Předseda neparlamentní strany Svobodní Libor Vondráček se na sociálních sítích pochlubil fotografií ze sobotní demonstrace z Václavského náměstí. Ještě na začátku se přitom jeho strana omlouvala za spolupráci s Trikolorou. Důvodem měly být její postoje a rétorika, která nepředstavuje pravicovou alternativu. Účast na proruské akci Jindřicha Rajchla však zřejmě pro Vondráčka problém není.
„Současná vláda zklamala obrovské množství lidí, kteří skutečně chtěli ‚změnu, které lze věřit‘. Chová se v rozporu s předvolebním sliby i v rozporu s vlastním programovým prohlášením, na základě kterého získala v lednu 2022 důvěru sněmovny. Tato vláda pošlapává všechny hodnoty, kterými se oháněla, a chová se zcela pokrytecky, když opakuje podobně arogantní chování jako vláda předchozí,“ napsal Vondráček na twitteru a přiložil svou fotografii z Rajchlovy demonstrace na Václavském náměstí.
Současná vláda zklamala obrovské množství lidí, kteří skutečně chtěli “změnu, které lze věřit”. Chová se v rozporu s předvolebním sliby i v rozporu s vlastním programovým prohlášením, na základě kterého získala v lednu 2022 důvěru Sněmovny. Tato vláda pošlapává všechny hodnoty,… pic.twitter.com/OjrHCdm0I3
— Libor Vondráček, předseda Svobodní (@vondraczech_cz) March 11, 2023
Předseda Svobodných si podle svých slov váží každého, kdo v sobotu „aktivně vykonal své shromažďovací právo“. „Protože mi nebylo poslední dva dny úplně nejlépe, šel jsem se dnes jen na chvíli podívat na všechny lidi, kteří v mrazivém počasí dorazili, aby se ozvali, aniž by někomu účelově škodili jako třeba aktivisté chodící pochody po Nuselském mostě za 30 kilometrů v hodině,“ pochválil účastníky proruské demonstrace.
Důstojný průběh
„Byl jsem obrovsky potěšen, že jsem nepotkal žádného ‚dezoláta‘ s Putinem na tričku a ruskou vlajkou v ruce,“ pochvaloval si Vondráček. Na demonstraci se přitom objevili i lidé s písmenem „Z“ jako symbolem podpory Vladimira Putina nebo znakem wagnerovců, kteří jsou zodpovědní za zvěrstva na Ukrajině.
„Se vším, co se odehrálo na pódiu, tak logicky nemohu souhlasit, ale obecně musím vyslovit poklonu pořadatelům za jejich práci a velký dík účastníkům za důstojný průběh s našimi vlajkami. Myslím, že to byl velmi hlasitý a přitom slušný vzkaz vládě,“ dodal předseda strany Svobodní.
Nic jsem neviděl
Žádný útok na Národní muzeum podle svých slov Vondráček neviděl. „Byl jsem tam sotva 45 minut, žádný útok jsem neviděl. Kdybych ho viděl, souhlasit nemohu,“ reagoval Vondráček. Zpráva přitom prošla všemi médii.
Část protestujících chtěla násilně vniknout do budovy a strhnout z ní ukrajinskou vlajkou. Zadrženo bylo osmnáct demonstrantů, při zásahu byli zraněni dva policisté. Ke stržení vlajky vyzýval muž s tlampačem již kolem půl druhé odpoledne. Šlo o Slávka Popelku, který v roce 2012 působil v takzvané Holešovské výzvě. To byla iniciativa, která přímo útočila na demokratické uspořádání Česka.
Mezi útočníky na Národní muzeum se objevil také děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík. Ten se na podobných akcích objevuje dlouhodobě, politicky se angažuje také v hnutí Trikolora, které například odmítá českou podporu Ukrajiny.
Právě s Trikolorou Svobodní společně kandidovali ve volbách do poslanecké sněmovny. Tehdy nezískali ani tři procenta hlasů. Letos v lednu se pak od Trikolory distancovali. „Vzhledem k tehdejším preferencím Svobodných a Trikolory se společná kandidatura jevila jako logická a zajímavá. Činili jsme tak s nejlepším vědomím a svědomím,“ oznámili Svobodní. Později však podle nich začala Trikolora svými postoji poškozovat jejich značku. „A to natolik, že se od našeho bývalého partnera musíme distancovat,“ dodali na začátku roku Svobodní.