Druhé kolo prezidentských voleb se koná v pátek 27. a v sobotu 28. ledna. Voliči budou vybírat mezi Petrem Pavlem, který v prvním kole zvítězil, a Andrejem Babišem (ANO). Deník FORUM 24 vám přináší přehled, jak a kde volit a na co si dát pozor, aby byl váš hlas platný.
Termín voleb
Volby probíhají tradičně v pátek a v sobotu. V pátek jsou volební místnosti otevřené od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. Hlasy se začnou sčítat v sobotu po uzavření volebních místností, výsledky bychom měli znát v odpoledních hodinách.
Kde volit
Druhé kolo probíhá obdobně jako to první. Hlas vybranému kandidátovi voliči odevzdají ve volebním okrsku na území obce, kde jsou přihlášeni k trvalému pobytu. Adresu volební místnosti musí starosta obce zveřejnit nejpozději 15 dnů před začátkem voleb.
Mimo svůj volební okrsek smí hlasovat pouze ti, kteří si zažádali o voličský průkaz (nejzazší termín byl 25. ledna), a občané žijící v zahraničí. Ti mohou volit na zastupitelském úřadu ČR, kde jsou vedeni ve zvláštním seznamu voličů. Informace o místě a době konání voleb v takovém případě zveřejňují příslušné zastupitelské úřady.
Volební lístky
Volební lístky před druhým kole nedostávají voliči poštou, ale obdrží je až ve volební místnosti. Důvodem je, že kandidáti mají možnost 24 hodin před volbami z kandidatury odstoupit. V takovém případě by do druhého kola postoupil kandidát, který v prvním kole skončil třetí. Jeden z volebních lístků by tak byl neplatný. Volební komise proto poskytne lístky obou postupujících kandidátů až na místě.
Na každém volebním lístku je pouze jeden kandidát. Hlasovací lístek se nijak neupravuje. Do úřední obálky, kterou také obdržíte od volební komise, jen za plentou vložíte lístek se jménem toho kandidáta, kterého chcete volit. Obálku pak před komisí vhodíte do volební schránky.
Neplatný hlas
Do obálky musíte vložit pouze jeden volební lístek, jinak bude hlas neplatný a do celkových výsledků se nezapočítá. Stejně tak neplatí ani lístek, který je přetržený, který není na předepsaném tiskopise nebo který není vložen do úřední obálky.
Jak postupovat ve volební místnosti
- Prokážete svou totožnost – učinit tak můžete platným občanských průkazem, cestovním pasem, diplomatickým nebo služebním pasem nebo cestovním průkazem
- Převezmete od komise volební lístky a úřední obálku
- Odejdete za plentu
- Do úřední obálky vložíte jeden hlasovací lístek
- Vhodíte obálku do volební schránky
Každý volič musí hlasovat osobně sám za sebe. S voličem, který ze zdravotních důvodů nemůže vybrat zvolený hlasovací lístek, případně nemůže číst, smí do prostoru za plentou vstoupit ještě další volič, který dotyčnému pomůže. Pomáhající osoba ale nesmí být členem volební komise.
Volit nemohou občané, u kterých došlo k omezení svobody z důvodu ochrany zdraví lidu. Do této kategorie spadají i osoby v karanténě či izolaci kvůli nemoci covid-19. Ti však mohou v těchto prezidentských volbách výjimečně volit už od středy na speciálních drive-in stanovištích. Celkem je takových míst pět v Praze a dále po jednom v každém okrese.