Kampaň v Kanadě, kde se budou konat 19. října volby, probíhala dlouho podle předem odhadnutelného scénáře. Témata: Ochabující ekonomika, boj s terorismem a klimatické změny. A najednou bum! Všechno je jinak. Veřejnost i politici se přou o to, zda povolit či zakázat na státem organizovaných akcích muslimkám nikáb (závoj zakrývající obličej mimo očí).
O hlasy se přetahují hlavně vládnoucí konzervativci premiéra Stephena Harpera, levicové Nové demokratické strany a liberálů. A co se vlastně stalo? Popisuje to ve své zprávě deník The Washington Post.
V polovině září kanadský federální soud zamítl odvolání vlády premiéra Harpera, která odmítá, aby muslimky chodily na veřejný obřad, kde imigrantům předávají kanadské občanství, celé zahalené. Konzervativní strana tvrdí, že nikáb je „symbolem útlaku“. V tomto případě se jedná o konkrétní případ Zunery Ishaq (29), která je pákistánského původu a přišla na podobnou akci zahalená. Úředníci se jí pokusili znemožnit vstup.
„Když vstupujete do kanadské rodiny na veřejné ceremonii, kde přijímáte občanství, tak je to čas, kdy se sami odhalujete jako Kanaďané,“ tvrdí podle Washington Post premiér Harper. Další konzervativní kandidát minulý týden uvedl, že nikáb „není v souladu s kanadskými hodnotami“.
Většina Kanaďanů tento postoj vlády podporuje a zvlášť silné je to ve frankofonní provincii Quebec, kde se už několik let vedou právní bitvy kvůli islámu.
Levice z Nové demokratické strany, kterou vede Thomas Mulcair, ale nedávno celkem vtipně obvinila Harpera z toho, že použil nikáb jako „zbraň hromadného rozptýlení“.
Bohužel vášnivá debata o zahalování má i nepříjemné dopady. Minulý týden byla v Montrealu napadena těhotná zahalená muslimka.
Konzervativci ale ve své kampani pokračují. Přišli s iniciativou na zřízení telefonní linky, kde by Kanaďané by mohli informovat o „barbarských kulturních praktikách“ prováděných svými muslimskými sousedy.
Zatím ale pouze dvě muslimky odmítly sundat nikáb při obřadu předávání občanství, ostatní se podvolily. I samotná Zunera Ishaq považuje celou diskusi za nepodstatnou. Velké kanadské město Calgary má dokonce muslimského starostu Nahída Nenšiho. Ten říká: „Já nemám moc rád nikáb, ale pokud ho chce někdo nosit, nemůžu přece nikomu říkat, ať ho nenosí.“
Předvolební průzkumy pak ukazují, že konzervativci, odpůrci zahalování žen, volby přesvědčivě vyhrají.