V Otázkách Václava Moravce mluvili dnes předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) především o blížící se cestě šéfa horní komory na Tchaj-wan. Zatímco Vondráček se snažil bagatelizovat důvody této zahraniční cesty, perfektně připravený Vystrčil nejenže svůj krok bez problému obhájil, ale navíc svému spoluřečníkovi vysvětlil, kam by mohla Českou republiku dovést politika ústupků.
Hned zpočátku Vondráček obvinil Vystrčila, že je zahraniční cesta pouze záminkou pro zviditelnění jeho osoby. Moderátor mu však připomněl, že Senát přijal usnesení, v němž členové horní komory návštěvu Tchaj-wanu jasně podpořili. Pro tehdy hlasovalo padesát z dvaapadesáti přítomných senátorů.
Vystrčil pak zdůrazňoval, že se v okamžiku zvolení předsedou Senátu nejdříve snažil, aby si „Čínská lidová republika uvědomila, co dělá“. Vystrčil narážel na skutečnost, že jeho předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera (ODS) obdržel těsně před svou smrtí kvůli plánované cestě na Tchaj-wan z čínské ambasády arogantní nepodepsaný dopis, který měl podle dostupných informací výhružné znění.
Jak navíc dále uvedl, jedinou reakcí, které se mu následně dostalo, bylo upozornění, že by se neměl fotografovat s tchajwanskou vlajkou, s tím, že následně čínská strana dodala, že by ředitel jeho kanceláře Petr Kostka neměl mluvit do médií. Závěrem pak dostal Kostkovým prostřednictvím zprávu, aby neposílal blahopřání k inauguraci nově zvolené tchajwanské prezidentce Cchaj Jing-wen. „Aniž by přitom věděli, že jsem jí nehodlal psát, protože to nebyl můj přímý partner,“ doplnil Vystrčil.
Pokud se shrbíme, doplatíme na to
Následně se pak obrátil přímo na Vondráčka: „Pro zemi, která má fungovat, je zásadní sebevědomí, hrdost, svébytnost, nezávislost a demokracie. To jsou základní hodnoty. V okamžiku, kdy připustíme, že si je nebudeme chránit, a připustíme, že jsme něčím lokajem, že jsme ochotni se před někým shrbit, tak se stáváme nesvéprávným národem, který na to musí doplatit,“ uvedl předseda Senátu.
Poté předsedovi dolní komory připomněl slova zesnulého hokejisty Ivana Hlinky o tom, že porobený národ nevítězí. „Porobený národ je národ, který je odsouzený k tomu, že jednou špatně končí. Nejdůležitější pro prosperitu jsou přitom tyhle hodnoty, které nejsou hmotné. To vám bohužel ale vůbec nedochází,“ obrátil se na zjevně rozhozeného Vondráčka.
„Jestli se nevrátíme k tomu, co prosazoval Václav Havel, a sice, že jsme zemí, která si uvědomuje, jak je těžké dosáhnout svobody a nežít tak, aby nám někdo něco přikazoval, tak skončíme, a vám je to jedno. Namísto toho počítáte nějaké groše, které v důsledku nebudou znamenat nic jiného, než že na tom všichni proděláme,“ dodal.
Gól do vlastní branky
Aktuální politika Radka Vondráčka není přitom podle Vystrčila dobrá nejenom pro současnou Českou republiku, ale ohrožuje i její budoucí vývoj. Zaskočený Vondráček se tedy nakonec snažil uhrát alespoň pár bodů v diskuzi, ale bez úspěchu. Když Vystrčilovi doporučil, aby si to dojel vyříkat přímo s Čínou, předseda horní komory obratem reagoval, že pokud půjde o obchodní záležitost, nemá ani s cestou do Číny problém.
„Tak jeďte podpořit Hongkong, stanete se součástí propagandy,“ zkoušel ještě útočit Vondráček. Zde ale vstoupil do diskuze přímo Václav Moravec, který se ho zeptal, proč by se měl předseda Senátu kvůli pracovní návštěvě stát součástí propagandy. Vondráček však jasný argument nedokázal najít.