Obrovské úniky informací z prostředí tajných služeb a vyzrazení výkupného za dvě Češky unesené v Pákistánu, o němž informoval týdeník Respekt, byly snahou odvést pozornost od případu Alího Fajáda a hlavně šlo o to ukázat, jak se vláda umí dobře postarat o své občany. V rozhovoru s Lenkou Zlámalovou pro server ECHO 24 to řekl bývalý ministr zahraničí a diplomat Alexandr Vondra (ODS).
V celé aféře kolem výměny mezinárodně hledaného zločince Fajáda a jeho kompliců, o jejichž vydání žádaly USA kvůli podezření z terorismu, za pět Čechů zadržovaných v Libanonu, je podle Vondry nejhorší veřejné propírání detailů, jak český stát obchoduje se zločinci. Nejvíc nás ohrožuje informace, kolik byla vláda ochotna zaplatit za dvě dívky – Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou – unesené v Pákistánu. Tajné služby nebo politici ji podle Vondry vynesli na veřejnost proto, aby překryli svůj amatérismus v případu Fajád.
„Je to klasicky babišovský manévr. PR operace, která se z toho snaží vytěžit okamžité zisky bez ohledu na středně- a dlouhodobé následky. A ty budou strašlivé. Budeme vydíratelní zločinci a teroristy a nikdo ze spojeneckých tajných služeb s námi nebude chtít spolupracovat. Mám podezření, že babišovská část vlády z toho chtěla vytěžit popularitu. A doufám, že je to i lekce pro amerického velvyslance, který se tu rok choval jako Babišův velký přítel a neváhal ho navštěvovat na party v Čapím hnízdě,“ odpověděl Vondra na otázku, koho je potřeba pohnat k zodpovědnosti.
[ctete-foto]45685[/ctete-foto]
Způsob, jakým vláda postupovala v případu výměny Alího Fajáda za pět českých rukojmí, ve spojení s masivními úniky informací z prostředí tajných služeb označil Vondra za obrovský průšvih. Informace o výši výkupného za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou se podle něj dostala na veřejnost jen proto, aby si zpravodajské služby zlepšily renomé, že dokážou rukojmí zadržovaná v cizině dostat domů. A nejen to, ven se dostala i informace o maximální částce, kterou byla česká vláda ochotná zaplatit, tedy zveřejněný limit deseti milionů dolarů.
[ctete]45496[/ctete]
„Jaký je náš vzkaz světovým teroristům? Za prvé: Češi jsou takoví trumberové, že nalezou do první léčky, kterou jim někdo připraví. Za druhé: jsou ochotni zaplatit i daleko vyšší částky, než zaplatili doposud, aby takovou situaci co nejdříve vyřešili. To je pozvánka k tomu, že když někdo chce vydělat majlant a chce ho vydělat velmi rychle, měl by unést a zajmout nějakého Čecha. Tady nebo kdekoliv v zahraničí,“ konstatuje Vondra v rozhovoru pro ECHO 24. Podle něj k takovým únikům informací nikde jinde nedochází a je nutné pohnat viníky k zodpovědnosti.
[ctete]46124[/ctete]
A jak tedy měla vláda v případu Alího Fajáda a pěti českých rukojmí postupovat? Především se měla snažit vyjít z dané situace, když už se do ní dostala, s maximálně čistou kůží. „Když už vím, že jsem udělal velký průšvih, nesmím na něj začít vršit další. Přesně to se vládě bohužel stalo,“ říká Vondra. Vláda podle jeho názoru měla hrát o čas. Představa, že pět zadržovaných Čechů v Libanonu bylo bezprostředně ohroženo na životě, když v pankrácké věznici seděl Alí Fajád, byla podle Vondry naivní.
[ctete]46847[/ctete]
„Fajád měl pro libanonský Hizballáh podstatně větší cenu než všech těch pět dohromady. Dalo se dál držet Fajáda v pankrácké věznici, nepouštět ho, ani ho Američanům nevydávat, a zároveň se s partnerskými zpravodajskými službami bavit, jestli se ta situace nedá řešit jinak než totálním stažením ocasu, ke kterému v posledních dnech došlo,“ konstatuje bývalý ministr zahraničí a velvyslanec ČR ve Spojených státech.