
Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. FOTO: President.gov.ua / CC BY 4.0 / Wikimedia Commons
FOTO: President.gov.ua / CC BY 4.0 / Wikimedia Commons

Kdyby měla Ukrajina od začátku ruské invaze v roce 2022 k dispozici dostatek dělostřeleckých granátů a rozvázané ruce k útokům na ruské území, byla by dnes frontová linie mnohem blíže ruským hranicím. Na komunikační platformě Telegram to napsal poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Ruská ofenziva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny byla podle něj z nejfatálnějších během války.
Rusko v květnu obnovilo pozemní ofenzivu na severu Charkovské oblasti a otevřelo tím novou frontu, která má podle analytiků hlavně roztáhnout ukrajinské obranné linie ve třetím roce války a oslabit ukrajinskou obranu na dalších úsecích fronty.
Město Charkov je terčem ruských vzdušných útoků od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v prvních měsících se ho Rusové i pokoušeli neúspěšně dobýt. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali. Nejtvrdší boje u Charkova se nyní vedou o městečko Vovčansk, které leží na hranici s Ruskem a které ukrajinská armáda osvobodila v září 2022 při své protiofenzivě.
„V polovině června můžeme s jistotou říci, že tato operace byla pro okupanty jednou z nejfatálnějších během války. Kvůli obrovským ztrátám byl nepřítel nucen převést zálohy z jiných oblastí, ale ani s nimi se mu nepodařilo dobýt městečko Vovčansk, které je vzdáleno pouhých pět kilometrů od ukrajinsko-ruské hranice. Toto tažení již definitivně prokázalo nepravdivost mnoha tradovaných mýtů o síle Ruska,“ napsal Podoljak na Telegramu.
Rozhodující podle něj byly dva faktory: včasný příchod vojenské pomoci, především dělostřeleckých granátů, a povolení zasáhnout vojenské cíle v Rusku západními zbraněmi dlouhého doletu. „Protože Rusko umí bojovat jen tehdy, když pro to neexistují zákazy a úmluvy, a oběť musí být přísně omezena ve formátech odpovědi. Nyní jsou ruské jednotky poráženy nejen na frontové linii, ale i v týlu,“ dodal poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře.
Podoljak zároveň dodal, že kdyby měla Ukrajina od roku 2022 k dispozici granáty a rozpoutané ruce, byla by dnes frontová linie s Ruskem mnohem blíže. „Smutné poučení z deeskalace si nepochybně vezmou vojáci a politici na celém světě. A tolerování agresora se stane minulostí,“ uzavřel.