Východní mise předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka vzbuzují kontroverze. Loni se v Moskvě sešel s představiteli Státní dumy, zařazenými na sankční seznam. Nyní se vrátil z Číny, kde v předvečer výročí 17. listopadu posiluje vztahy mezi hnutím ANO a Komunistickou stranou Číny.
Vondráček se vrátil ze čtyřdenní návštěvy Čínské lidové republiky, kterou organizoval Svaz průmyslu a obchodu. Jeho cesta vyvolávala kritiku už v době jejího schvalování ve sněmovním organizačním výboru, jelikož nebyl jasný její program. Nebylo známo, s kým se šéf Poslanecké sněmovny setká a jaký je tedy její parlamentní rozměr, což je u zahraničních návštěv vyžadováno. Nebývá zvykem dávat dopředu bianco šek, a jak se následně ukázalo, o překvapení z čínské mise nebyla nouze.
Návštěva „stranické rozvědky“
Nestandardní byl i formát čínské návštěvy, jelikož Vondráček s sebou vzal jediného poslance, předsedu Hospodářského výboru Radima Fialu (SPD). Okamurův pobočník čelil kuloárovým spekulacím, zda není jeho postranním zájmem sondáž jeho podnikatelských aktivit, jelikož tato dvoučlenná parlamentní delegace navštívila i pavilony českých firem na veletrhu China International Import Expo 2019 v Šanghaji.
Z Vondráčkovy cesty zazněly závažné signály poté, co se přesunul do Pekingu. Zde jednal se svým protějškem, předsedou čínského parlamentu Li Čan-šuem. Největší pozornost ale vyvolala jeho návštěva Oddělení mezinárodních styků Komunistické strany Číny, kde ho přijal jeho předseda Sung Tchao, který stojí v čínské nomenklatuře na úrovni ministra.
Ve výročních zprávách BIS je toto oddělení označováno za „specifickou stranickou rozvědku“, jejímž úkolem je ovlivňování mezinárodní politiky ve prospěch Číny. Kromě zahraničních styků provádí zpravodajskou činnost a navozuje družbu se spřízněnými politickými stranami z různých zemí – se všemi ochotnými k dialogu.
Nebráním se spolupráci
Není jasné, kdo a proč toto jednání šéfa Poslanecké sněmovny dohodl, vymyká se protokolu v jeho postavení, ale výsledky se dostavily. Jak mu sdělil Sung Tchao, čínští komunisté mají zájem o spolupráci s hnutím ANO. Vondráček, zároveň místopředseda ANO, který má v hnutí na starosti i vztahy se zahraničními stranami, tuto spolupráci připustil.
„Rozhodně se nebráním nějaké komunikaci na nějaké multilaterální úrovni, bylo zmíněno, že komunistická strana má vztahy ve všech zemích střední a východní Evropy,“ řekl šéf Sněmovny České televizi. Naráží tím na skutečnost, že toto oddělení organizuje mezinárodní setkání, jichž se účastní komunistické a levicové strany z celého světa.
Nezdá se však, že by jeho iniciativa byla projednána na půdě ANO. „Prosím vás, pan Vondráček je tam jako předseda Sněmovny, určitě tam není za hnutí,“ reagoval premiér Babiš na dotaz, zda ANO plánuje navázat bližší vztahy s Komunistickou stranou Číny, podobně jako Filipovi komunisté.
O čem jednal Vondráček?
Potom je tedy otázkou, o čem Vondráček s předsedou vlivného mezinárodního odboru Sun Tchaem jednal. Výstupy z této schůzky zveřejnil portál Sinopsis, specializující se na dění v Číně.
Je to patrné z oficiálního komuniké uveřejněného na stránkách Oddělení mezinárodních styků, které tuto událost předkládá jako příležitost legitimizovat autoritářský politický systém a ukázat význam Komunistické strany Číny. Nabízí Vondráčkovi leninský projekt vedoucí úlohy jedné strany jako příklad „čínské moudrosti“ hodný následování a přínos k „politické kultuře lidstva“.
„Komunistická strana Číny a hnutí ANO 2011 jsou každá ve své zemi vládnoucí politickou stranou a musí společně usilovat o zachování pozitivní dynamiky rozvoje vztahů mezi oběma zeměmi… a řádně vyřešit citlivou otázku, která by mohla ovlivnit vzájemnou důvěru,“ píše se v komuniké. Je tím míněno vyžehlení „blamáže“ s vypovězením smlouvy mezi Prahou a Pekingem?
ANO si přeje posílit spolupráci
„Komunistická strana Číny si přeje posilovat výměnu a spolupráci s hnutím ANO 2011 na základě principů vzájemného respektu, hledání toho, co nás spojuje, a zachování rozdílů a vzájemného učení se od sebe, a tím přispět k ještě většímu rozvoji strategického partnerství mezi Čínou a Českou republikou,“ pokračuje dokument ve „stranickém“ duchu jazykem známým z doby normalizace.
Sung Tchao oceňuje, že Vondráček čínské partnery ujistil, že chce vzájemné vztahy rozvíjet mnohem intenzivněji. „Hnutí ANO 2011 si přeje posílit výměnu a kontakty s Komunistickou stranou Číny, důkladně diskutovat o způsobech vládnutí a posunout přátelskou spolupráci mezi Českem a Čínou k novému postupu vpřed,“ uzavírá komuniké.
Předseda Poslanecké sněmovny by měl vysvětlit, jestli je s tímto komuniké obeznámen a zda s ním souhlasil. Podobná jednání obcházejí standardní mechanismy diplomatických styků, podkopávají autoritu našeho demokratického politického systému a zatahují Českou republiku do sféry čínského vlivu, uvádí Sinopsis.
Z dokumentu navíc vyplývá, že čelný představitel nejsilnějšího vládního hnutí skutečně projevil zájem po „stranické“ linii posilovat vztahy s čínskými komunisty. V době 30. výročí pádu komunismu to je další alarmující signál vypovídající o současných poměrech.
Vondráček jistě nedráždil čínskou stranu „nevhodnými“ otázkami na pronásledování Ujgurů či na napjatou situaci v Hongkongu. V tom se shodne s Babišem, proto lze brát premiérovu „korekci“ Vondráčkova vyjádření s jistou rezervou.
Vondráčkova mise v Kremlu
Není to poprvé, co východní mise předsedy Poslanecké sněmovny vyvolala přinejmenším údiv. Loni v říjnu odcestoval do Moskvy rovněž ve vyhrocené atmosféře po otravě bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery na výsostném území Velké Británie, připisované ruské tajné službě GRU.
Vondráček se sešel s předsedou Státní dumy Vjačeslavem Volodinem, který jeho návštěvu označil za počátek nových vztahů mezi oběma parlamenty, a s předsedkyní horní komory Valentinou Matvijenkovou. Oba ruští představitelé byli po anexi Krymu zařazeni na sankční seznam USA a EU. Šéf Poslanecké sněmovny v tom však žádný problém nevidí.
Radek Vondráček, který se zřejmě po Zemanově vzoru jezdí do Číny učit stabilizovat společnost, se po těchto zkušenostech jeví jako vhodný adept pro „obrodné“ východní mise. V tomto úsilí začíná šlapat na paty šéfovi KSČM a prvnímu místopředsedovi Sněmovny Vojtěchu Filipovi, vyztužujícímu Babišovu vládu. Začínají být v mnohém k nerozeznání.