Koaliční spolupráce Pirátské strany a hnutí STAN se stranám vyplácí. Alespoň tak to vyplývá z lednového volebního modelu agentury Median. Predikuje, že by ve volbách do poslanecké sněmovny mohlo zvítězit hnutí ANO se ziskem 26,5 procenta hlasů. Koalice Pirátů a STAN však dosavadní náskok dohání s 25 procenty. Koalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL pak model připisuje 18,5 procenta.
Hnutí ANO Andreje Babiše ve volebním modelu oslabilo, u voličů nad 65 let si však nadále udržuje podporu kolem 45 procent. „Nejsilnější koalicí se stali Piráti a STAN s 25 procenty. Ve věkové skupině 18–24 let dosahuje podpora 60 procent, ve věku 25–34 let je to potom 46 procent. Nečekaně je podpora silná i ve věkové skupině 45–54 let (32 procent), což je zhruba o 8 procentních bodů více než prostý součet preferencí Pirátů a STAN z listopadu 2020,“ uvedla agentura.
Aktuální volební model podle agentury Median
„Hnutí ANO si ještě v srpnu drželo stabilní pozici okolo 30 %, zdá se tedy, že druhá vlna covidu-19 měla na preference negativní vliv,“ poukazuje Median. Na třetím místě je v koaličním uspořádání volebního modelu koalice SPOLU, tedy spojení stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Ti by dosáhli zisku 18,5 %. Nejsilnější je ve věkové skupině 35–44 let, v níž by oslovila 29 procent voličů. Další je pak SPD s 9 %, ČSSD s odhadem 7 % a komunisté rovněž se 7 %. Do poslanecké sněmovny by se nedostala Trikolóra a Zelení.
Předsedové Pirátů Ivan Bartoš a hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan podepsali v lednu koaliční smlouvu pro volby do poslanecké sněmovny 2021. „Podpis smlouvy je završením sedmiměsíční práce a příprav, kdy jsme společně řešili programové otázky a parametry smlouvy. Členská základna Pirátů nám dala silný mandát 79 % pro uzavření volební koalice se STAN. Už nyní začínají spolupracovat resortní a programové týmy na 113 bodech týkajících se všech resortů,“ sdělil tehdy Bartoš.
Svou vlastní koaliční smlouvu podepsaly strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. „Stále více se ukazuje, že Česká republika změnu potřebuje, a my víme, že spolu dokážeme řídit zemi lépe a ve prospěch občanů naší země. Nespojili jsme se totiž proti někomu, ale pro něco. Pro hodnoty, které stojí za to hájit. Svobodu, demokracii, naše místo na Západě a fungující, srozumitelný stát,“ popsal v prosinci koaliční ideje předseda ODS a lídr koalice Petr Fiala.
Vývoj volebního modelu od posledních voleb v říjnu 2017 do ledna 2021 podle agentury Median
Průzkum se uskutečnil ve dnech 1.–29. ledna 2021 na vzorku 1062 respondentů starších 18 let formou osobního dotazování.
Agentura Median také popsala, jakým způsobem probíhala metodika sběru dat a analýzy. „Vzorek je reprezentativní nejen z hlediska základních sociodemografických proměnných, ale i podle dalších ukazatelů výrazně ovlivňujících volební preference. Zajištěna je i reprezentativita z hlediska minulého volebního chování respondenta při volbách do PSP ČR 2017,“ uvádí.
„Volební model nezanedbává respondenty, kteří váhají mezi několika stranami, jako ‚nerozhodnuté‘, ani je nenutí do výběru jedné strany, který může být nestabilní a specifický. Konstrukce volebního modelu zohledňuje míru přesvědčení o volební účasti. Model tedy v odhadu pravděpodobnosti účasti respondenta kombinuje účast v minulých volbách a aktuální deklaraci,“ dodává agentura.