KOMENTÁŘ / Policie ohlásila, že se jí podařilo dopadnout hlavního podezřelého z vraždy generálního ředitele společnosti United Healthcare. K vraždě došlo minulý týden. Reakce na sociálních sítích, ale i třeba skeč Saturday Night Life vyvolaly značný rozruch. Vlna pochopení pro možné motivy střelce, která v některých případech přerostla až v přání smrti oběti, ukazuje tu horší tvář Spojených států.
První spekulace vyvolaly nápisy, které pachatel zanechal na nábojnicích. Našla se na nich slova „zamítnout“ a „zdržovat“, které odkazují na knihu o amerických zdravotních pojišťovnách. Ta tvrdí, že jde o jejich oblíbenou taktiku, jak nemuset platit za drahou léčbu, a tak vydělat více peněz.
Nefunkční zdravotní systém
Někteří tak na sociálních sítích začali odhadovat, že by se mohlo jednat o někoho, komu třeba zemřela blízká osoba, protože se jí nedostalo včas potřebné léčby. Faktem je, že zdravotní systém je čím dál méně funkční, a to i pro ty, kteří zdravotní pojištění mají. Spoluúčast je často velmi drahá a dlouhá nemoc typu rakoviny tak může znamenat i osobní bankrot.
Také je pravda, že pojišťovny léčbu poměrně často odmítají proplatit úplně. Soukromé tato čísla zveřejňovat nemusí, ale dle výpočtů organizací, které se tématem zabývají, právě United Healthcare v tomto ohledu drží smutné prvenství. Zamítá až téměř třetinu žádostí. Ředitel zdravotní pojišťovny tak v očích mnohých nebyl příliš hoden soucitu.
Populistický odpor k elitám a jejich světu
Mnozí z nich pak navíc neváhali svou skoro až radost z toho, že to těm nahoře konečně někdo „natřel“, projevit třeba i u pietních postů na sociálních sítích. Pro hodně lidí se střelec stal jakýmsi lidovým hrdinou podobným Robinu Hoodovi. Našli se i tací, kteří vyjadřovali přání, aby ve vraždění pokračoval.
Reakce jsou tak dalším indikátorem toho, že část společnosti slyší na radikální řešení a neštítí se ani použití násilí. Minimálně jim nevadí, když ve světě, který vnímají jako nespravedlivý, někdo vezme spravedlnost do vlastních rukou. Britský marxistický historik Eric Hobsbawm nazval tento fenomén „sociálním banditismem“.
V americké společnosti, jíž bude vládnout populistická Republikánská strana a v poražené Demokratické straně slyšíme volání po obratu k podobnému populismu jen s jiným znaménkem, je nakonec taková reakce na případ vraždy příslušníka tzv. elit asi očekávatelná. Jde o smutný příslib do budoucna.