Před volbami je možné slibovat vše, populismus nabírá obrátky. Sociální demokracie a hnutí ANO se rozhodly soupeřit nejen v rozdávání pomerančů a koblih, ale i v míře populismu, který by zruinoval státní pokladnu. Jedině tak může Lubomír Zaorálek chválit socialistické zdravotnictví a Andrej Babiš slibuje absurdně vysoký růst důchodů.
Čerstvý volební lídr Lubomír Zaorálek nešetří silnými prohlášeními ve snaze zaujmout levicové voliče, kteří se v poslední době odklánějí od ČSSD k hnutí ANO. V Otázkách Václava Moravce dokonce vzdal čest komunistům, kteří u nás zavedli údajně bezplatný systém zdravotní péče.
Komu čest, tomu čest
„Nikdy jsem nehájil socialismus a komunisty, dneska to poprvé udělám. Můj otec mi říkal, že to, že komunisté nastoupili a náhle byla dostupná zdravotní péče pro všechny, to byla velká věc. Komu čest, tomu čest,“ řekl Zaorálek v České televizi.
[ctete]137507[/ctete]
Kritizoval přitom návrhy na zvyšování podílu soukromých výdajů ve zdravotnictví, ať už formou dobrovolného připlácení na nadstandardní péči, nebo zdravotního připojištění. Soukromý kapitál v systému je pro něj zlo, lékaři by neměli vytvářet zisk. Zdravotní péče musí být podle něj současně kvalitní, všeobecně dostupná a bezplatná.
Proti tomu se dá těžko něco namítat, to by jistě rád podepsal každý. Tyto líbivé postuláty jako celek však nemohou spolehlivě fungovat už jen proto, že neodpovídají realitě. Především zdravotnictví nikdy nebylo bezplatné, zdravotní péče byla vždy hrazena z peněz daňových poplatníků. Socialisté vytvářejí zdání, že stále technologicky náročnější lékařské výkony nic nestojí, a zároveň slibují nejkvalitnější a dostupnou péči.
Už samotná Zaorálkova adorace zdravotního systému v dobách komunismu je nehorázná. Nikdo samozřejmě neupírá vysokou kvalitu a fundovanost tisícům lékařů, kteří v daných podmínkách dělali, co mohli. Kdo však netrpí úplnou ztrátou paměti, musí vědět, že na rozdíl od současnosti většinou neměli k dispozici nejmodernější léčebnou techniku a nejúčinnější léky. A pokud ano, tak hlavně pro privilegovanou vrstvu komunistické nomenklatury.
Systém dvojí péče
O tomto systému „dvojí péče“ se běžný občan neměl dozvědět. A kdo chtěl vyšší kvalitu léčby, musel vzhledem k zavřeným hranicím složitě shánět tehdy u nás nedostupné léky ve Švýcarsku, Německu nebo v jiných vyspělých státech. Zřetelně se zvyšující střední délka života v polistopadovém období je jedním z důkazů, že skutečné srovnávání kroku se zahraničím nastalo až po pádu komunismu, kdy se tuzemskému zdravotnictví otevřely nové obzory.
Zaorálkova kritika soukromých výdajů ve zdravotnictví je pokrytecká. Tyto výdaje, zahrnující finanční spoluúčast pacientů, jsou u nás jedny z nejnižších v Evropě, když dosahují podílu 16,3 procenta. O něco nižší jsou mezi zeměmi OECD jen v Dánsku, zatímco například ve Švýcarsku dosahují 34,2 procenta, Maďarsku 38,1 procenta nebo Polsku 34 procent.
Za současné vlády se naopak trend postupného navyšování osobní spoluúčasti otočil a populárním zrušením zdravotnických poplatků a nadstandardů se snížila. Tím ze systému ročně vypadly miliardy korun, nehledě na regulační účinek poplatků, omezující nadbytečné návštěvy lékařů. Navyšování spoluúčasti, včetně definování nadstandardní péče, mělo mimo jiné za cíl zajistit dostatek peněz pro všeobecně dostupnou léčbu závažnějších onemocnění v souladu s posledními trendy.
Chybějící prostředky se sociální demokraté snaží nahrazovat neustálým naléváním dalších peněz do systému. Premiér Sobotka navíc uvažuje o zvýšení zdravotního pojištění pro živnostníky.
Neblahý vliv EET
Zaorálek chválil efektivitu současného zdravotního systému „protože jsme do českého zdravotnictví nepustili soukromý sektor“. Pominul, že soukromý kapitál už dávno v tomto oboru funguje. O tom svědčí nejen tisíce soukromých ordinací, ale i množství klinik s nejrůznější specializací. Upírat jim přitom právo na zisk je jen dalším reliktem komunismu.
Pokud se ČSSD obává zhoršení dostupnosti zdravotní péče, neměla kývnout na zavedení Babišova projektu EET. Od ledna příštího roku se bude povinnost používat on-line pokladny týkat i ordinací, což může podle současných signálů znamenat ukončení mnoha lékařských praxí. Doktoři totiž vyhotovují různé lékařské posudky, za které se platí hotově, a na tyto platby by se měla EET rovněž vztahovat.
Podle kritiků z branže bude mít zavedení EET dopad hlavně na starší kolegy lékaře. Než by ji zaváděli v ordinacích, raději odejdou do důchodu. To poškodí hlavně periferní části České republiky, kde je nejvíce starších lékařů a není jasné, kdo nastoupí po nich.
Důchod 70 procent průměrné mzdy
Zatímco ČSSD slibuje chiméru bezplatného zdravotnictví, pozadu v populistických dostizích nezůstává ani Andrej Babiš. Ve své sci-fi brožuře O čem sním, když náhodou spím odpovídá na dotaz jedné seniorky, kdy bude mít důchod alespoň 80 procent výše průměrné mzdy. Sám připouští, že tento podíl je zatím nereálný, protože by v současné době odpovídal průměrné penzi přesahující 20 tisíc korun. Tedy řádově stovky miliard korun výdajů navíc. Vzápětí však dodává, že by si „troufl na průměrný důchod 70 procent průměrné mzdy. Ne hned, ale taky ne až za dvacet let“.
Tuto kachnu je nutné uvést na pravou míru. V současné době činí výše průměrného důchodu 43 procent průměrné mzdy, a pořád klesá. Demografické trendy jdou přesně proti virtuálnímu programu předsedy hnutí ANO. Zatímco v současné době dosahuje podíl seniorů starších 60 let 22 procent celkové populace, v roce 2030 to má být už třetina. Zatímco dnes přispívají do důchodového systému na jednoho důchodce zhruba dva ekonomicky aktivní lidé, v roce 2050 to bude podle propočtů jeden na jednoho.
Nesplnitelné sliby
Co to znamená? Pokud vlády neprovedou skutečnou finančně udržitelnou důchodovou reformu s vyšším podílem individuálního spoření, bude se muset v budoucnu razantně zvyšovat věk odchodu do důchodu, zvyšovat sociální odvody, které už dnes patří k nejvyšším v Evropě, nebo výrazně snižovat důchody na hranici chudoby zhruba 20 procent průměrné mzdy.
[ctete]122012[/ctete]
Současná Sobotkova a Babišova vláda šla opačným směrem. Zrušila individuální spořicí pilíř, zastropovala věk odchodu do důchodu a změkčila výpočet valorizace penzí. Babiš žádný ucelený koncept, jak dosáhnout úrovně důchodů ve výši 70 procent průměrné mzdy, nepředložil. Svou „troufalostí“ v této věci překonává i socialisty.
A festival populistických slibů nepochybně bude pokračovat.