Republikáni v úterních volbách udrželi sice kontrolu nad Senátem Spojených států, přijdou ale o většinu ve Sněmovně reprezentantů, která po osmi letech připadne demokratům. Ve svých propočtech to uvádějí americká média – televize Fox News, CNN či ABC. Uzavřeny jsou volební místnosti v drtivé většině okrsků, hlasovat mohou voliči už jen na Aljašce, kde se místnosti uzavřou v sedm hodin středoevropského času.

Změna rozložení sil v Kongresu bude komplikací pro zbývající dva roky čtyřletého mandátu prezidenta Donalda Trumpa, který se o zákonodárný sbor opíral. Sám Trump označil na twitteru výkon republikánů ve volbách za fantastický úspěch.

„Pro Donalda Trumpa bude vládnutí v následujících letech o dost složitější. Vypadá to ale, že ze Sněmovny reprezentantů vypadli takzvaní umírnění republikáni, tedy jeho kritici uvnitř strany,“ okomentoval výsledky zpravodaj České televize David Miřejovský.

Vítězství demokratů ve Sněmovně reprezentantů a udržení republikánské většiny v Senátu předpokládaly před volbami průzkumy veřejného mínění.

Ve 100členném Senátu dosud měli republikáni 51 mandátů, podle The New York Times jich nově pravděpodobně budou mít 53. Senátorské žezlo přebrali od demokratických soupeřů ve státech Tennessee, Indianě a Severní Dakotě. V ostře sledovaném souboji v Texasu uhájil svůj post vlivný člen republikánské strany Ted Cruz.

Podle listu The New York Times byli republikáni úspěšní ve Wyomingu, Mississippi a především v Indianě, kde Mike Braun porazil dosavadního demokratického senátora Joea Donnellyho. Také v Severní Dakotě porazil republikánský kandidát Kevin Cramer demokratickou senátorku Heidi Heitkampovou. Republikánům se podařilo udržet i mandát v Tennessee. Dosavadní republikánská kongresmanka Marsha Blackburnová zde předčila ex-guvernéra Phila Bredesena.

Republikáni s 235 kongresmany ovládali také 435člennou Sněmovnu reprezentantů, ve které nyní však budou dominovat demokraté. The New York Times odhaduje, že demokratických kongresmanů usedne ve Sněmovně reprezentantů 231.

NBC na základě propočtu demokratům přisoudila 229 budoucích členů Sněmovny reprezentantů. Kongres v novém složení zasedne v lednu 2019.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner