
Nové číslo měsíčníku FORUM 24+ FOTO: FORUM 24+
FOTO: FORUM 24+
Měsíc uplynul a vládu převzalo konečně jaro. Spolu s ním k vám domů teď přichází další číslo měsíčníku FORUM 24+. Stejně jako v měsících předcházejících vám nabízí to nejzajímavější, co se v domácí i zahraniční politice během posledních týdnů událo a rozčeřilo hladinu veřejného mínění.
Volební kampaň sice ještě oficiálně nezačala, protože stále není známo přesné datum konání podzimních parlamentních voleb, ale na tuzemské politické scéně je jasně patrná nervozita, jak to celé skončí. Zvláště u malých antisystémových stran je takřka hmatatelný strach. A tak se spojují. Dělají sice přesně to, proti čemu posledně protestovaly, když předvolební koalici oznámily dnešní vládní strany. I když vlastně nedělají. SPOLU oficiálně přiznalo, že jde o koalici, a tak ve volbách muselo překročit vyšší procentuální práh.
Okamura, Konečná, Vidlák, Rajchl, Bobošíková a další měli tehdy plná ústa řečí o „podvodu na voličích“, aby se tentokráte spojili a do voleb vyrazili společně. Ovšem nikoliv jako koalice, ale jako spojenectví lidí na kandidátkách (nebo jak to nazvat). Je to sice jasný podvod na voliče, je to neetické, ale v tomto bodě špatně postavenému volebnímu zákonu to neodporuje. Od těchto lidí se však nic jiného stejně čekat nedá, jak ukazuje text Jana Jandourka.
Johana Hovorková se v komentáři zamýšlí, zda se koalice SPOLU opravdu chystá volby dobrovolně prohrát a předat vládu ANO, které chce premiéra Fialu zničit.
K budoucím volbám a k dění na politické scéně v České republice se vrací i anketa, v níž známé osobnosti hodnotí, zda nám hrozí změna zahraničněpolitické orientace. Komentář Martina Fendrycha ukazuje, že u mladých lidí nemá Babiš prakticky žádnou šanci. Mladí by volili SPOLU, STAN a Piráty, a to navzdory tomu, že „pro ně nic moc nedělají“.
Jiří Pondělíček se věnuje největší mezinárodní události – zavedení Trumpových cel na celý svět. Je to skutečně jen „vláda neumětelů“? Nebo co se to vlastně v USA děje?
V rubrice O kom se mluví se František Kalenda zaměřil na Marine Le Penovou a rozhodnutí francouzské justice o jejím vyřazení z budoucích prezidentských voleb. Kvůli finančním podvodům s evropskými penězi byla totiž právem odsouzena. A hned se ozvaly očekávané hlasy, které hovoří o „popravě demokracie“. To je ale naprosté nepochopení toho, co se ve Francii opravdu stalo.
Vojtěch Laštůvka si ve velkém „politickém“ rozhovoru povídal s analytikem Vladimírem Votápkem o současné situaci ve světě. Kvůli nekompetentnosti americké administrativy skončí válka Ruska proti Ukrajině výsledkem, který bude příznivý pro Putina, domnívá se zpovídaný analytik.
Na „valašský Černobyl“ se zaměřil Martin Skýpala. Zmapoval, jaké důsledky bude možná mít vykolejení vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou. Teď se hledá hlavní viník, který za vše může.
K domácí politice se vrací další rozhovor. S bývalou Miss České republiky a nynější místopředsedkyní lidovců Monikou Brzeskovou si o kampani-nekampani koalice SPOLU povídal Jan Pánik. Ten se kromě rozhovoru se starostkou Kravař na Opavsku vydal i na nákup do Příbrami do ruského obchodního diskontního řetězce s podivným pozadím.
Od politiky si můžete odpočinout u textu Dominiky Machové, která se zaměřila na tzv. Drink spiking, neboli problém přimíchávání omamných látek do nápojů bez vědomí obětí. Překvapivě s tím má zkušenost každý třetí člověk.
Pavel Šmejkal porovnal Adolfa Hitlera a Vladimira Putina, respektive jejich přístup k politice. A je to vskutku varovné podobenství v deseti vybraných bodech, které politiku obou válečných zločinců charakterizují.
„Kulturní rozhovor“ vedla se spisovatelkou Janou Poncarovou Johana Hovorková. Bavily se například o tom, zda se lze v 21. století uživit psaním, ale také o válce na Ukrajině či o mateřství.
Do „kultury“ přidal portrét Andy Warhola Petr Volf. Článek vám může posloužit i jako pozvánka na výstavu díla Andy Warhola v Gočárově galerii v Pardubicích.
Jan Lukeš připomíná v obsáhlém portrétu „excelentního bruslaře po filmových žánrech“ Jindřicha Poláka, od jehož narození uplyne 5. května přesně 100 let. Aspoň něco z jeho obsáhlého díla zná každý Čech, ale i miliony lidí na celém světě. Vždyť je podepsán třeba pod Nebeskými jezdci, o osudech našich pilotů v RAF v době druhé světové války, Ikarií XB 1, jednom z prvních skutečných sci-fi, ale také pod seriály Pan Tau či Návštěvníci. A také režíroval detektivky Noc klavíristy či Smrt stopařek.
Petr Hlaváček ve svém eseji připomíná život a dílo Jana Pavla II., papeže, „před kterým kapitulovala i Moskva“ a od jehož první návštěvy v tehdejším Československu uplynulo již 35 let.
Rubrika „Historie“ připomíná tragický konec války na Moravě, kde nacisté vypálili několik obcí. Ploština, Prlov, Vařákovy Paseky, to jsou místa, jejichž tragédii přibližuje Pavel Šmejkal.
Trojici statečných ze Sudet, tedy lidem, kteří se snaží oživit tři hrady a zámky v pohraničí zdevastované během minulého režimu, se věnuje Stanislav Dvořák.
Karolína Němcová nabízí portrét Josephine Bakerové, od jejíhož úmrtí uplynulo již padesát let, a Marie Kolajová vás pozve do jedné ze skláren v Harrachově, kde skláři stále používají techniky staré tři staletí.
A samozřejmě nechybí ani největší křížovka v Česku a spousta dalších zajímavých textů.