
Tomio Okamura (SPD) a Andrej Babiš (ANO) FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
KOMENTÁŘ / Všem výzkumům volebních preferencí vévodí hnutí ANO, nicméně poslední čísla ukazují, že sen Andreje Babiše o tom, že by mohl sestavit vládu sám a nemusel se na nikoho ohlížet, zatím nevyhlíží příliš reálně.
Podle posledního průzkumu agentury STEM by hnutí ANO získalo 31,4 procenta voličů, což by znamenalo 75 křesel v poslanecké sněmovně. Pokud by Andrej Babiš chtěl sestavit vládu z ideově blízkých – tedy populistických a nacionalistických – stran, musel by do ní určitě přizvat Tomia Okamuru, protože ANO by s Motoristy a Stačilo! dosáhlo pouze na 96 poslanců. Ale ani samotné SPD by mu nestačilo, protože tato dvojkoalice by měla jen 98 poslanců. Babiš by musel oslovit ještě dalšího partnera – buď Motoristy – s těmi by ANO a SPD dalo dohromady 110 poslanců – nebo Stačilo! – což by s SPD znamenalo 107 mandátů.
Teoreticky by takové spojenectví mohlo Babišovi vyhovovat, protože všechny zmíněné strany volají po vládě silné ruky. Ukázala to poněkud bizarní konference spolku Svatopluk, která se odehrála v sobotu 5. dubna a které se účastnili vrcholní politici SPD, Stačilo! a Motoristů. Tématem konference byla změna režimu v ČR. V čele spolku Svatopluk stojí extrémně levicový bývalý náměstek ministra zahraničí Petr Drulák, extrémně pravicový publicista Michal Semín a ekonomka Ilona Švihlíková.
Drulák předurčil hned v úvodu základní pohled, když prohlásil, že dnes: „Demokratická změna není možná. Je jedno, koho zvolíte. Pokud chceme skutečnou změnu, musíme volit ty, kteří chtějí změnu základních pravidel hry.“
Spolek proto požaduje zavedení autoritativního prezidentského systému. Počítá se zrušením senátu a zavedení jednokomorového parlamentu se 151 poslanci. Moc by se měla soustředit do rukou prezidenta, který by si sám vybíral ministry. Kontroloval by ho „lid“ prostřednictvím referend. Stejně tak by se omezily pravomoci soudů ve prospěch prezidenta. Pokud jde o orientaci země, dá se shrnout do požadavku na „méně Západu“ a „více národa“. Konkrétně požaduje třeba vystoupení z NATO.
Stačilo! a SPD se plán na likvidaci parlamentní demokracie a vládu silné ruky zamlouval, Tomio Okamura byl vyloženě nadšen. S bouráním státu kupodivu nesouhlasil předseda Motoristů Petr Macinka, který ale ocenil ideová východiska, tedy odpor k Evropské unii, genderu, migraci a neziskovkám a podporu „tradiční rodiny“ a „zdravého rozumu“. Jak volání po autoritativní vládě silného lídra, tak demontáž státu nezapřou samozřejmě okouzlení z vývoje ve Spojených státech.
Nakonec Tomio Okamura se ve svém vystoupení odvolával na amerického viceprezidenta J. D. Vance. Je zřejmé, že Donald Trump výrazně povzbudil sebevědomí tohoto segmentu politického spektra a jeho chuť zlikvidovat systém liberální demokracie.
Představa likvidace státu a klíčové role silného vůdce se samozřejmě zamlouvá i Andreji Babišovi, byť se teď – zejména po zavedení plošných cel – otevřeně k Trumpovi moc nehlásí. Andrej Babiš chtěl totiž pro sebe vždycky všechno a rozhodovat chce sám. Ovšem ideové spříznění je něco jiného než praktická politika. Spolupráce s Tomiem Okamurou může být pro Babiše oříškem, protože ho určitě nebude poslouchat jako neomezeného vůdce. Nicméně zmíněná seance potencionálních politických partnerů Andreje Babiše minimálně naznačila, co všechno bychom mohli od takové vlády čekat.
Druhou možností, která se nabízí, je uzavření koalice s některou z vládních stran. Protože Piráty asi můžeme vynechat, přichází v úvahu koalice se Starosty, kteří to sice několikrát dementovali, ale protože STAN je hnutí bez jakéhokoli jasného názoru, které se spoléhá téměř výhradně na komunikaci a marketing, nelze předem vyloučit nic. Další možností je koalice s ODS, samozřejmě bez ostatních stran SPOLU.
Není tajemstvím, že řada politiků ODS se o Andreji Babišovi vyjadřuje s respektem a mezi oběma uskupeními probíhá občasná spolupráce již od dob legendárního hlasování o zrušení superhrubé mzdy. Nejnověji se vzájemné sympatie projevily shodou místopředsedy ANO Radka Vondráčka a ministra spravedlnosti z ODS Pavla Blažka při přípravě nového náhubkového zákona. Lze si tedy docela dobře představit situaci, kdy po porážce SPOLU ve volbách dojde v ODS k pnutí, koalice SPOLU bude zavrhnuta, dosavadní předseda Petr Fiala odstraněn a do čela se postaví třeba úspěšný jihočeský hejtman Martin Kuba, který s tvrzením, že je třeba zachránit prozápadní orientaci země, uzavře koalici s ANO.
Andrej Babiš je podobně jako Donald Trump typ vysoce kreativního politika, který se nenechává spoutat jedním názorem nebo dřívějšími sliby. Je připraven využít každé příležitosti, která se nabízí, takže možných podob příští vlády je více. Je jen otázkou, která z těchto variant bude pro budoucnost naší země horší.