
Bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

NÁZOR / V této těžké době mohou strany vládní koalice drobně slavit. Hnutí ANO nenapadne korespondenční volbu u Ústavního soudu. Navíc bude Radek Vondráček pověřen lovením hlasů Čechů v zahraničí. To bude jistě zajímavý pohled.
„Po dohodě s ústavními právníky a vyhodnocení celé situace jsme stížnost nakonec nepodali a nechystáme se k tomu. To, že je to účelovka, ještě neznamená, že to je protiústavní. Pochyby tam sice byly, ale šance by byla minimální,“ přiznal Karel Havlíček pro Seznam Zprávy. Celý ten ohňostroj ve sněmovně odpálený opozicí byl tedy k ničemu. Mohli se zeptat a ušetřili by všem dost času.
Havlíček prozradil ještě jednu věc. Radek Vondráček dostal nové poslání.
„Pomáhá nám v rámci korespondenční volby. Hodně se v ní orientoval, hodně angažoval. Zjednodušeně řečeno, dneska má proto na starosti krajany. Komunikuje s nimi a vytváří nástroje, abychom na ně pozitivně působili. Aby nás zkrátka volili,“ sdělil stínový premiér.
Zatím byli podle opozice Češi žijící dlouhodobě v zahraničí líčeni jako osoby, které se o rodnou zemi stejně nezajímají, tak není potřeba jim volbu nějak usnadňovat. Teď ovšem budou moci svůj hlas uplatnit a necestovat kvůli tomu stovky kilometrů na nějakou ambasádu. Že jde o voliče specifického založení, se ví. Samostatnější, vzdělanější, a neodpovídají tedy přesně jádru příznivců ANO a SPD. Navíc si možná budou pamatovat, kdo jim možnost normálně volit chtěl upřít.
Taková situace si žádá nasazení experta. Proč padla volba na Radka Vondráčka, je záhada. Kromě toho, že už se skoro viděl jako budoucí ministr zahraničí a je slavný především jednou cestou do Moskvy, marně hledáme nějakou kvalifikaci.
Napadnou nás snad dvě vysvětlení. Buď, že v ANO usoudili, že je to stejně ztracená záležitost, nebo se naopak domnívají, že Češi v zahraničí jsou trumpovci stejně jako Andrej Babiš, a tudíž v jeho útvaru pak povinně všichni.
„USA jsou zpět na světové scéně. S Donaldem Trumpem začíná nová éra, která ale bude stát na pevných kořenech tradice a hodnot. Česko má šanci vymanit se ze zatuchlé a zahořklé atmosféry současného vládnutí a přidat se na stranu obránců svobody a demokracie,“ přemítal Vondráček na síti X.
Jaké tradice a hodnoty představuje Donald Trump, není jasné. Jestli je někdo popřením hodnot a tradice, tak je to on. Stejně tak byl teď čtyři roky ztělesněním zahořklosti a hlasatelem zatuchlosti – stejně jako Babiš. Udatný boj proti údajnému „progresivismu“ jinak skončit nemohl. Nese se v duchu výkřiků, co všechno „se vrátí zpátky“ a s kým se zatočí.
Jestli tohle opravdu bude oslovovat všechny ty lidi, co „venku“ žijí a pracují, moc jisté není. Možná by to oslovilo část exilu s kořeny někdy v 50. letech, kdy odpor ke komunismu pak končí tím, že je komunismus odhalen třeba i ve zdravotním pojištění. Jestli ale tihle lidé dají přednost normalizačnímu komunistovi a agentovi StB Babišovi, není ani tak jisté.
Jak si Radek Vondráček s náročným úkolem poradí, netušíme. Faktem je, že nebylo řečeno, v jakých zemích má pátrání po hlasech probíhat. Možná někde za Uralem existují neznámé vesnice nějakých Staročechů, kteří nejsou od 18. století v kontaktu s pravlastí. Jim by myšlenky ANO třeba připadaly neodolatelné.