Senátorku Miroslavu Němcovou (ODS) nenechal chladnou výrok expremiéra Andreje Babiše (ANO) o nákupu amerických stíhaček F-35. Šéf opozičního hnutí v rozhovoru pro deník Právo vzkázal, že pokud výrobce Lockheed Martin nedodá Česku objednaná letadla v domluveném termínu a hnutí ANO bude v zemi vládnout, od smlouvy odstoupí. Podle Němcové se zdálo, že pokud jde o bezpečnost Česka, dá se s Babišem počítat. Po jeho aktuálních slovech se však prý „vrátila na zem“.
„Jsem odpůrcem politiky Andreje Babiše. Zdálo se však, že v nejdůležitější věci – zajištění bezpečnosti naší země – se s ním dá počítat. Přestože ho z duše nesnáším, tohoto postoje jsem si vážila. Po jeho slovech o zbytečnosti F-35 se vracím na zem. Nic a nikdy mu nelze věřit, vždy zradí,“ vzkázala na sociální síti X senátorka Miroslava Němcová.
Reagovala tak na výrok Andreje Babiše, že stíhačky F-35 nepotřebujeme. „Výrobce Lockheed neplní dodávky objednaných F-35 pro americkou armádu už druhým rokem. Nevím, jestli můžeme od dohody odstoupit, když se nebude plnit. Ta letadla nepotřebujeme, nesoutěžila se…,“ prohlásil šéf hnutí ANO v rozhovoru pro deník Právo. „Ustoupíme od F-35, pokud se opozdí,“ dodal Babiš.
Svá slova se pak snažil bagatelizovat v příspevku na sociální síti. „První stíhačky F-35 mají dorazit až v roce 2031, takže to určitě už bude řešit někdo jiný. Novináři mají jen potřebu vytvářet senzační titulky,“ napsal v sobotu odpoledne Babiš.
Ještě ve čtvrtek Babiš tvrdil, že hnutí ANO by v případě nástupu do vlády dohodu o pořízení 24 letounů páté generace F-35 respektovalo. „Samozřejmě budeme respektovat závazky ČR,“ nechal se slyšet s tím, že jde o rozhodnutí svrchované vlády. „I když ho kritizujeme, nemůžeme měnit smlouvy podle toho, kdo je u vlády. Nevím, jestli jsou tam nějaké možnosti z toho kontraktu odejít, pokud by došlo k nějakému zpoždění,“ doplnil.
Nákup 24 amerických letounů za 150 miliard korun schválila vláda loni v září. Za stíhačky, související vybavení, výcvik, munici a zajištění životního cyklu Česko zaplatí 106 miliard korun, postupně je uhradí v letech 2024 až 2034. Dalších 44 miliard korun půjde zejména na infrastrukturu, na palivo, přípravu personálu a odvod DPH. První stroje budou hotovy v roce 2029, jejich dodávky do České republiky začnou v roce 2031 a skončí do roku 2035.