V Íránu byl kvůli sexuálnímu videu postaven mimo službu činitel, jehož úkolem bylo prosazovat islámské hodnoty, píše zpravodajský web BBC. Íránské úřady se od věci distancovaly s tím, že o údajném chování dotyčného dříve nevěděly. Věc ale vyšetřují.
Video zveřejněné na internetu patrně zachycuje vrchního představitele pro kulturu a islámskou nauku v provincii Gílán Rezu Caghátího při sexu s jiným mužem. Jejich identita ani pravost videa zatím nebyla ověřena, píše BBC.
Caghátí byl ale mezitím odvolán z funkce, zatímco úřady věc vyšetřují. Homosexualita je v Íránu nezákonná a osoby patřící ke komunitě LGBT+ čelí hrozbě obtěžování, zneužívání a dalšího násilí.
Video, které se hojně rozšířilo na sociálních sítích, vyvolalo na internetu rozruch. Caghátí je zakladatelem kulturního centra zaměřeného na zbožnost a hidžáb, což je muslimský šátek, který musí ženy v Íránu nosit povinně na veřejnosti.
Íránský ministr kultury Mohammad Mehdí Esmáílí v sobotu uvedl, že před zveřejněním videa o Caghátím nebyly žádné negativní zprávy.
Někteří s odkazem na Caghátího odvolání z funkce poukázali na rozdílné zacházení s íránskými úředníky v případě obvinění z trestného činu ve srovnání s komunitou LGBT+ nebo ženami, které nedodržují islámská pravidla.
Podle íránského práva, které vychází z islámského práva šaría, jsou vztahy mezi osobami stejného pohlaví považovány za trestný čin, za který hrozí až trest smrti. Tento přísný trest se používá jen zřídka, ale komunita LGBT+ v zemi čelí každodenní diskriminaci.
V Íránu jsou ženy přísně trestány také za nenošení hidžábu. V září vypukly celostátní protesty proti jeho povinnému nošení, které vyvolala smrt dvaadvacetileté Mahsy Amíníové. Ta zemřela tři dny poté, co ji zadržela íránská mravnostní policie za údajné porušení pravidel, podle nichž si ženy musí zahalovat vlasy.
Íránští představitelé po zveřejnění sexuální nahrávky na sociálních sítích zpočátku mlčeli. Oddělení kultury a islámského poradenství v Gílánu však nakonec 22. července vydalo prohlášení, v němž se zmiňuje o „podezřelém přešlapu ředitele islámského poradenství v Gilánu“. Doplnilo, že případ byl „předán k pečlivému posouzení soudním orgánům“, a varovalo před zneužitím videa k „oslabení čestné kulturní fronty islámské revoluce“.
Video bylo původně nahráno protistátním kanálem Radio Gílán na sociální síť Telegram. Šéfredaktor kanálu Pejmán Behbúdí v této souvislosti uvedl, že hodlá nadále „odhalovat korupci mezi představiteli režimu“.