Předseda sněmovny Radek Vondráček navštívil ruskou Státní dumu a jednal s nejvyššími představiteli parlamentu, zařazenými po anexi Krymu na sankční seznam USA a EU. Kráčí tak ve stopách Vojtěcha Filipa, jehož podobná akce před časem vyvolala velký rozruch. Časy se ale mění.
[ctete postid=“217495″ title=“KSČM chce vyšetřovat „zločinnou“ privatizaci. A co majetkové zločiny komunismu?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Filip-KSČM-385×230.jpeg“ excerpt=“KSČM po sérii volebních debaklů bojuje o přežití. Existenčnímu ohrožení čelí “ permalink=“http://forum24.cz/kscm-chce-vysetrovat-zlocinnou-privatizaci-a-co-majetkove-zlociny-komunismu/“]217495[/ctete]
Prezidentu Miloši Zemanovi se na zářijové koordinační schůzce nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice nepodařilo dosáhnout svého přání, aby se Česká republika připojila k zemím aktivně podporujícím zrušení protiruských sankcí. Zeman je jejich dlouhodobým odpůrcem a už několikrát chybně prognózoval, že budou v dohledné době ukončeny. Nic se nemění ani po nástupu Trumpovy administrativy, přesně naopak.
Atmosféra se znovu vyostřila po otravě bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery na výsostném území Velké Británie, připisované ruské tajné službě GRU. Množící se indicie prokazují původně avizované angažmá Kremlu, i když to stále nevěrohodnější obranou odmítá.
Počátek oživení vztahů
V této situaci odcestoval do Moskvy na pozvání Státní dumy předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), přičemž ruská strana tuto cestu považuje za počátek oživení vztahů mezi oběma zeměmi. To potvrdil Vondráčkův protějšek, předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin.
„Český prezident dělá hodně pro rozvoj vztahů mezi našimi zeměmi. V Rusku si jej váží,“ prohlásil Volodin. „Na úrovni hlav našich států vznikly velmi dobré pracovní vztahy, které jsou základem rozvoje vztahů mezi našimi zeměmi. Považujeme za důležité, aby takové vzájemné vztahy vznikaly i na úrovni našich parlamentů,“ dodal slovníkem Brežněvovské éry.
Vondráček se skutečně jeví jako vhodný adept pro takovou obrodnou misi. Jednal v Moskvě nejen s Volodinem, ale i s předsedkyní horní komory Valentinou Matvijenkovou, která pozdvihla obočí nad některými články spekulujícími o tom, že Vondráček měl jet do Moskvy se žádostí o jasné stanovisko ke kauze Skripal.
Předseda české sněmovny tuto „neomalenost“ vůči hostitelům důrazně odmítl. Ujistil je, že většinové názory české veřejnosti jsou jiné, než „lze usuzovat z informací českých médií“. K tomu lze doplnit, že opačný, a tedy zřejmě „správný“ dojem vytvářejí ruská média, včetně státní agentury TASS.
Vondráček sice držel linii v přístupu Západu k protiruským sankcím (důvody „bohužel“ trvají), ale téměř se přitom tvářil provinile, jako by k nim byla česká strana svými partnery „bohužel“ donucena.
Respektujeme sankce, ale…
„Respektujeme sankce. Respektujeme naše spojence a naše partnerské země v Evropské unii, ale je fér se bavit o tom, do jaké míry jsou sankce efektivní. Považujeme za úplně normální posoudit v EU objem a rozsah těchto sankcí,“ uvedl Vondráček a dodal, že česko-ruské vztahy nejsou takové, jaké by si zasloužily být.
„Česko a Rusko mají ohromnou tradici vzájemných styků, máme na co navázat. To, co se stalo v posledních pár letech, vztahy neovlivnilo natolik, že by nebylo možné společně pracovat,“ prohlásil šéf sněmovny.
Prokremelský propagandistický server Sputnik šel v interpretaci Vondráčkovy návštěvy ještě dál – už samotným titulkem článku „Předseda českého parlamentu označil odpor vůči sankcím USA za hlavní cíl české diplomacie“ (15. 10. 2018). Usuzuje tak z Vondráčkova výroku, že česká vláda se chce „aktivně postavit proti novým sankcím a clům“, při besedě se studenty proslulé moskevské univerzity MGIMO.
Na sankčním seznamu
Hlavní „kaňka na kráse“ Vondráčkovy ruské mise ovšem spočívá ve skutečnosti, že Volodin a Matvijenková byli po anexi Krymu zařazeni na sankční seznam USA a EU. Předseda českého parlamentu v tom však žádný problém nevidí.
„Někteří mě kritizují za to, že se setkávám s lidmi ze sankčního seznamu Evropské unie. Já jsem ale sankce neporušil,“ brání se Vondráček a připomíná, že sankce spočívají v tom, že tyto osoby nesmějí cestovat do západních zemí a provádět tam finanční transakce.
Jistě, když nemůže hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře. Důvodně lze přitom pochybovat, zda se ptal svých protějšků, proč Rusko stále nenaplňuje Minské dohody, což je podmínkou pro zrušení sankcí.
Vondráček ve Filipových stopách
Radek Vondráček svojí ruskou misí napodobil a překonal Vojtěcha Filipa. Předseda KSČM v listopadu 2014 odcestoval v roli místopředsedy poslanecké sněmovny do Moskvy na pozvání místopředsedy Státní dumy Sergeje Železňaka.
[ctete postid=“217260″ title=“Hlavní signál senátních voleb: Fiasko aliance Babiše a Zemana“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Babiš-Zeman-PS-385×230.jpeg“ excerpt=“Senátní volby jsou větším debaklem vládní koalice, než se očekávalo. Současně jsou “ permalink=“http://forum24.cz/hlavni-signal-senatnich-voleb-fiasko-aliance-babise-a-zemana/“]217260[/ctete]
Železňak se octl, podobně jako Volodin a Matvijenková, na sankčním seznamu osob, které jsou v USA a EU nežádoucí, a má obstavený zahraniční majetek. Z tohoto důvodu Filipovu cestu neschválil sněmovní organizační výbor a horní komora s ní přijetím usnesení vyslovila nesouhlas. Pravicová opozice ji v daných souvislostech považovala za výsměch české zahraniční politice.
Později vyšlo najevo, že Filipovu návštěvu Státní dumy podepsal za podivných okolností tehdejší předseda sněmovny Jan Hamáček, jenž se vzápětí rovněž dostal pod palbu kritiky, proč obešel organizační výbor.
A dnes? Protiruské sankce nejen trvají, ale ještě se rozšiřují. V takové situaci se Babišův předseda sněmovny schází hned se dvěma lidmi ze sankčních seznamů a servilně lituje, že by mohla být spolupráce obou zemí na lepší úrovni.
Vondráček dostal před čtyřmi lety ostrakizovanou družbu předsedy KSČM o patro výš. Filipova partyzánská akce se dnes stává oficiální normou české zahraniční politiky a prezident Zeman může být spokojen.