaké větší naděje na přetahování jejich voličů. Je to ideální terč, proti komu se vymezit, a následně získat přízeň v úplně jiných táborech, například u okamurovců.
To může být problém pro SPD, jakkoli se jejich preference stále pohybují kolem solidních deseti procent, jak ukázal například nedávný průzkum Kantar CZ pro Českou televizi. Z této sondy totiž zároveň vyplynulo, že od okamurovců voliči už jedním směrem utíkají, a to k výše zmíněné Přísaze. Tedy k další straně jednoho muže, která se vymezuje vůči establishmentu, ne-li přímo proti systému.
Necelé čtyři měsíce před pravděpodobným termínem sněmovních voleb je tak mnohé otevřené, ale jedno jasné – někdejší zdání politické nudy je definitivně pryč.