Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu vystoupila před europoslanci se svým projevem o stavu sedmadvacítky. Evropská komise má podle její šéfky v plánu zabývat se nízkými cenami elektromobilů z Číny. Stejně tak se vyjádřila i k možnému rozšiřování unie. Budoucnost Ukrajiny, Moldavska i západního Balkánu je podle ní právě v Evropské unii. Vystoupení, které mezi europoslanci vzbudilo emoce, bylo jejím posledním podobným proslovem ve funkci během stávajícího mandátu.
Evropské komisi se podařilo splnit přes 90 procent toho, co bylo v roce 2019 vytyčeno, prohlásila během projevu Ursula von der Leyenová. Podle českých europoslanců se během mandátu musela její komise vyrovnat se dvěma velkými krizemi – pandemií covidu-19 a s válkou na Ukrajině. „Šéfka Evropské komise to v tomto volebním období neměla jednoduché,“ reagoval na její projev na sociální síti X europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL).
Zvládnutá pandemie i válka na Ukrajině
„Vypíchl bych její zvládnutí pandemie covid-19 a vytrvalou podporu Ukrajiny včetně odstřihnutí se od ruského plynu,“ dodal lídr lidovců před volbami do Evropského parlamentu, které se konají v příštím roce. Naopak naivní je podle něj její přístup k migraci. „Dávno měla být připravena strategie, jak s tím efektivně bojovat,“ doplnil s tím, že základem je posílení Evropské pohraniční a pobřežní stráže a Europolu.
V neposlední řadě podle něj musí unie podporovat Ukrajinu materiálně a vojensky až do jejího vítězství a zahájit přístupová jednání. O rozšiřování Evropské unie mimo jiné mluvila v projevu i von der Leyenová. „Tento parlament to řekl nahlas: Budoucnost Ukrajiny je v naší unii. Budoucnost západního Balkánu je v naší unii. Budoucnost Moldavska je v naší unii. A vím, jak důležitá je unijní perspektiva pro množství lidí v Gruzii,“ prohlásila.
Hospodářství v krizi
Od europoslanců ale zazněly i výtky, že Evropské komisi se nepodařilo zlepšovat stav hospodářství a konkurenceschopnost. „Po čtyřech letech zelené politiky přišla Ursula von der Leyenová na to, že by bylo dobré bavit se s průmyslem. Takže dobré jitro, přátelé,“ rýpl si na sociální síti do šéfky Evropské komise europoslanec za ANO Ondřej Knotek.
Stejně tak se chce Evropská komise zabývat nízkými cenami elektromobilů z Číny. Světové trhy jsou zaplavené levnými elektromobily z Číny, prohlásila von der Leyenová. „Jejich ceny jsou uměle drženy nízko díky rozsáhlým státním dotacím,“ dodala šéfka komise. „Správný tah. Zdravá konkurence může existovat pouze ve férovém prostředí bez pokřivení trhu,“ okomentoval postup europoslanec za Piráty Marcel Kolaja.
Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) zase upozornil na to, že mu v projevu předsedkyně Evropské komise chyběla čísla. „Zazněla tam spousta krásných věcí o ochraně přírody, klimatické změně a zeleném průmyslu, ale nepadlo ani slovo o tom, jak se Evropě reálně daří snižovat závislost na fosilních palivech. Nejsme ‚on track‘ k naplnění cílů Pařížské úmluvy a na tom nic nezmění ani deset speciálních reportů a high-level konferencí,“ poznamenal na sociální síti.
Naopak podle europoslance za Starosty Stanislava Polčáka byl projev Ursuly von der Leyenové o stavu unie skvělou řečí pro všechny Evropany. „Musím jednoznačně ocenit jasný závazek vůči občanům Ukrajiny a Moldavska, že jejich budoucnost bude evropská. Těší mě urychlení postupu unie pro kandidátské země zejména v oblasti právního státu a dalších kapitol,“ dodal.
Von der Leyenová se v první části svého projevu před europoslanci věnovala ekonomickým a ekologickým tématům. Podle ní jde modernizace ekonomiky a průmyslu ruku v ruce se snižováním emisí oxidu uhličitého a EU bude průmysl na cestě k čistší výrobě podporovat. Poukázala i na to, že unie teď přitahuje více investic do vodíku vyrobeného z obnovitelných zdrojů než Spojené státy a Čína dohromady, a také že se zvýšil počet oceláren, které přešly na takzvanou čistou výrobu.
Předsedkyně Evropské komise také vyzvala k tomu, aby Evropa využívala svou „kritickou masu“ při jednáních o ekonomických záležitostech. Poukázala na postup EU za energetické krize, který podle šéfky EK přispěl ke snížení cen plynu. Obdobný postup by unie měla zaujmout i v jednáních o kriticky významných materiálech či zabezpečení zeleného vodíku.
Za další prioritu von der Leyenová označila zjednodušení administrativy pro firmy. Hlavně pro malé podniky je podle ní obtížné splňovat všechny byrokratické povinnosti. „Příští měsíc předložíme první legislativní návrh na snížení ohlašovacích povinností na evropské úrovni o 25 procent,“ uvedla.
Von der Leyenová stojí v čele komise od roku 2019. V čele Evropské komise od 1. prosince 2019 nahradila Jeana-Claudea Junckera.