Slovenský nejvyšší soud dnes rozhodne o odvolání v případu vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Specializovaný trestní soud loni v září rozhodl, že podnikatel Marian Kočner a Alena Zsuzsová jsou nevinní a vraždu novináře si neobjednali.
Tomáše Szabóa soud odsoudil na pětadvacet let za spoluúčast na vraždě mladého páru. On i prokurátor se však vůči rozhodnutí odvolali. Jednou z možností je, že nejvyšší soud se s rozsudkem specializovaného soudu neztotožní a případ mu vrátí, aby rozhodl znovu. Návrhy nejvyššího soudu, například další dokazování, přitom budou závazné.
Existuje však možnost, že nejvyšší soud kauzu vrátí a zároveň nařídí, aby o ní rozhodoval nový senát specializovaného soudu. Zůstává však jisté, že pokud se tak stane, kolotoč projednávání se znovu roztočí.
Nejvyšší soud může samozřejmě rozsudek nad Kočnerem i Zsuzsovou potvrdit, což by pro ně znamenalo definitivní osvobození. Úplně zvrátit rozhodnutí nižšího soudu a obžalované odsoudit zákon nejvyššímu soudu neumožňuje.
Soud má zároveň na stole nové důkazy, o kterých jsme psali ZDE.
Slovenská ministryně spravedlnosti Mária Kolíková na sociální sítí naznačila, že pokud by dnešní verdikt potvrdil nevinu Kočnera a Zsuzsové, jako šéfka resortu má možnost podat mimořádný opravný prostředek.
„Pokud by došlo ke konečnému rozhodnutí, faktem je, že je tady ještě mimořádný opravný prostředek, tzv. dovolání. A já jako ministryně spravedlnosti mám oprávnění prostřednictvím něj jistým způsobem konečné rozhodnutí zvrátit. Určitě je v každé věci důležité, aby ministr spravedlnosti velmi citlivě přistupoval ke svému oprávnění,“ napsala ministryně.
Od brutální vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly více než tři roky. Ve středu 21. února 2018 vstoupil nepozorovaně do jejich domu nájemný vrah Miroslav Marček. Nejprve dvěma ranami z pistole usmrtil investigativního novináře, následně zabil střelou do hlavy také Martinu Kušnírovou. Oběma bylo 27 let.
Chladnokrevná vražda zasáhla celé Slovensko. V Bratislavě se sešlo nejvíce lidí od roku 1989 a požadovali okamžité vyšetření případu a rezignaci vlády. Převážně mladí lidé organizovali demonstrace po celé zemi. Události vyústily v politickou krizi, následný konec ministra vnitra Roberta Kaliňáka a finálně i premiéra Roberta Fica a jeho vlády.
Vyšetřování odhalilo napojení do nejvyšších pater slovenské politiky. Mezi zatčenými i obviněnými byli soudci, prokurátoři, advokáti, policisté, politici, úředníci i oligarchové. Za vraždu byli zatím odsouzeni vrah Miroslav Marček a zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó, který se přiznal a spolupracoval s policií. Trest si vyslechl také vrahův bratr Tomáš Szabó, který střelci pomáhal jako řidič.