Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých příznivců to prohlásil republikán Donald Trump, který podle projekce stanice Fox News zvítězil v amerických prezidentských volbách a v lednu se po čtyřech letech vrátí do Bílého domu. Trump slíbil bojovat za všechny Američany a uzdravit zemi, kterou rozdělila vyhrocená předvolební kampaň.
Americká média na základě svých projekcí přiřkla vítězství Donaldu Trumpovi. Jako první jeho výhru nad demokratkou Kamalou Harrisovou oznámila televize Fox News. Stejný výsledek ukázaly predikce i CNN a agentury AP. Osmasedmdesátiletý Trump se stane druhým bývalým prezidentem v historii, který získá zpět Bílý dům poté, co během výkonu své funkce prohrál pokus o znovuzvolení – prvním byl Grover Cleveland.
Harrisová podle projekcí zvítězila v Kalifornii, New Yorku a dalších státech zejména na severovýchodě USA, kde se její úspěch očekával. Trumpovi rovněž podle předpokladů připadl Texas, Florida a řada států amerického jihu a středozápadu. Rozhodující souboj ve skupině států, kde průzkumy předvídaly těsný výsledek, se kloní na stranu osmasedmdesátiletého exprezidenta. Trump zvítězil v Severní Karolíně a Georgii a vede po sečtení výrazné většiny hlasů v Pensylvánii a Wisconsinu. Navrch má i v Michiganu a Arizoně, kde je spočtena zhruba polovina hlasů. I bez posledních dvou jmenovaných států by měl více než 270 volitelských hlasů potřebných k zisku prezidentského křesla.
Volby podle amerických médií provázela vysoká účast voličů. Hlavními tématy hlasování byly podle průzkumů u volebních místností ekonomika a ohrožení demokracie.
Hlasování v několika státech poznamenala série výhrůžek bombovými útoky, které podle úřadů většinou nebyly věrohodné. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) uvedl, že řada hrozeb zřejmě pochází z ruských e-mailových adres. Ruská ambasáda v USA označila podle agentury RIA informaci za „zlovolnou pomluvu“.
Sledujte americké volby na webu deníku FORUM 24. V průběhu volební noci a následujícího dne našim čtenářům přineseme reakce ze Spojených států i celého světa a průběžné výsledky.
Souběžně s prezidentskými volbami rozhodovali Američané i o novém složení Kongresu. Republikáni si vítězstvím v Západní Virgínii, Ohiu a pravděpodobným úspěchem v Montaně po čtyřech letech zajistili většinu v Senátu, který dosud těsně kontrolují demokraté. Nové rozložení sil ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, je prozatím nejasné.
Americké prezidentské volby jsme sledovali ON-LINE:
-
KOMENTÁŘ JIŘÍHO PONDĚLÍČKA:
Trump si vedl výrazně lépe, než se soudilo na Floridě a v Texasu. Zatím ale není jasné, zda je to projevem celkového trendu, nebo zda jde o důkaz proměny volebních koalic podporujících Republikánskou a Demokratickou stranu. Pořád platí, že Harrisová neprohrála žádný stát, který by k vítězství ve volbách nutně potřebovala.
-
Trump ovládl Ohio i Texas, Harrisová zvítězí v Delaware
Podle predikcí ovládl republikánský kandidát Donald Trump stát Ohio. V něm zvítězil už v minulých volbách. Stejně tak uspěl i v Texasu. Ve státě Delaware naopak podle predikcí zvítězí Kamala Harrisová stejně jako Joe Biden před čtyřmi roky.
-
KOMENTÁŘ JIŘÍHO PONDĚLÍČKA:
V pražské kavárně Globe, kde výsledky voleb sledují členové organizace Democrats Abroad, řad příznivců prořídly. Organizátorka akce Julia Bryan, která je i členkou Democratic National Committe, ale zůstává optimistkou. Trumpovu pravděpodobně vysokou výhru na Floridě připisuje tomu, že tento stát se posouvá čím dál tím více republikánským směrem. I přes to si myslí, že viceprezidentka Harrisová má velkou šanci vyhrát Michigan, Pensylvánii a Wisconsin. Demokraté doufali, že jejich kandidát Colin Allred by mohl porazit dlouholetého republikánského senátora Teda Cruze, což momentálně vypadá krajně nepravděpodobně. Podle Bryan je to ale očekávatelné vzhledem k tomu, že Cruz mandát obhaujej a Allred je nováček. Texas se prý i tak pomalu mění v demokratům nakloněný stát. Průběžné výsledky sčítání tomu ale příliš nenasvědčují. Harrisová tam v tuto chvíli prohrává o 11 procentních bodů, což je víc, než soudily průzkumy.
