Ruský prezident Vladimir Putin podle britského soudce „pravděpodobně schválil“ vraždu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který zemřel v roce 2006 na otravu poloniem. Samotnou vraždu vykonali dva ruští agenti na rozkaz ruské kontrarozvědky FSB, vyplývá ze závěrů vyšetřování, které dnes zveřejnil londýnský soud. Podle ruského ministerstva zahraničí je zpráva zaujatá, zpolitizovaná a neprůhledná. Také jeden z údajných travičů označil obvinění britského soudu za absurdní. Vdova po Litviněnkovi vyzvala k sankcím vůči Putinovi a Rusku.
„Operace FSB byla pravděpodobně schválena Patruševem a také prezidentem Putinem,“ uvedl vyšetřující soudce Robert Owen ve svých závěrech. Nikolaj Patrušev byl tehdejším šéfem FSB a nyní předsedá ruské Bezpečnostní radě.
Podle závěrů soudního vyšetřování, ze kterého prosákly informace již loni v červenci, měli Putin a členové jeho administrativy k zabití Litviněnka své důvody.
Soudce Owen řekl, že FSB na Litviněnka pohlížela jako na zrádce a že „organizátoři a jednotlivci v ruském státě měli silné pohnutky k provedení akce proti Litviněnkovi včetně jeho zabití“.
Owen ve své zprávě o 326 stranách rovněž připomněl, že Litviněnko „opakovaně cílil na prezidenta Putina“ se svou „silně osobní“ veřejnou kritikou.
Podle vyšetřování existují důkazy, že bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj otrávili kritika Kremlu Litviněnka izotopem radioaktivního polonia 210. Podle Owena je jisté, že mu látku přimíchali do čaje během schůzky, která se v listopadu 2006 konala v londýnském hotelu Millennium. Podle něj je „vysoce pravděpodobné“, že vraždu řídila FSB.
Vdova po bývalém agentovi Marina Litviněnková před budovou anglického vrchního soudu v Londýně řekla, že je „velmi ráda, že slova manžela vyřčená na smrtelné posteli, kdy obvinil Putina, potvrdil anglický soud“. Podle agentury AFP vyzvala k uvalení sankcí vůči Putinovi a Rusku.
Lugovoj dnes naopak obvinění vznesená vůči jeho osobě označil podle agentury Interfax za absurdní. „Obvinění vůči mně jsou absurdní… Výsledky vyšetřování znovu ukazují protiruský postoj a omezenost Londýna,“ řekl Lugovoj, který je dnes poslancem za nacionalistické uskupení Vladimira Žirinovského.
Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.
Umírající Litviněnko obvinil Putina, že jej nechal zabít. Kreml vždy popíral, že by byl do případu zapleten, stejně jako Lugovoj a Kovtun, které Rusko odmítlo vydat.
Násilnou smrtí v minulosti skončila řada kritiků Putina a jeho režimu. Owen během minulého roku vyslechl při veřejných soudních jednáních desítky svědků a k dispozici měl rovněž tajné informace britských zpravodajských služeb.