Předseda Sněmovny Radek Vondráček navrhl, aby se přerušilo probíhající jednání dolní komory. Není prý zodpovědné, aby se stovka zákonodárců scházela ve chvíli, kdy vláda nabádá k opatrnosti před koronavirem. Daleko pravděpodobnější je ovšem scénář, že si hnutí ANO mělo zvolit „své“ lidi do Rady ČT a poté se schůze Sněmovny rychle přerušila. Místo debaty o možném ovlivnění volby se tak opět bude hovořit převážně o šíření nákazy.
Kdyby chtěl Vondráček skutečně dbát o zdraví svých kolegů i všech dalších lidí v budově Sněmovny, mohl přerušení schůze iniciovat už na začátku jednání. To ovšem neudělal. Není divu. Na programu dnešní schůze je volba členů Rady České televize, kterou by hnutí ANO rádo doplnilo o pro něj „nezávadné“ persony.
Zkrátka o takové lidi, kteří v kádrovacím e-mailu Stanislava Berkovce vyšli jako přátelé Babišova hnutí a odpůrci současného ředitele ČT Petra Dvořáka. Poslanec ANO sice omylem zaslal „notičky“ i jiným zákonodárcům, než kterým byly určeny, ale to může vadit maximálně jemu.
Zřejmě po doporučení spolustraníků totiž nabídl svou funkci předsedy sněmovního Volebního výboru k dispozici. Volba do Rady ČT tím ovšem nijak neutrpěla. Berkovec už svou roli užitečného idiota sehrál, a tak se s ním dál nikdo moc bavit nebude. Zřejmě se bude opakovat stejná situace jako například u Martina Komárka.
Vzhledem k tomu, že Vondráček přišel s nápadem na brzký konec schůze dostatečně pozdě, volba do Rady ČT se stihne. Přitom Miroslava Němcová navrhovala, aby se jednání přerušilo před hlasováním. Proti však byli poslanci „vládní“ koalice ANO, ČSSD, SPD a KSČM.
To je další důkaz toho, že Vondráčkovi skutečně nejde o zdraví poslanců. Úkol zněl jasně – zvolte poddajné radní a pak rychle přerušte schůzi. A přesně tak to i dopadlo. Dva vybraní noví radní (Roman Bradáč, Pavel Kysilka) se totiž na Berkovcově doporučujícím seznamu skutečně nacházejí. Shodou okolností v momentě, kdy byly oznámeny výsledky volby, promlouval premiér v přímém přenosu na ČT na tiskové konferenci po návštěvě ČNB. Tentokrát „nemakal“ na koronaviru, ale naoko zachraňoval bydlení pro mladé.