-
Trump a Harrisová si připisují očekávaná vítězství
Trump má aktuálně podle amerických médií jistých nejméně 111 hlasů ve sboru volitelů, Harrisová 71. K jistotě zvolení do prezidentské funkce je potřeba 270. Volební místnosti jsou nyní uzavřené v polovině z 50 amerických států, oba kandidáti si zatím připsali vítězství ve státech, které se dlouhodobě přiklání k jejich politické straně.
Příklon k republikánům se potvrdil na Floridě, kde měl Trump po sečtení téměř všech hlasů náskok 13 procentních bodů. Před čtyřmi lety tam při tom zvítězil jen o zhruba tři body. Vítězství už má podle velkých televizních stanic jisté také v dalších deseti státech, Harrisové zatím média přisuzují šestici států na severovýchodě a Illinois. Nejde při tom o oficiální výsledky, projekce médií však v amerických volbách spolehlivě předpovídají konečný stav.
-
Uzavřely se volební místnosti v dalších deseti státech
Američané dovolili v dalších deseti státech. Sčítání hlasů odstartovalo v klíčové Arizoně, New Yorku, Nebrasce nebo Coloradu. Volební místnosti se uzavřely i v Michiganu, Kansasu či v Severní a Jižní Dakotě.
-
KOMENTÁŘ JIŘÍHO PONDĚLÍČKA:
Celkově vzato je Donald Trump pořád mírným favoritem, byť zatím nevyhrál v žádném státě, kdy se to nečekalo. Na Floridě bude jeho náskok téměř jistě přes 10 procentních bodů. Ve Virginii je po polovině sečtených hlasů těsně před Harrisovou. Tam se výsledek ještě jistě otočí, ale otázka je, jak velkým rozdílem nakonec viceprezidentka vyhraje. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by pro Harrisovou masivně hlasovaly ženy, které průzkumy nezachytily.
-
KOMENTÁŘ JIŘÍHO PONDĚLÍČKA:
Náskok Donalda Trumpa v Georgii se snižuje. Po sečtení 58 % hlasů už je jen asi 5 procentních bodů. Hlasy z okresů chodí nerovnoměrně, takže těžko soudit, zda trend vydrží. Pokud by ale byl podobný i nadále, mohla by Harrisová v Georgii vyhrát.
-
Volební místnosti v Pensylvánii prohledávají psi
Budovu s volebními místnostmi v pensylvánském West Chesteru prohledávají psi kvůli bombové hrozbě. „Došlo k bombové hrozbě ve středisku vládních služeb ve West Chesteru v Pensylvánii,“ uvedl Josh Maxwell, předseda volební komise okresu Chester, na sociální síti X podle CNN. Pokud se hrozba nepotvrdí, budova bude brzy opět v provozu.
Jde o jednu z řady hlášených bombových hrozeb v několika státech, kde konají volby. Bombové hrozby hlásí také Georgie a Arizona, přičemž tamní úřady uvedly, že mají podezření, že hrozby pocházejí z Ruska.
-
Republikáni učinili krok k ovládnutí Senátu
Republikáni vítězstvím v Západní Virgínii vykročili k ovládnutí Senátu USA, který nyní kontrolují demokraté. Nové rozložení sil ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, je prozatím nejasné. Kongresové volby rozhodnou o tom, jak úspěšně bude schopen nový prezident Spojených států prosazovat svůj volební program. O křeslo v Bílém domě bojují republikán Donald Trump a demokratka Kamala Harrisová.
-
Volební místnosti v Arkansasu se uzavřely
V Arkansasu, kde se hraje o šest hlasů volitelů, se uzavřely volební místnosti. Za 30 let od zvolení Billa Clintona do funkce guvernéra se Arkansas stal zcela republikánským státem. Republikáni zde zcela ovládají státní správu a tvoří celou delegaci státu v Kongresu.