
Ministr zahraničí Jan Lipavský FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) nevylučuje, že v budoucnu vstoupí do ODS, za kterou bude na podzim kandidovat. Nyní o tom ale prý nepřemýšlí, řekl v rozhovoru pro CNN Prima News. Koalice SPOLU má podle něj šanci získávat hlasy i v opozičním táboře, včetně voličů hnutí ANO.
Lipavský bude v podzimních sněmovních volbách kandidovat ze třetího místa v Praze za ODS. Původně přitom vyjednával o kandidatuře do poslanecké sněmovny s TOP 09. Ta mu ale nabízela místo v některém z jiných krajů.
Lipavský zůstal loni na podzim členem vlády Petra Fialy (ODS) i po odchodu Pirátů z kabinetu. Tehdy zároveň požádal o ukončení členství v České pirátské straně.
Ministr nyní v rozhovoru řekl, že ze strany občanských demokratů cítí velice přátelské přijetí. „Zahraniční a bezpečnostní politika jde napříč liberálně konzervativním pojetím. Určitě nebudu předstírat, že jsem konzervativní politik. Jsem liberální politik ve smyslu ekonomických a lidských svobod a ODS v sobě zcela přirozeně má i tyto proudy. Necítím se jako někdo, kdo by zastával absolutně jiné názory. Možná se budeme v některých otázkách rozcházet, ale v každé straně jsou různé postoje,“ řekl.
Koalice SPOLU má podle něj šanci získávat hlasy i v opozičním táboře. „Naše politika není jen pro nějakou malou skupinu voličů. Je atraktivní pro celou veřejnost,“ řekl s tím, že koalice může získat i voliče hnutí ANO.
Lipavský se vyjádřil také ke středečnímu jednání sněmovny o obraně a bezpečnosti. To nechalo svolat Babišovo hnutí, ale koalice potom prosadila, že schůze bude neveřejná. Opozice následně celou schůzi bojkotovala.
Podle ministra se opozice to, že schůze bude uzavřená, dozvěděla na jednání grémia sněmovny a měla čas si případně nastudovat všechny náležitosti. „Ale Andrej Babiš měl připravené televizní vystoupení. To se odehrálo až dole v tiskovém sále a debaty se tedy nezúčastnil. Takže oni ani nemají informace, se kterými pracuje vláda, a přesto se k tomu vyjadřují. Nerozumím tomu, jak vlastně chtějí hájit zájmy občanů. Byla to od nich hrubá politická chyba,“ myslí si.
Lipavský také promluvil o válce na Ukrajině a otázce přezbrojování Evropy. Česká armáda má podle ministra jasně rozplánováno, co potřebuje, a z toho vycházejí plány na akvizice a rozvoj různých schopností jednotek. „Vidíme, že máme celou řadu nedostatků, protože armáda se 20 let podfinacovávala. Naše vláda to napravila, dnes jsme u výdajů na obranu na dvou procentech HDP a vidíme, že musíme jít dál. Proto jsme rozhodli to postupně navýšit na tři procenta,“ sdělil.
Upozornil na vyhrožování ruských propagandistů, kteří mluví o útocích na Pobaltí a bombardování evropských měst. „Než vypukla válka na Ukrajině, tak Rusové říkali, že chtějí vrátit bezpečnostní architekturu do roku 1997. Tedy do doby před naším členstvím v NATO. A proto musíme být i v Česku obezřetní,“ upozornil.
Spojené státy podle něj zůstávají naším spojencem. „Nikdo nikdy nezpochybnil článek pět NATO, v tomto zůstává pozice neotřesitelná. Ale rozcházejí se naše pohledy na řešení právě třeba Ukrajiny,“ řekl. „Musíme pracovat na tom, abychom s USA mluvili a vysvětlovali přínos vztahů s Evropou. Hned 30 procent veškerého obchodu běží mezi Evropou a USA přes Atlantik. To je velká síla, a to i Evropy vůči USA. Díky tomu si myslím, že při vyjednávání to Američané, možná s nelibostí, budou muset pochopit,“ dodal.